Raksti

Viedokļi

Palīdz tiem, kuriem grūtāk

Iveta Rozentāle

Šodien ir Latvijas Sarkanā Krusta dibināšanas diena. Vēsturiskajā Cēsu rajonā aktīvas ir Cēsu komitejas 14 nodaļas, kurās darbojas 664 biedri un 130 aktīvi brīvprātīgie.

Cēsu komitejas izpilddirektore Marina Orlova stāsta, kāds bijis aizvadītais gads un kā plānota tālākā darbība, ņemot vērā, ka ilggadējais partneris Norvēģijas Sarkanā Krusta Ostfoldas komiteja sadarbību šogad noslēdzis:

– Sarkanajā Krustā darbojos no 2001. gada, kad biju pieaicināta kā projektu vadītāja. Šo darbu esmu ļoti iemīlējusi. To nevar strādāt, ja tas nepatīk, ja nav vēlmes sniegt palīdzību tiem, kuriem ir grūti, jo tas ir organizācijas uzdevums. Lepojos ar savu komandu, bez kuras mans darbs nebūtu iedomājams. Katrā pozīcijā atbildīgi cilvēki dara to no sirds. Nenoliegšu, ir bijušas situācijas, kad nācies kādu iesaistīto mainīt, jo nav izprasta atbildība. Bet ļoti paveicies ar cilvēkiem, ar kuriem kopā darbojos, ļoti labi darbojas Veselības istaba Cēsīs, pārtikas paku dalīšana, pirmās palīdzības mācības. Protams, visvairāk aktivitāšu notiek Cēsīs.

Pirms neilga laika Sarkanā Krusta starpkonferencē stāstīju par aizvadītajiem diviem gadiem Cēsu komitejā, secinot, ka ir darbīga un stabila komiteja. Pēdējais gads bijis ļoti veiksmīgs, notika dažādi pasākumi, tika stiprināta sadarbība ar Cēsu novada pašvaldību. Esmu pateicīga pašvaldībai gan par telpām, jo Sarkanais Krusts izmanto daudz telpu, gan Veselības istabu, kas tagad atrodas pilsētas centrā. Šāda istaba ir vajadzīga, to pārsvarā apmeklē pensionāri, maznodrošinātie, kuri nevar katru reizi, kad ir kādas nelielas šaubas par veselību, aiziet pie ģimenes ārsta. Tāpat arī saruna ar medicīnas māsu daudziem ir ļoti nozīmīga. Turklāt divreiz gadā organizējam labdarības akcijas, veltītas Pasaules sirds dienai un Tuberkulozes dienai. Šajās dienās visi var bez maksas noteikt holesterīna un cukura līmeni. Šobrīd Veselības istaba strādā trīs reizes nedēļā, bet plānojam darbību nodrošināt četras reizes.

Tāpat esmu ļoti pateicīga par sadarbību ar Cēsu sociālo dienestu. Katru gadu nevalstiskajām organizācijām ir iespēja piedalīties sociālo projektu konkursā, esam ļoti priecīgi, ka saņēmām atbalstu projektam “Tu arī esi daļa no mums”. Tā mērķis ir vismaz reizi mēnesī apmeklēt vientuļus seni­orus, kuriem ir kustību traucējumi. Tādu cilvēku Cēsīs un Vaivē ir ap desmit. Sākotnēji pati katru apmeklēju, pie viņiem devos gan izrunāties, gan izmērīt spiedienu, un pēc iepriekšminētajām akcijām veikt holesterīna un cukura līmeņa noteikšanu dodas arī māsiņa, jo paši uz Veselības istabu atnākt nevar. Kopā ar jauniešiem dodamies pie vientuļajiem arī svētku reizēs. Ceram, ka arī nākamgad varēsim turpināt tik nepieciešamo darbu.

Daudziem Sarkanais Krusts saistās ar pirmās palīdzības mācībām, kas mūsu komitejā ir ļoti labā līmenī. Bezmaksas mācības ir skolās, bērnu nometnēs, ko vada jaunieši. Esam gandarīti, ka beidzot pirmās palīdzības sniegšanu varam mācīt arī autoskolā. Dežūrējam arī publiskos pasākumos. Bijām festivālā “Laba Daba” Līgatnē, pirmo gadu bijām Cēsīs “Lampā”. Priecājos, ka izdevies komandai piesaistīt sešus ļoti labus ārsta palīgus, tāpat iesaistās jaunieši. Tagad mums ir resursi, kurus iespējams jebkurā brīdī izmantot. Tāpat regulāri četras reizes gadā Cēsīs organizējam asins­donoru dienas, izveidojusies laba sadarbība ar Cēsu klīniku. Cilvēki ļoti atsaucīgi.

Mums ir arī operatīvā vienība – tā ir vienība, kura gatava reaģēt jebkurā ārkārtas situācijā. Vairāk­kārtīgi esam piedalījušies cilvēku meklēšanā kopā ar policiju un zemessargiem. Vēl nesen bija divas operatīvās vienības – Vaivē un Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem -, bet tagad apvienojām, pašlaik domājam par to, lai vienībā būtu arī jaunāki cilvēki, tāpat vēlētos piesaistīt kādu no pašvaldības policistiem.
Lai gan Cēsīs vairs nav jauniešu nodaļas, tomēr jaunieši joprojām ļoti aktīvi darbojas komitejā.

Jaunieši ir iesaistīti visās aktivitātēs – katru gadu organizējam pirmās palīdzības sniegšanas sacensības skolēniem, kā arī nometni sociālā dienesta klientu bērniem. Nometnē audzinātāju komanda ir mūsu organizācijas jaunieši. Un vēl katru gadu rīkojam pasākumu bērniem ar īpašām vajadzībām.

Vairāk nekā desmit gadus darbojamies ES programmā – pārtikas paku izdalīšanā. Vēsturiskajā Cēsu rajonā mums ir 15 punkti, kur tas notiek. Cilvēkiem šis atbalsts joprojām ir svarīgs. Redzu kuplas ģimenes, kuru vecāki strādā, bet tik un tā nevar nopelnīt pietiekami. Šobrīd pārtikas pakas var saņemt ne tikai trūcīgie, bet arī daļa maznodrošināto, kuri saņēmuši sociālā dienesta izziņu. Protams, ikdienā redzu arī cilvēkus, kuri negrib strādāt, viņi pieraduši saņemt pabalstu un neko vairāk nevēlas, lai gan ir veseli un darba spējīgā vecumā.

Arvien darbojas arī ziedojumu nodaļa, kurā cilvēki, ja ir sociālā dienesta izziņa, reizi mēnesī var saņemt drēbes un apavus, kā arī ikviens par ziedojumu var atrast sev nepieciešamo. Ceram, ka saņemsim vēl vienu apģērbu pievedumu no Norvēģijas. Tāpat Sarkanajā Krustā pieejama palīglīdzekļu noma, kas ir ļoti pieprasīta, jo nomas maksa ir zemāka nekā citur.

Sadarbība ar Norvēģiju mums ir bijusi neierasti ilga, jo parasti viņi sadarbojas līdz pieciem gadiem. Tomēr tāpat kā mums, arī viņiem notiek pārmaiņas, un tādēļ šāds atbalsts vairs nebūs iespējams. Pateicoties viņiem, pēdējos gados daļēji varējām segt gan administrēšanas izdevumus, gan rīkot nometnes. Decembra sākumā nāks kopā padome, izvērtēsim nākamā gada darbības plānu un pieņemsim budžetu. Noteikti radīsim risinājumu, lai iesākto turpinātu. Tajā pašā laikā varu teikt, ka norvēģu partneri man bija kā skolotāji, kuri daudz iemācīja par darbu Sarkanajā Krustā, viņi vienmēr bija gatavi dalīties pieredzē, palīdzēt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *