Sestdiena, 20. aprīlis
Vārda dienas: Mirta, Ziedīte, Meija

Par valodu, attīstību un līdzsvaru

Jānis Buholcs
10:42
28.05.2018
3

Ar reformām Latvijas izglītības nozarē pie mums iet grūti. To parāda arī norises, kas skar Latvijas augstākās izglītības starptautiskās konkurētspējas veicināšanu. Pārlieku satraucoties par iespējamajāmatkāpēm esošajā valsts valodas regulējumā, politiķi ignorē plašākus procesus, kas vartraucēt augstākās izglītības un zinātnes jomas attīstībai Latvijā.

Valsts valodas lietojums augstākās izglītības iestādēs pašlaik likumā ir regulēts visai stingri. Nav šaubu, ka arī šajā jomā latviešu valodai nepieciešams plašs atbalsts. Valodas attīstībai un statusa uzturēšanai ir ļoti svarīgi, lai valodā varētu izteikt aktuālas un arī sarežģītas idejas – lai latviešu valoda nepaliktu tikai saziņai ķēķa sarunu līmenī. Taču vienlaikus ir svarīgi augstākās izglītības jomu padarīt atvērtāku starptautiskajai mijiedarbībai un veicināt tās starptautisko konkurētspēju. Vai pašreizējais valodas politikas regulējums to veicina?

Pērn toreizējā Saeimas deputāte Ilze Viņķele bija sagatavojusi priekšlikumus, kas mudināja no Augstskolu likuma svītrot prasību, ka valsts dibinātās augstskolās studijas būtu īstenojamas tikai valsts valodā. Likums gan paredz arī izņēmumus – ja studiju programmu apgūst ārvalstu studenti; ja tā ir kopēja studiju programma, un turklāt ne vairāk kā vienu piektdaļu no studiju programmas kredītpunktu apjoma arī tagad drīkst īstenot Eiropas Savienības oficiālajās valodās.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija pagājušajā mēnesī I. Viņķeles priekšlikumu neatbalstīja un vienojās, ka pārāk lielas brīvības došana augstskolai šajos jautājumos atstās būtiski negatīvu iespaidu uz valsts valodu.
Vēl kāda I. Viņķeles ideja, kas sastapusies ar pretestību, – atļaut Latvijas augstskolās akadēmiskajos amatos tikt ievēlētiem mācībspēkiem, kas nezina valsts valodu augstākajā līmenī. Šādiem mācībspēkiem viņa piedāvāja dot divus gadus, kurā valodu apgūt.

“Akadēmiskie amati ir, sākot no asistenta līdz profesoram. Vai mums ir vajadzīgi asistenti, lektori, docenti, asociētie profesori, kas acīmredzot nav nekādi pasaules spīdekļi un vēl turklāt nerunā valsts valodā?” pagājušajā mēnesī Saeimas komisijas sēdē jautāja izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. Viņš ir gatavs pieņemt, ka uz diviem gadiem no valsts valodas zināšanu prasībām atbrīvo tikai profesorus, kas ir augstākā līmeņa akadēmiskais personāls.

Šis ir tas brīdis, kurā valodas sargāšana kļūst par šaušanu pašiem sev kājās. Ja runa ir par pirmo grozījumu ideju – atteikšanos no prasības valsts augstskolās studijas īstenot tikai valsts valodā –, tur vēl ir pamats diskusijām. Pirmām kārtām būtu jāsāk ar datu un pieredžu apkopošanu par to, cik ļoti esošā kārtība pašlaik traucē Latvijas augstskolām attīstīties. Vai iespēja piektdaļu studiju programmu realizēt kādā no Eiropas Savienības valodām ir par maz? Varbūt vajag vairāk? Vai ir vēl kāds risinājums, kas ļautu augst­skolām efektīvāk darboties starptautiskā vidē bez tik radikāla soļa kā valsts valodas prasību atcelšana pavisam?

Taču, kas attiecas uz vēlēto akadēmisko personālu un viņu valodu zināšanām, tad tur jau tagad redzams, cik esošā situācija ir pretrunā ar Latvijas augstākās izglītības un zinātnes attīstību. Ja ievēlēt var tikai valsts valodas zinātājus, tas nozīmē mazāku iespēju, ka pie mums nebrauks ārvalstu mācībspēki – ne “spīdekļi”, ne “nespīdekļi”. Kāpēc gan lai kāds ārvalstu docents vai asociētais profesors gribētu strādāt Latvijas augstskolā, kur tam jau no pirmās darba dienas prasa spēju saprasties latviski, ja viņš var kandidēt amata konkursā citā valstī, kur šādu prasību nav?

Šāda valodas politika būtiski samazina konkurenci Latvijas mācībspēku starpā. Padarot mūsu augstskolas mazāk saistošas ārzemju mācībspēkiem, mazākas prasības tiek izvirzītas arī vietējiem. Protams, ne jau tikai Latvijas augstskolās var atrast profesorus ar visai šķību izpratni par zinātni un visai apšaubāmu devumu studentiem. Taču konkurences stiprināšana ir viens no veidiem, kā ļaut augstskolām ar šo problēmu cīnīties. Sanāk, ka valodas zināšanu prasība pašlaik sargā mūsu mācībspēkus, kam nav jāpierāda sava varēšana sacensībā ar ārzemju kolēģiem.

Turklāt jāuzsver, ka ārvalstu mācībspēku piesaistes atvieglošanai diezin vai būtu graujoša ietekme uz valsts valodas statusu. Kā jau iepriekš minēts, jau pašlaik likums atļauj daļu programmas satura realizēt svešvalodās. No ārvalstīm piesaistītos mācībspēkus var piesaistīt šo daļu nodrošināšanā.

Latvijai nevajadzētu domāt, ka mēs ar savu valodu esam unikālā pozīcijā un ka izaicinājumi, ar kuriem sastopas valodas globalizācijas apstākļos, mūs skar tādā veidā, ka citu valstu pieredze mums palīdzēt nevar. Tepat kaimiņos, Igaunijā, ir Tartu Universitāte – viena no labākajām augstskolām Centrālajā un Austrumeiropā. Tur uz akadēmiskajiem amatiem var pretendēt arī speciālisti, kas igauņu valodu nezina. Tas noteikti nav vienīgais iemesls, kāpēc šī universitāte spējusi piesaistīt starptautiska līmeņa zinātniekus, kuri savukārt ceļ augstskolas līmeni, taču ir arī skaidrs, ka turienes valodas politika šinī procesā palīdz.

Neviena no Latvijas augstskolām līdz Tartu Universitātes līmenim pagaidām nespēj aizsniegties. Prasīgākie un ambiciozākie vietējie studenti tikmēr meklē izglītības iespējas ārpus valsts – izglītības piedāvājums un līmenis ir vēl viens emigrācijas dzinējspēks. Daļa no viņiem atrod labu darbu ārzemēs, un motivācija atgriezties var mazināties. Arī šāds efekts var būt tam, kas tiek uzdots par valsts valodas sargāšanu. Taču tas nav ne valodas, ne tās lietotāju, ne Latvijas interesēs. Ir jāmeklē līdzsvars.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
41

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
40

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
22

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
29

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Katram sava loma

12:16
13.04.2024
30

“Īstais teātris ir dzīve,” secina aktrise Džūlija Lamberte (attēlo Vija Artmane) filmā “Teātris”. To sapratuši un lieliski izmanto televīzijas ļaudis, veidojot realitātes šovus, kas nudien bieži vien ir interesantāki un saistošāki par daudzām filmām un pat teātra izrādēm. Ja nu neinteresē šovi, ne mazāk saistoša ir politiskā skatuve, kas liek gan vilties, gan pasmieties, gan […]

Dažādas intereses vienā laivā

08:15
10.04.2024
26

Cik nav dzirdēta darba devēju neizpratne, ne sūkstīšanās, ka darbinieki prot pagarināt brīvdienas, vasarā atvaļinājumus. To izdara saslimstot un saņemot naudu gan no darba devēja, gan valsts. Uzņēmēji gadiem runā, ka ir cilvēki, kuri iemanījušies izmantot darbnespējas lapas, lai atpūstos. It kā jau – kas tur slikts, katram veselība ir tāda, kāda nu ir, un […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
30
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
27
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
42
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi