Raksti

Viedokļi

Par ko maksā vēlētāji

Sallija Benfelde

Partiju tēriņus Saeimas vēlēšanās un ziedojumu apjomus partijām nosaka likumi un noteikumi. Tomēr var pamanīties tos apiet ar krietnu līkumu, ja vien pietiek izdomas un arī nekaunības.

Protams, komercmediji, ja vien nepārkāpj likumu, var un drīkst simpatizēt kādai partijai vai apvienībai, var necensties būt objektīvi. Elementārs godaprāts gan būtu vēlams – proti, nevajadzētu slēpt, kura partija vai apvienība ir medija favorīts un gūst nedalītu atbalstu. Bet godaprātu diemžēl likumā neieliksi, un vēlētājiem atliek paļauties uz savu izpratni par medija nostāju.

Jau pavisam cits stāsts, manu­prāt, ir par nacionālajiem elektroniskajiem komercmedijiem, kuri saņem sabiedrisko pasūtījumu jeb finansējumu no valsts budžeta, ko piešķir Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP). Pirmkārt, no šiem komercmedijiem būtu jāprasa kaut minimāla kvalitāte, bet otrkārt, priekšvēlēšanu gaisotnē vajadzētu stingri sekot tam, lai medijs nekļūst par vienas partijas ruporu vai arī nenodarbojas ar prātu jaukšanu. Arguments, ka privātais medijs finansējumu nav saņēmis priekšvēlēšanu raidījumiem, nav nopietns. Runājot par Krievijas vai Latvijas krievvalodīgajiem medijiem, tiek uzsvērts, ka tajos viens raidījums vai rakstu sērija mēdz būt vairāk vai mazāk objektīva, bet pārējais saturs ir apšaubāms. Domāju, ka, vērtējot sabiedrisko pasūtījumu saņēmušos elektroniskos komercmedijus, jāskata medija darbība kopumā, cik tas ir kvalitatīvs un objektīvs. Pretējā gadījumā valsts ar savu naudu veicina žurnālistikas, objektivitātes un patiesuma kritēriju pilnīgu degradāciju.

Jāteic, ka privātais televīzijas kanāls “Rīga TV24” nekad nav izcēlies ar augstu kvalitāti, bet ne pirmo gadu saņem sabiedriskā pasūtījuma finansējumu. Šogad finansējums paredzēts Latvijas simtgades satura veidošanai, izplatīšanai un arhivēšanai, tātad ar priekšvēlēšanu jautājumiem formāli nav saistīts. Pagājušomēnes NEPLP apstiprināja sabiedriskā pasūtījuma izpildi 2018.gada II ceturksnī komerciālajos elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos, tai skaitā arī AS “TV Latvija” (Rīga TV24). Tātad pēc NEPLP domām,viss ir vislabākajā kārtībā.

Varētu neievērot sociālajos tīklos pieaugošo neapmierinātību ar to, ka minētais TV kanāls aizvien vairāk izskatās un izklausās pēc Artusa Kaimiņa partijas “KPV LV” rupora un sacīt, ka varbūt daudziem tā tikai izskatās. Tomēr jautājums par raidījumu kvalitāti nupat jau kļūst gandrīz vai traģisks. Raidījumu cikls “Kārtības rullis” vienkārši šokē un atgādina tirgus laukuma saietu. Apvaino­jumi, pārmetumi, runas tikai par to, cik visi pārējie ir slikti, bet gan­drīz nemaz par to, kā risināt Latvijā samilzušās problēmas, lai gan uzaicinātie dalībnieki lielākoties ir izglītoti un sabiedrībā zināmi cilvēki. Nepretendēju uz šī un citu “Rīga TV24” raidījumu analīzi, bet, manuprāt, viens no “tirgus laukuma balagāna” iemesliem ir katra raidījuma viesu izvēle. Bieži tiek aicināti jau pieminētās partijas pārstāvji, kuri, kā zināms, apvaino visus un uzbrūk visiem, rakņājas sarunu biedru dzīvē, pat privātos jautājumos. Ja pretī šim politiķim tiek nosēdināts kāds vai kādi, kuri arī ir pietiekami labi demagogi, tad saruna nevar notikt un nenotiek par jautājumu būtību, un pāris atlikušie sarunas dalībnieki var tikai vārgi mēģināt kaut ko bilst. Turklāt, ja raidījuma dalībnieki tiek aicināti vērtēt citas partijas, nevis runāt par to, kā risināt jautājumus, tad savstarpējie apvainojumi ir neizbēgami. Visai interesanta ir arī minētā raidījuma vadītāja Armanda Pučes nostāja, par spīti tam, ka viņš it kā mēģina sarunu ielikt kaut kādos “žurnālistikas rāmjos”. Piemēram, 30. jūlija raidījumā parādījās uzraksts uz tāfeles “rāpuļi un kulītes”, kas laikam bija domāts kā atgādinājums par teicienu “veci vēži jaunās kulītēs”. Jebkurā gadījumā – ne tikai šis konkrētais raidījums atstāja nepatīkamas, atļaušos teikt, pretīgas mieles. Tiesa gan, domāju, ka daļa vēlētāju bija sajūsmā par to, kā tie politiķi “viens otru atmasko”.

Minētā TV kanāla darbošanās aizvien vairāk atgādina “ūdeņu duļķošanu” pirms vēlēšanām. Andra Kiviča, viena no šī TV kanāla raidījumu vadītāja, paziņojums, ka viņš “ies politikā” un pievienojas A. Kaimiņa partijai “KPV LV”, nepārsteidz un drīzāk izraisa jautrību. “KPV LV” pievienojies arī cits šī TV kanāla raidījumu vadītājs –  Latvijas Zivrūpnieku savienības prezidents Didzis Šmits. Protams, “Rīga TV24” vadītāji ir paziņojuši, ka tas ir pārsteigums.

Prātu jaukšana pirms vēlēšanām Latvijā iet plašumā, un uz daļu vēlētāju tas atstāj nopietnu iespaidu. Tādēļ, manuprāt, tādi TV kanāli, kā minētais, ir bīstami valstij, kur arī bez vēlēšanu kampaņām ir maz skaidrības par jēdzieniem, principiem un kritērijiem. Un tā, ka par šī kanāla “duļķainajiem ūdeņiem” netieši maksājam mēs visi ar saviem nodokļiem, pēc manām domām ir katastrofa.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *