Piektdiena, 19. aprīlis
Vārda dienas: Vēsma, Fanija

No Cēsu 800 līdz 810

Mairita Kaņepe
15:38
20.07.2016
8

Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja reģionālo un nevalstisko projektu vadītāja Jolanta Borīte analizē Cēsu veikumu kultūras nozarē. Viņa pirms desmit gadiem bija Cēsu 800 gades svētku projekta vadītāja.

– Pirmo no gudrajām lietām, ko Cēsis Latvijā iesāka – pilsētas nozīmīgu gadskārtu veidot ne tikai kā svētkus, bet kā aizsākumu jaunām iniciatīvām pilsētā. Līdz tam neviena Latvijas pilsēta svētkus Attīstības programmā kā nopietnu robežšķirtni nebija iekļāvusi – domājot par svētkiem, domāt arī par pilsētas attīstības iespējām.

Cēsu pašvaldība pilsētas 800 gadi gaidīja ar parku un laukumu sakārtošanu, domājot ne tikai par ciemiņu uzņemšanu, bet arī par saviem iedzīvotājiem – labāka vide, labāka dzīvošana pilsētā. Tā tika definēts uzdevums.

Cēsu 800 gades veidošanā sāku strādāt brīdī, kad bija jāattīsta ideja par gaidāmā notikuma savlaicīgu ieskandināšanu ciklā “800 dienas pirms 800 gades”. Pilsētas centrā uzstādīja arī pulksteni, un sākās laika skaitīšana, bet ne jau vienkārši tā. Katras simts dienas bija nogrieznis, līdz kuram pilsētā jāpadara konkrēti darbi. Doma radās it kā nejauši, bet tad ievērojām, cik daudzas nejaušības sakrīt, un tas deva jaunu stimulu piepildīt laiku. Sākās modelēšana, ko katrā no simts dienām paveiksim. Atceros Maija parka atvēršanu pēc renovācijas, cik ļoti mobilizējāmies, lai šis notikums būtu tieši 700 dienas pirms 800 gades. 600 dienas pirms svētkiem bija novembrī ap valsts dzimšanas dienu, un tad īpaši analizējām faktu par Cēsīm kā valsts karoga dzimteni.

Cēsu 800 gade tuvojās nevis kā kultūras notikums, bet pilsētas attīstību veicinošs faktors. Tieši to pašu tagad īstenojam Latvijas valsts simtgades gaidās. Ne tikai saturiski, bet arī filozofiski domājam par valsts simts gadiem. Ļoti daudzas pašvaldības vēl dzīvo ar domu, ka valsts simtgade būs notikums tikai kultūrā. Nē, tā ir attīstības programma, kuru veidos katrā Latvijas novadā.

Cēsīs 2006. gadā dzima ideja par koncertzāli. Tajā laikā jau domāja, ka jārada koncertvieta, kura kalpos ne tikai cēsniekiem. Arī valsts līmenī sprieda par reģionālo koncertzāļu veidošanu, un šajās sarunās pilsētas dome varēja sniegt pamatojumu, kāpēc Vidzemes koncertzālei jābūt Cēsīs. Toreiz cēsnieki bija noformulējuši, ka šāda būve pilsētai dos ekonomisko pienesumu, jēgpilnāku darbību mūzikas vidusskolai. Valstij bija jāaizdomājas, jo Valmierā jau ir viena nozīmīga valsts institūcija – teātris. Atceros, ka bija doma par koncertzāli Alūksnē.

Cēsnieki ar 800 gadu svinībām ieguva lielāku pašapziņu, jo saprata, ka pilsētā var sarīkot liela mēroga notikumu un ka Cēsis ir ļoti labā attālumā no Rīgas. Uz šejieni regulāri varēs atvest profesionālās mākslas pārstāvjus. Tūlīt arī radās impulss – jau nākamajā vasarā jārīko mākslas festivāls.

Tas bija ļoti labi! Cēsnieki gan sūkstījās: “Profesionālās mākslas festivāls nav domāts mums.” Taču ieguvusi pilsēta – tās atpazīstamība, novērtējums. Kāda publika Cēsīs ir ik reizi, kad jūlijā atver mākslas festivālu! Visa mākslas inteliģence, visi Latvijas profesionālie mākslinieki satiekas Cēsīs. Pienesums pilsētai, ko atnesis festivāls, tagad redzams un jūtams – celsies viesnīca, jo līdzšinējās trūkst vietu, jaunu dzīvi sācis Ruckas parks un muiža.

Tagad Cēsis stāsta, ka vēlas kļūt par Latvijas kultūras galvaspilsētu. Cēsnieki, spēlējoties ar šo domu, teic, ka Kultūras ministrija varētu strādāt pilsētā. Runājiet par to, bet pirms tam paskatieties uz sevi! Vai, cēsnieki, manāt, ka ikdienā katra no kultūras institūcijām pilsētā strādā pati par sevi, nav vienotas virzības. Kultūras nozare ikdienā nestrādā pilsētas attīstībai tā, kā vajadzētu, jo katrai iestādei ir savi mērķi – muzejam, izstāžu namam, bibliotēkai un kultūras centram, koncertzālei un mākslas rezidenču centram.

Infrastruktūra radīta ļoti laba, bet stratēģiskā redzējuma kopīgam pilsētas mērķim nav. Vispirms pašvaldībai ir jāpieņem darbā cilvēks, kurš atbildēs par kultūras nozari. Nevar šo funkciju uzticēt kādai no kultūras iestādēm, jo agrāk vai vēlāk tā vairāk pievērsīsies savai virzībai, nedomājot par kopsakaru tā, kā vajadzētu.

Cēsu 800 gadu svinībām veiksmīgi noslēdzoties, pašvaldība uzskatīja, ka kultūras nozarei kopīgs virzītājs vairs nav vajadzīgs, un štata vienību likvidēja. Tā bija lielākā kļūda, ko pieļāva. Par to Cēsu domes vadītājiem vairākkārt esmu teikusi, un mans secinājums, ka dome risināja nevis kultūras stratēģijas, bet personāliju jautājumus, vairāk domājot par to, vai nozarē ieceltais vadītājs varēs sastrādāties arī ar Juri Žagaru, kurš bija apņēmies no gada gadā attīstīt Cēsu Mākslas festivālu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
36

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
34

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
21

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
29

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Katram sava loma

12:16
13.04.2024
30

“Īstais teātris ir dzīve,” secina aktrise Džūlija Lamberte (attēlo Vija Artmane) filmā “Teātris”. To sapratuši un lieliski izmanto televīzijas ļaudis, veidojot realitātes šovus, kas nudien bieži vien ir interesantāki un saistošāki par daudzām filmām un pat teātra izrādēm. Ja nu neinteresē šovi, ne mazāk saistoša ir politiskā skatuve, kas liek gan vilties, gan pasmieties, gan […]

Dažādas intereses vienā laivā

08:15
10.04.2024
26

Cik nav dzirdēta darba devēju neizpratne, ne sūkstīšanās, ka darbinieki prot pagarināt brīvdienas, vasarā atvaļinājumus. To izdara saslimstot un saņemot naudu gan no darba devēja, gan valsts. Uzņēmēji gadiem runā, ka ir cilvēki, kuri iemanījušies izmantot darbnespējas lapas, lai atpūstos. It kā jau – kas tur slikts, katram veselība ir tāda, kāda nu ir, un […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
27
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
16
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
27
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
42
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi