Ceturtdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

Laikam savs laiks

Sarmīte Feldmane
08:58
08.08.2018
5

Vasarā, kad dienas garākas, gribas, kaut tā būtu vienmēr. Diemžēl katru vakaru satumst aizvien agrāk un tur neko nevar darīt. Jau gadsimtiem meklēti varianti, kā paildzināt gaišo laiku vai vismaz sevi apmānīt, pagrozot pulksteņus stundu uz priekšu un atpakaļ. Pie tā pierasts. Divas reizes gadā kāds paburkšķ, nosauc to par muļķību, bet tāpēc jau nekas nemainās.

Arī Eiropas Parlaments ie­saistījies, pieņēmis rezolūciju un aicina rūpīgi izvērtēt ziemas un vasaras laika maiņas lietderību un, ja nepieciešams, pārskatīt at­tiecīgos noteikumus. Pilsoņu iniciatīvas vairākās Eiropas val­stīs apliecinājušas, ka lielu daļu sabiedrības satrauc pāreja uz vasaras laiku un atgriešanās pie ziemas laika, kas notiek katra marta un oktobra pēdējā nedēļas nogalē.

Pašreizējā direktīva stājās spēkā 2001.gadā, un tā nosaka vienotu datumu un stundu, kad visā ES veicama laika maiņa. Direktīvas mērķis ir nodrošināt pienācīgu ES iekšējā tirgus darbību. Līdz 16. augustam ES notiek idejas publiskā apspriešana. Kaimiņi igauņi, lietuvieši un somi aizstāv ideju par par ziemas laika atcel­šanu. 2000. un 2001.gadā Igauni­ja jau atteicās no vasaras laika, tomēr atgriezās pie pulksteņa pārgriešanas, jo vienpusējais lēmums radīja grūtības sakaros ar citām Eiropas valstīm.

Vai pulksteņu pārgriešana uz cilvēku atstāj iespaidu, arī par to tiek diskutēts gadiem. ES re­zolūcijā uzsvērts, ka virkne pē­tījumu uzrādījuši pretrunīgus rezultātus, taču norāda uz nega­tīvu ietekmi uz cilvēku veselību. Strasbūrā notikušajās debatēs Francijas deputāte Karima Delli atsaukusies uz pētījumiem, kuros secināts, ka laikā, kad notiek pāreja uz vasaras laiku, cilvēkiem tiek radīts nogurums un pieaug negadījumu skaits uz ceļiem: “Pētījumi rāda, ka ir jāuztver no­pietni tas, ka pulksteņa pār­griešanas laikā pieaug ceļu satiksmes negadījumu skaits un cilvēkiem ir miega traucējumi.” Savukārt Hilde Vautmansa no Beļģijas uzskata, ka laika pārejas atcelšana nozīmētu vai nu no pavasara līdz rudenim uz sep­tiņiem mēnešiem zaudēt stundu dienasgaismas, vai arī piecus mēnešus no rudens līdz pava­sarim sūtīt bērnus uz skolu tumsā.

Ekonomikas ministrija 2014.gada veica aptauju internetā, aicinot Latvijas iedzīvotājus paust viedokli par praksi pavasarī pāriet uz vasaras laiku un rudenī atgriezties Latvijas laika joslā. Aptaujā savu viedokli pauda 6 244 respondenti, no kuriem 4 917 pauda neapmierinātību. Aptaujas uzrādīja atšķirīgus viedokļus par ieguvumiem un zaudējumiem gan tautsaimniecības nozarēs, gan dažādās personu grupās. Kā galvenos trūkumus laika grozī­šanā aptaujātie minēja dabisko bioritmu traucējumus, kas ietekmē darba izpildes kvalitāti un efekti­vitāti, savukārt kā ieguvumus – garākus vakarus saules gaismā un elektroenerģijas ietaupījumu.

Vai tiks pieņemta jauna direktīva un dzīvosim par stundu citādāk, to rādīs laiks un ES deputātu izpratne. Patiesībā jau apnikusi gan tā pulksteņa gro­zīšana, gan runas par to, cik tas labi vai kaitīgi.

Taču nav nekā jauna šajā pasaulē. Izrādās, kā tas parasti mēdz būt, daudz kas notiek pavisam nejauši. Vēsture liecina, ka 1784. gadā Bendžamins Frenklins, toreizējais ASV sūtnis Francijā, kurš dzīvoja Parīzē, uzrakstīja eseju “Par pāreju uz vasaras laiku “ un nosūtīja savam draugam uz laikrakstu. Esejā izklāstītā ideja par pāreju uz vasaras laiku Frenklinam rādās, kad nejaušs troksnis iztraucēja viņa miegu aptuveni sešos no rīta. Pamostoties Frenklins bija pār­steigts par spilgto gaismu, kas apgaismoja istabu, un viņam radās šī ideja par pāreju uz vasaras laiku. Veicot vienkāršus matemātiskus aprēķi­nus, Frenk­lins izrēķināja, cik daudz līdzekļus Parīzes iedzīvo­tāji iztērē, ejot gulēt pēc pusnakts un mostoties tikai pusdie­nas laikā, un no 20.marta līdz 20.septembrim nelietderīgi de­dzinot sveces un petrolejas lampas.

Pagāja gadsimts, un 1907.gadā anglis Villiams Villetts atgādināja par pāreju uz vasaras laiku. Viņš ierosināja pagriezt pulksteni uz priekšu par 80 minūtēm, katrā aprīļa svētdienā par 20 minūtēm uz priekšu un septembrī darīt tāpat, tikai griezt laiku atpakaļ. Toreiz Villetta ideju noraidīja, tomēr 1916.gadā Anglijas Parla­ments pieņēma likumu, ka vasaras mēnešos pulkstenis jāpagriež par stundu uz priekšu Griničas laikam. Vasaras laiku, pabīdot pulksteņa rādītājus stundu uz priekšu, pirmoreiz 1. pasaules kara sākumā saka lietot Vācija, Lielbritānija, Īrija un Francija. Mērķis bija taupīt enerģiju.

Arī ASV 1918.gadā pieņēma likumu par pāreju uz vasaras laiku, lai taupītu resursus. ­Li­kums gan pastāvēja tikai sep­tiņus mēnešus, jo izrādījās ne­populārs amerikāņu vidū.

Latvijā pāreja uz vasaras laiku notika jau 1919. un 1920.gadā. Taču regulāra pāreja uz vasaras laiku lielākajā daļā Eiropas valstu tika ieviesta 20.gadsimta 60. un 70.gados, taču pārejas laika gra­fiks varēja atšķirties. Līdzīga situācija izveidojās arī Latvijā, kad Padomju Savienība ar 1981. gada 1.aprīli, pieskaņojoties lielai daļai pasaules valstu, ieviesa re­gulāru pāreju uz vasaras laiku. Sākot no 1997.gada, vasaras laiks ir spēkā.

Vai pilsoņu iniciatīvas vairākās Eiropas valstīs mainīs nu jau ie­rasto kārtību, rādīs laiks. Vēl kat­ram ir iespēja paust viedokli.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
9

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
39

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
19

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
61

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
58

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
30

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
28
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
37
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi