Raksti

Viedokļi

Latvija ir mūsu sirds

Sallija Benfelde

“Darbinieki, sargiet savu valsti, izkopiet to, jo ziniet – ja nebūs Latvijas, nebūsit arī jūs,” reiz sacīja pirmais mūsu Valsts prezidents Jānis Čakste.

Patriotisms jeb savas zemes, dzimtenes mīlestība sākas sirdīs un prātos. Protams, katra Latvijas patriota iespējas un izvēles darīt atšķiras. Lieli un mazi darbi, arī attieksme liecina par to, cik svarīga katram no mums ir Latvija. Laiku no Lāčplēša dienas, 11. novembra, kad pieminam visus, kas cīnījušies un nolikuši savu galvu par savu Latviju, līdz Latvijas dzimšanas dienai – Latvijas Republikas proklamēšanas dienai 18. novembrī – dēvējam par pat­riotu nedēļu. Pieminam, atceramies un priecājamies par to, ko esam paveikuši. Zemessardzē jau dien vairāk nekā desmit tūkstoši cilvēku, daudzi jaunieši piesakās Jaunsardzē. Pirmajos divos Valsts aizsardzības dienesta (VAD) iesaukumos dien tikai brīvprātīgie un tikai trešajam VAD iesaukumam, iespējams, vajadzēs iedarbināt nejaušības principa atlases mehānismu. Un, protams, atbalsts un palīdzība Uk­rainai karā ar agresoru Krieviju ir arī atbalsts Latvijas neatkarībai un brīvībai. Un atbalsts mūsu neatkarībai ir arī valsts budžeta pakāpeniska palielināšana virs diviem procentiem no iekšzemes kopprodukta jeb IKP, lai gan NATO prasība ir divi procenti no IKP. Tam vajadzīgs ne tikai politiķu balsojums, bet arī vēlētāju pozitīva attieksme, jo politiķi tomēr var runāt, bet nevar darboties, absolūti neievērojot vēlētāju nostāju ar karu Ukrainā saistītajos jautājumos.

12. novembrī publicētajā intervijā ASV ziņu aģentūrai Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs brīdināja, ka Eiropas Savienībai un NATO jāgatavojas uz ilgu karu Ukrainā. Prezidents arī atgādinājis, ka daudzas NATO dalībvalstis atšķirībā no Latvijas joprojām nav izpildījušas savas saistības atvēlēt aizsardzībai vismaz divus procentus no iekšzemes kopprodukta. Rietumiem jāturpina apbruņot Ukraina, jo ukraiņu sakāvi Krievija uztvers kā zaļo gaismu agresijai pret citām valstīm.

Patriotisms ir arī būt gudriem, zināt savas valsts tapšanu un to, kas tas bija asinīm slacīts ceļš. Jābūt zinošiem un jāsaprot, kā darbojas valsts, ko tā var izdarīt un kas ir tikai mūsu pašu rokās. Krievija no autoritāras valsts tagad pārtop totalitārā valstī, un Maskavas propaganda šobrīd ir vēl briesmīgāka nekā Aukstā kara laikā, uzsvēra Valsts prezidents minētajā intervijā. Un Krievija ir un būs mūsu kaimiņš, tādēļ jāprot ne tikai dzirdēt, bet arī domāt un saprast. Un patriotisms ir arī savas valodas, kultūras un tradīciju zināšana un izpratne. Vienmēr Latvijā runāt latviešu valodā – mierīgi, ar pašcieņu, ik dienu, visur.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *