Raksti

Viedokļi

Par Rīgas “likumiem”

Sallija Benfelde

Kā zināms, Rīgā deklarējušies nestrādājošie pensionāri var izmantot sabiedrisko transportu bez maksas. Jau izskanējis, ka pensionāra statusu un minētās atlaides var izmantot arī aptuveni 5000 Rīgā dzīvojošo citu valstu pensionāri, ja vien viņiem ir uzturēšanās atļaujas Latvijā un viņi savu dzīvesvietu ir deklarējuši Rīgā.

Problēma ir ne jau tā, ka sabiedrisko transportu Rīgā izmanto citu valstu pilsoņi, bet gan tā, ka, piemēram, Krievijas pilsoņu pensijas vecums ir 55 gadi, tātad Rīgā deklarējušies Krievijas pilsoņi sabiedrisko transportu bez maksas var izmantot astoņus gadus ātrāk nekā rīdzinieki, kuri ir Latvijas pilsoņi. Šobrīd pensijas vecums Latvijā ir 63 gadi. Rīgas dome skaidro, ka tā būtu diskriminācija pēc valstspiederības, ja arī citu valstu pensionāri atlaides braukšanai sabiedriskajā transportā saņemtu tikai no 63 gadu vecuma. Patiesībā tā ir gan diskriminācija – tikai Latvijas pilsoņu.

Parasti vismaz Eiropā katram valsts iedzīvotājam, neatkarīgi no viņa pilsonības, jāievēro tās valsts likumi, kurā viņš dzīvo. Piemēram, latviešu ģimenes daudzās Eiropas valstīs nonākušas konfliktā ar vietējām varas iestādēm jautājumos par bērnu audzināšanu un viņu tiesībām, jo Lielbritānijā un Norvēģijā likumi, kuri regulē vecāku pienākumus un atbildību, atšķiras no Latvijas likumiem. Tāpat tas ir ar likumiem jebkurā citā jomā – neviens Latvijas, Krievijas vai jebkuras citas valsts pilsonis nevar dzīvot citā valstī pēc savas valsts likumiem.

Protams, ja Rīgas dome uzskata sevi par tik kosmopolītisku vai internacionālu, ka Rīgā katrs var dzīvot pēc savas valsts principiem, varbūt dome varētu pārņemt dažu labu citas valsts likumu? Piemēram, pieņemt kādu no Lielbritānijas likumiem – kā zināms, britu “likumu grāmatās” joprojām var atrast senus likumus, kuri joprojām nav atcelti un tātad formāli darbojas arī šodien. Piemēram, britu likums ļauj grūtniecei nokārtoties jebkurā vietā, arī policista ķiverē, ja viņa to laikus palūdz. Rīgas pašvaldības policistiem gan nav ķiveru, bet cepures taču ir! Varētu pārņemt arī kādu citu likumu: Lielbritānijā visiem vīriešiem, kas vecāki par 14 gadiem, ik dienu divas stundas jātrenējas loka šaušanā. Savukārt Česterā (Lielbritānija) aizliegts staigāt pa pilsētu no krēslas līdz rītausmai. Protams, var pameklēt arī kādas tālākas valsts likumus: Salvadorā par auto vadīšanu dzērumā var piespriest nāves sodu nošaujot, bet Vermontā (ASV) sievietes drīkst izmantot zobu protēzes tikai tad, ja viņām ir vīra rakstiska piekrišana.

Nopietni runājot, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), kuru vada visnotaļ patriotiski un latvisko dzīvesziņu atbalstoši politiķi, beidzot varētu ieviest Latvijas un civilizētas valsts likumus Rīgas domē. Līdz šim laikam gandrīz katra Rīgas domes “oriģinālā” ideja tikusi apspriesta, apdomāta un galu galā tāda murmināšana par to, ka tā nu gluži laikam vis nevarēs, vien ir iznākusi. Varbūt tēvzemes mīļotāji vismaz pirms Saeimas vēlēšanām sadūšosies Rīgas domē ieviest Latvijas likumus?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *