Raksti

Viedokļi

Ko darīt ar galvaspilsētu?

Sallija Benfelde

Četru Rīgas domes “Saskaņas” deputātu izslēgšanu no frakcijas un partijas var skaidrot kā nu jau bijušā Rīgas mēra Nila Ušakova spēka demonstrāciju, jo visam jānotiek kā vienmēr: priekšniecība lemj, padotie bez jautājumiem un iebildēm dara.

Grūti spriest par Andra Amerika “Gods kalpot Rīgai” (GKR), bet “Saskaņā” diskusijas un jautājumi no “ierindniekiem”, manuprāt, ir neatļauta lieta. Vai četru deputātu rīcība ir protests pret diktatūru partijā, vai tā ir kāre pēc lielāka rieciena pie varas galda, jo tagad no četrotnes balsīm ir atkarīgs, kurā pusē nosvērsies Rīgas varas kauss, to zina tikai viņi paši. Daudz svarīgāks ir jautājums, kas ar galvaspilsētu tālāk notiks – varas maiņa, ārkārtas vēlēšanas vai arī pēc kāda laiciņa viss atgriezīsies vecajās sliedēs?

Protams, ārkārtas Rīgas domes vēlēšanas var notikt tikai likumā paredzētajā kārtībā, grūti pateikt, vai tādā gadījumā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru ietekmēs tas, ka grūti paredzēt ārkārtas vēlēšanu rezultātus. “Saskaņu” lielāko tiesu atbalsta krievvalodīgie, kuri, pirmkārt, netic, ka viņu “svētā” partija nodarbojas ar korupciju; otrkārt, uzskata, ka tā ir vēršanās pret krievvalodīgajiem, tādēļ savējie jāaizstāv līdz pēdējam. Savukārt GKR atbalstītāji lielāko tiesu ir “saimniekotāji”, kuriem nauda un izdevīgums taču ir pamatu pamats, bet viss pārējais – tukša pļāpāšana. Ar opozīcijas partijām tik vienkārši nav, jo tām domē gandrīz vairs nav spilgtu līderu.

Pēdējās dienās nereti izskan viedokļi, ka tagad opozīcijai jā­strādā kopā ar līdz šim pie varas bijušajiem, jo Rīgas domei taču esot tikai saimnieciskā darbība un politikai ar to neesot nekādas saistības. Galu galā Rīgā jāturpina visas saimnieciskās lietas, pilsēta nevar apstāties.
Manuprāt, tas ir visai viltīgs apgalvojums. Jā, visi pakalpojumi, ko sniedz pašvaldība, ir vajadzīgi katru dienu un katru stundu, tās ir saimnieciskas lietas. Tomēr, sadarbojoties ar pozīcijas partijām, opozīcijai būs grūti kaut ko mainīt vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, līdz šim opozīcijai tika liegta gandrīz visa kaut cik svarīga informācija, aizbildinoties ar komercno­slēpumu, tādēļ pieņemt lēmumus būs ļoti grūti, tas prasīs ilgāku laiku, turklāt visos amatos visos paš­valdības uzņēmumos, arī komisijās un komitejās joprojām ir “Saskaņas” un GKR cilvēki. Savukārt Rīgas domes varas partiju ierindas deputāti neko daudz par notikušajiem un vēl plānotajiem darījumiem nezina, jo viņiem bija jābalso, nevis jāzina. Otrkārt, pieņemot lēmumus, izšķiroša nozīme būs “zelta” četrinieka balsīm, bet tas nozīmē, ka par principiem un atklātību var aizmirst. Treškārt, Nils Ušakovs un Andris Ameriks ar savu domes uzticības personu palīdzību noteikti centīsies noslēpt to, kas vēl noslēpjams, un izdarīt to, kas solīts kādai vai kādām vajadzīgām un svarīgām personām. Visbeidzot – sākot strādāt kopā ar “Saskaņu” un GKR, tagadējā opozīcija gribot negribot uzņemsies daļu atbildības par notikušo, jo pieļauju, ka viss tiks samudžināts tā, ka arī opozīcijas deputāti izskatīsies vainīgi vismaz vēlētāju acīs.

Acīmredzot savā ziņā opozīcijai nāksies vismaz daļēji traucēt domes darbu, lai vienīgais risinājums būtu ārkārtas vēlēšanas. Pretējā gadījumā ar korupcijas purva dubļiem nosmērēsies arī opozīcija.

Starp citu, izskanējusi versija, ka par Rīgas mēru varētu kļūt arī Nacionālās apvienības (NA) deputāte Rīgas domē Baiba Broka. Pieļauju, ka NA tas varētu patikt un “Saskaņa” pat ļoti neiebilstu, jo, kā zināms, Broka un Nila Ušakova dzīvesbiedre, reizē biroja vadītāja Iveta Strautiņa ir labas draudzenes. Atliek cerēt, ka tas nenotiks, jo būtu absurdi par Rīgas mēru ievēlēt politiķi, kurai 2014. gadā nācās demisionēt no tieslietu ministres amata, jo viņai tika liegta pieeja valsts noslēpumam. Un stāsts nav par to, vai Rīgas mēram ir vai nav vajadzīga šī pielaide, bet par principiem, kuru ignorēšana ir mūsu valsts nelaimju pamatā. Tādēļ ārkārtas vēlēšanas, manuprāt, būtu labākais risinājums.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *