Raksti

Viedokļi

Latvijas gremdētāji

Sallija Benfelde

Pašieceltie “tautas vadoņi” protestē gan pret vakcinēšanos, gan pret to, ka vakcinētajiem un pārslimojušajiem atļauj vairāk nekā nevakcinētajiem cilvēkiem.

Viens no argumentiem ir, ka galu galā arī vakcinētie var pārnēsāt vīrusu un var arī saslimt. To, ka vakcinētie slimo vieglāk un nenomirst, protestētāji izliekas nemanām vai arī spītīgi apgalvo, ka tā tas neesot, pat no vakcīnām mirstot. Vēl vairāk, sazvērestības teoriju mīļotāji turpina stāstīt, ka pēc dažiem gadiem no vakcīnām visi vakcinētie nomiršot un ka tas esot globāls plāns, kā iznīcināt vismaz sesto daļu cilvēces. Kā zināms, Latvijā par viskvēlāko karotāju pret vakcīnām un ierobežojumiem ir kļuvis Saeimas deputāts, no partijas KPV LV ievēlētais Aldis Gobzems. Tagad viņš Saeimā ir neatkarīgais deputāts un 8. janvārī ir nodibinājis partiju “Likums un kārtība”, un kļuvis arī par tās vadoni. No Gobzema partijas valdes jau pie Šlesera devusies kādreizējā saskaņiete un Gob­zema atbalstītāja Jūlija Ste­paņenko, kura būšot prezidenta amata kandidāte. Tiesa gan, vēl pagājušajā gadā Gobzems aicināja valdību ieviest stingrus ierobežojumus un pārmeta tai neizdarību un nekā nedarīšanu. Tagad politiķis rīkojas pavisam pretēji – nenēsāt maskas, neko neievērot un nevakcinēties. Gobzems ne reizi vien ir rīkojis nesankcionētus mītiņus, par ko jau saņēmis gan 300, gan 2000 eiro sodu.

Bijušais politiķis un satiksmes ministrs Ainārs Šlesers dibinājis ne vienu vien partiju un izgāzies 12. Saeimas vēlēšanās, jo viņa vadītā partija “Vienoti Latvijai” saņēma vien 1,8 procentus balsu. 14. augustā Šlesers nodibināja partiju “Latvija pirmajā vietā”, sapulcinot ap sevi daudzus bijušos: gan deputātus, gan politiķus, gan agrāk valsts iestādēs strādājušos. Vēl jāpiebilst, ka Šlesera vēlmi atgriezties politikā, visticamāk, diktē gan tas, ka viņa pārvadājumu bizness ar Krieviju nesokas tik labi, kā varētu vēlēties, bet 8. septembrī ir pirmā tiesas sēde Šlesera apsūdzībā par liela apmēra krāpšanos digitālās televīzijas ieviešanā Latvijā. It kā atsevišķi, bet, aicinot uz vieniem un tiem pašiem pasākumiem – mītiņiem, “Baltijas ceļu”.

Nesen Šlesers uzrakstīja atklātu vēstuli Gobzemam, aicinot iepazīties un strādāt kopā, tā daļā sabiedrības izraisot krietnu jautrību, jo zinātāji teic, ka abi jau sen pazīstami un ka Šlesers bijis viens no Gobzema kampaņas lielajiem finansētājiem 13. Saeimas vēlēšanās.

Savukārt Šlesera jaunākās, nesen nodibinātās partijas finanšu ministra kandidāts, uz bankrota sliekšņa dzīvojošais uzņēmējs Vilis Krištopans ar savu ierakstu “Facebook” ir izprovocējis draudus infektologam Ugam Dumpim un epidemiologam Jurijam Pere­voščikovam. Komentētāji aicina iegādāties snaipera šauteni un viņus nogalināt.

Viens no pēdējiem Gobzema “varoņdarbiem” notika pagājušajā nedēļā, kad Saeima pēc vasaras brīvdienām atsāka darbu un frakcijas bija vienojušās, ka strādās klātienē, bet tie pieci deputāti, kuriem nav sertifikāta un kuri nav izslimojuši “Covid-19”, pie ieejas parādīs testa rezultātus. Gobzems izraisīja pamatīgu jezgu, un Saeima bija spiesta darbu pārtraukt un vēlāk pāriet uz attālinātu režīmu. Proti, Gobzems uz sēdi klātienē bija ieradies, neuzrādot sertifikātu vai negatīvu testu. Vēlāk viņš žurnālistiem demonstrēja negatīvu testu, ko nav gatavs uzrādīt, jo pārējiem neesot nekādas daļas par viņa veselību. To­dien Saeima arī lēma izslēgt deputātu Aldi Gobzemu no dalības nākamajā parlamenta sēdē par deputātu ētikas kodeksa pārkāpumu.

Jāpiebilst, ka daļā sabiedrības Gobzema un arī Šlesera rīkotās akcijas izraisa aizvien lielāku sašutumu, jo gan “Baltijas ceļa” rīkošana, protestējot pret vakcīnām un ierobežojumiem, gan plānotās pseidobarikādes tiek vērtētas kā klaja ņirgāšanās.

Manuprāt, situācija ir daudz nopietnāka, jo faktiski šo “vadoņu” rīcība apdraud ne tikai citu cilvēku veselību un dzīvību, bet sāk drupināt valsts pamatus. “Vado­ņi” savos ierakstos sociālajos tīklos slavē Krieviju, jo tā esot labākais draugs un biznesa partneris Latvijai, tāpēc esot jādibina labas attiecības. Tomēr galvenais ir tas, ka gan Gobzems, gan Šlesers pamazām savos vēstījumos ir salikuši pavisam citus akcentus – aicina gāzt “Kariņa un Levita” režīmu, apgalvojot, ka “mums vara jāņem savās rokās”, “vai nu viņi, vai mēs”, liekot saprast, ka vai nu tautai jāgāž un jāizrēķinās ne tikai ar premjeru un prezidentu, bet arī ar visiem, kas atbalsta leģitīmu varu, Eiropas Savienību un NATO. Katrs, kurš neatbalsta Gobzemu, Šleseru un viņa kvēlos piekritējus, esot tautas ienaidnieks, kurš jāsoda. Naida kurināšana, sabiedrības šķelšana un raudzīšanās Krievijas virzienā – tā īsumā varētu raksturot šo “vadoņu” rīcību.

Pārsteidz, ka šiem abiem kūdītājiem un demagogiem ir atļauts netraucēti rīkoties. Pieļauju, ka Valsts drošības dienests (VDD) ar šiem kungiem ir runājis, tikai sabiedrība par to nav informēta, jo drošības dienesti neatskaitās par katru savu soli. Tomēr sabiedrībā aizvien pieaug neizpratne un neapmierinātība par to, ka gan šie “vadoņi”, gan viņu tuvākie līdzgaitnieki var nesodīti pārkāpt jebkurus likumus – naudas sods darboņiem, kuru sponsori visticamāk atrodas Austrumos no Eiropas Savienības ārējās robežas, diez vai sagādā nopietnas raizes. Tur­klāt likums ļauj šos kungus saukt pie atbildības, pie tam bargi. Manuprāt, abu darboņu rīcība kvalificējas Latvijas Kriminālli­kuma X nodaļā par noziegumiem pret valsti, tāpat kā pantā par noziedzīgu nodarījumu pret personas veselību “Sa­nitāri higiēniskās un epidemioloģiskās drošības noteikumu pārkāpšana”, kas paredz ne tikai naudas sodu, bet arī brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem. Jeb­kurā gadījumā, ja “parastais”’ cilvēks būtu atļāvies kaut pusi no tā, ko šobrīd dara abi “vadoņi’ un viņu tuvākie līdzgaitnieki, tāds protestētājs jau par aicinājumu vien – gāzt varu – būtu nonācis uz apsūdzēto sola.

Aizvien biežāk nākas dzirdēt neizpratnes pilnus jautājumus, kāpēc abiem kungiem ir atļauts viss? Baidos, ka valsts drošību un stabilitāti notiekošais nesekmē, drīzāk otrādi. Tādēļ atliek cerēt, ka kūdītāji un haosa veidotāji tiks saukti pie reālas atbildības.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *