Sestdiena, 20. aprīlis
Vārda dienas: Vēsma, Fanija

Mazkustība ir liels izaicinājums

Jānis Gabrāns
23:38
17.01.2021
4

Šis ir laiks, kad lielāko diennakts daļu pavadām telpās. Daudzi strādā attālināti, arī skolēniem mācības notiek attālināti, sporta zāles, baseini slēgti, situācija veicina mazkustību.

Pa­saules Veselības organizācijas dati liecina, ka pieaugušajiem dienā ieteicams nostaigāt 10 tūkstošus soļu, bērniem – no 12 līdz 15 tūkstošiem soļu. Kā to īstenot, tas ir uzdevums ne tikai vecākiem, bet arī sporta skolotājiem, jo šobrīd arī sporta stundas notiek attālināti. Ja matemātikas, vēstures mācīšana attālināti vēl saprotama, mācīt attālināti sportu ir liels pārbaudījums.

Cēsu Pilsētas vidusskolas sporta skolotājs Boriss Ci­bankovs norāda, ka katrs skolotājs meklē savus risinājumus, kādus uzdevumus dot, kā motivēt jauniešus sportot: “Ir iekārtota sporta dienasgrāmata, kurā viņi fiksē savas sportiskās aktivitātes. Nav obligāti jāpilda tie uzdevumi, ko sūtu, jaunieši var arī paši izvēlēties, kādās fiziskajās aktivitātēs iesaistīties. Ir bērni, kuri darbojas sporta skolā, viņiem savas aktivitātes, citiem patīk skriet savā nodabā, tagad var braukt slēpot, to visu viņi fiksē dienasgrāmatā. Man nosacījums, ka vismaz trīs reizes nedēļā kaut kādi fiziskie vingrinājumi jāveic, bet vēl labāk, ja katru dienu dodas vismaz 30 minūšu pastaigā. Pro­tams, pārbaudīt, vai dienasgrāmatā rakstīto katrs tiešām izpildījis, nevaru, bet ceru, jaunieši saprot, ka kustības pirmām kārtām vajadzīgas viņiem pašiem.”

Arī Priekuļu vidusskolas sporta skolotāja Daiga Sarka­ne saka, ka cenšas dot bērniem uzdevumus, kas rosina kustības svaigā gaisā: “Sporta teoriju, ko varētu mācīt pie datora, esam atlikuši, jo bērni pie ekrāniem tāpat pavada pārāk daudz laika. Tagad galvenā vajadzība ir izkustēties. Arī es skolēnus aicinu to fiksēt kādā aplikācijā, viedpulkstenī un sniegt atgriezenisko saiti, ko paveikuši, cik nogājuši, noskrējuši. Ja slikts laiks, ziņo, kādus vingrinājumus veic istabā. Arī mums skolā jaunieši paveikto raksta sporta dienasgrāmatā, un tas veido atzīmi. Bet daudz svarīgāk panākt, lai bērni dara to sevis, savas veselības dēļ, nevis atzīmei. Ir patīkami lasīt, ka no pastaigas vai skrējiena atgriezušies gandarīti. Katrs taču zina, ka grūtākais ir pārvarēt slinkumu, piespiest sevi iziet ārā, pēc tam vienmēr ir secinājums, ka tas bija to vērts.”

Sporta skolotāji atzīst, ka labākais piemērs bērniem ir vecāki. Ja vecāki mājā vingros, regulāri ies ārā, lai skrietu, staigātu, slēpotu, arī bērni, to redzot, labprāt pievienosies. Ja vecākiem par visu svarīgāks ir dīvāns un televizors, grūti prasīt no bērna, lai viņš būtu aktīvs. Šis būtu īstais laiks radīt kopīgas ikdienas aktivitātes.

“Ja visa ģimene gatava to darīt, viss kārtībā,” uzsver D. Sar­kane. “Tad veidojas laba sadarbība, kādu dienu vecāki pamudina bērnus, citu dienu bērns rosina vecākus izkustēties. Gribē­tos cerēt, ka jaunieši paši arvien vairāk saprot, ka kustības svaigā gaisā nepieciešamas, jo mazkustība istabā pie ekrāna jau sāk nomākt, turklāt ietekmē ne tikai fizisko, bet arī garīgo veselību. Ieraksti sporta dienasgrāmatā rāda, ka daži darbojas ļoti regulāri, pat biežāk, nekā būtu manas minimālās prasības. Ir bērni, kas divreiz dienā dodas ārā, lai izstaigātos, paskrietu.”

B. Cibankovs neslēpj, ka ieilgušais dīkstāves laiks ir liels pārbaudījums ikvienam, taču prieku radot fakts, ka cilvēku vēlme būt fiziski aktīviem ir daudz lielāka nekā laikā pirms kovida: “Pats regulāri dodos skriet, redzu, ka daudzi iet, skrien, nūjo, un pozitīvi, ka bieži to dara ģimenes kopā. Arī skolēnu ierakstos sporta dienasgrāmatā lasu, ka pa dienu jaunietis pildījis manis dotos uzdevumus, vakarā kopā ar vecākiem devies pastaigā.

Viegli šajā laikā nav, tas ir pārbaudījums ikvienam, lai saprastu, ko pats gribi. Tikai čīkstēt, ka viss grūti, ka neko nevar, vai tomēr izmantot esošās iespējas, meklēt risinājumus, lai virzītos uz priekšu, un būtiskākais – domāt par savu veselību, ko mazkustīgs dzīves­veids nebūt neuzlabo.”

Gan bērniem, gan pieaugušajiem svarīgi sasniegt ikdienas minimālo aktivitāšu normu, jo tas uzlabo miegu, palīdz atjaunoties ķermenim, uztur vispārēju fizisku tonusu, kā arī mazina stresa līmeni un uzlabo garīgo labsajūtu. Speciālisti norāda, ka aktīva vakara pastaiga, pat ja tā nav fiziska aktivitāte, spēj uzlabot pašsajūtu un iedot nervu sistēmai mierīgus signālus, kas uzlabos miega kvalitāti. Tā rezultātā bērns nākamajā dienā var labāk koncentrēties mācībām. Diemžēl mazāk aktīvi bērni nespēj harmonizēt un pārstrādāt negatīvās emocijas, tādēļ pakļauti augstākam garīgās veselības problēmu riskam.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
36

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
34

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
21

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
29

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Katram sava loma

12:16
13.04.2024
30

“Īstais teātris ir dzīve,” secina aktrise Džūlija Lamberte (attēlo Vija Artmane) filmā “Teātris”. To sapratuši un lieliski izmanto televīzijas ļaudis, veidojot realitātes šovus, kas nudien bieži vien ir interesantāki un saistošāki par daudzām filmām un pat teātra izrādēm. Ja nu neinteresē šovi, ne mazāk saistoša ir politiskā skatuve, kas liek gan vilties, gan pasmieties, gan […]

Dažādas intereses vienā laivā

08:15
10.04.2024
26

Cik nav dzirdēta darba devēju neizpratne, ne sūkstīšanās, ka darbinieki prot pagarināt brīvdienas, vasarā atvaļinājumus. To izdara saslimstot un saņemot naudu gan no darba devēja, gan valsts. Uzņēmēji gadiem runā, ka ir cilvēki, kuri iemanījušies izmantot darbnespējas lapas, lai atpūstos. It kā jau – kas tur slikts, katram veselība ir tāda, kāda nu ir, un […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
29
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
27
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
42
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi