Ceturtdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

Par grūti īstenojamām idejām

Sallija Benfelde
11:23
17.09.2018
3

Ne tikai šogad pirms vēlēšanām, bet ik pa laikam ir izskanējušas idejas, ka speciālistu trūkumu ārpus lielajām pilsētām varētu risināt ļoti vienkārši – ja topošais speciālists ir mācījies par valsts budžeta naudu, viņam vai nu jāatgriežas dzimtajā novadā, vai viņš tiek nosūtīts tur, kur tādu speciālistu trūkst.

Pirms studiju sākuma tiktu parakstīts līgums, kurā noteikts, ka gadījumā, ja jaunais speci­ālists atsakās doties uz valsts izvēlēto vietu, viņam jāatmaksā visa studiju nauda. Pirmajā brīdī ideja šķiet laba un sola atrisināt daudzas problēmas. Bet vai tas ir tik vienkārši? Ir vismaz divi lieli jautājumi, uz kuriem atbildēt nav tik viegli.

Pirmkārt, šādus noteikumus var izvirzīt tikai valsts vai pašvaldību apmaksātās profesijās un amatos vai arī tad, ja kāds uzņēmējs ir studijas apmaksājis, jo grib un ir ar mieru gaidīt studentu atpakaļ. Un, starp citu, pašvaldības un uzņēmēji reizēm tā rīkojas jau tagad. Valsts nevar likt kādam uzņēmējam vai pašvaldībai likt pieņem darbā speciālistu, kurš ir studējis par valsts naudu. Otrkārt, nav teikts, ka par valsts budžeta naudu studējušais ir apguvis profesiju, kas ir vajadzīga viņa dzimtajam novadam vai pagastam. Tādēļ, treškārt, šie nosacījumi, visticamāk, attiektos tikai uz dažu profesiju pārstāvjiem – piemēram, ārstiem un skolotājiem.

Otrs lielais jautājums ir, vai valsts, nepārkāpjot cilvēktiesību pamatjautājumus, var likt atteikties cilvēkam no savas mājas vietas, ja tā ir viņa privātīpašumā, un pārcelties uz citu Latvijas malu? Protams, var sacīt, ka līgumu var neparakstīt un students var mācīties par savu naudu, bet vai visi to var atļauties?

Daudzi studenti dzīvo kopmītnēs vai mājvietu īrē, bet ne jau visi. Daļai studiju beigušo jau ir ģimenes, tātad jādomā, kur strādās vīrs vai sieva, vai bērniem būs vieta bērnudārzā. Īres maksa arī novadu pilsētās mēdz būt ļoti augsta, un nav teikts, ka jaunais speci­ālists to spēs samaksāt, turklāt tur, kur ir darbavietas, trūkst īres dzīvokļu.

Tātad, ja cilvēkam ir vajadzīgā profesija, viņš ir studējis par valsts naudu, turklāt viņam ir ģimene, tad acīmredzot valstij ir jānodrošina viņam mājoklis par tādu īri, kas ir samaksājama (vai jākompensē daļa īres maksas), tāpat arī vajadzības gadījumā jāgarantē vieta bērnudārzā, ja tas ir vajadzīgs.

Vai tas šodien ir iespējams? Vai ir rēķināts, cik valstij tas izmaksās? Negribu teikt, ka ideja vispār ir nekur nederīga, bet, pirms to piedāvāt kā panaceju ar speciālistu trūkumu saistītajām problēmām, vispirms ir jāpiesēžas pie galda un jārēķina.
Līdzīgi, manuprāt, ir ar pēdējā laikā uzsākto kampaņu par jaunu amata prasmju iegūšanu. Ideja pati par sevi pareiza, bet kādas prasmes, kuras vajadzīgas darbiem novados, var apgūt, piemēram, sievietes pirmspensijas vecumā? Metinātāja, betonētāja, kravas automašīnas vadītāja?

Tādēļ kampaņu rīkotājiem un pirmsvēlēšanu dāsnajiem solītājiem nebūtu par ļaunu papētīt re­ālo dzīvi. Teorijas un idejas ir laba lieta, bet jāredz arī, vai tās var īstenot un kā to izdarīt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
36

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
19

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
59

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
56

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
30

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
33

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
27
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
37
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi