Raksti

Viedokļi

Klāt ziema! Klāt arī laiks, kad jāpardomā drošības noteikumi

Anna Kola

Klāt īstā, baltā, daudziem tik ilgi gaidītā ziema! Ar biezās sniega segas atnākšanu tiek atklāta arī ziemas sporta veidu un citu ziemas izpriecu sezona.

“Druva” jau rakstīja, ka pagājušajā ceturtdienā tika atklāta slēpošanas sezona arī vietējā “Ozolkalnā”, uz kuru brīvdienās devies krietns pulks šīs atpūtas cienītāju. Kopš atnākusi ziema, ik uz soļa redzami vecāki, kas vizina bērnus ragaviņās, un lielākie bērni ar dažādas formas un izmēra slidināšanās rīkiem uz lielākiem un mazākiem uzkalniņiem. Ka­mēr autovadītājiem, sētniekiem un tiem, kam saimniecībās darba roku mazāk nekā vajadzīgs, sniegotā ziema sagādā ne mazums raižu, ziemas aktivitāšu mīļotāji steidz baudīt visu iespējamo, ko mūsu klimatiskās joslas aukstākā sezona piedāvā.

Tomēr visiem priekiem ir arī sava ēnas puse. Jau atkal gribas atgādināt, cik svarīgi ir neaizmirst par savu un līdzcilvēku drošību arī brīžos, kad steidzam ievilkt elpu pēc nostrādātas darba nedēļas vai dot atslodzi pārslogotajiem prātiem skolas solos. Lai arī kopumā traumas vairāk cilvēkus apdraud vasarā, arī ziema daudz neatpaliek – gan apgrūtinātās braukšanas un redzamības uz ceļa stipras snigšanas dēļ, gan iecienīto ziemas sporta veidu – slēpošanas, snovborda un arī sniega motociklu – braucienu rezultātā.
Cik vērtīgi ir bērniem pavadīt laiku svaigā gaisā ziemā, par to nav šaubu. Ziemā, kad lielāko dienas daļu jāpavada telpās, iespēja elpot svaigu gaisu ir absolūti nepieciešama. Un tomēr – pieaugušo atbildībā arvien ir pārrunāt ar bērniem elementāros drošības noteikumus, piedaloties ziemas prieku aktivitātēs, tai skaitā slidinoties pa kalniņu.
Nedēļas nogalē iznāca braukt cauri Rīgas pievārtei Berģu apkārtnē, pamanīju, ka rīdziniekiem ļoti iecīnīts kāds paprāvs uzkalniņš liela autoceļa malā, pa kuru transportlīdzekļu braukšanas ātrums ir 70 km/h. Uzkalniņš, protams, bērniem ļoti patīk, tomēr tas gals beidzas tieši ielas braucamās daļas malā. Man kā vecākam šķistu pagalam nedrošs pasākums šādā vietā no kalna vizināt bērnus! Ja nu ragavas aizslīd daudz tālāk, nekā aprēķināts?

Tāpat brīvdienās paguvu novērot, ka daudzviet bērni nemaz nezina, ka, piemēram, braukt no kalniņa ar slidināšanās rīkiem vairākiem reizē nav ieteicams, braukšanas ceļi var sadurties un bērni sakrist viens otram virsū, gūstot varbūt niecīgas, bet, iespējams, arī nopietnākas traumas.
Nākamā negatīvā parādība, kas noteikti drīz parādīsies policijas ziņu virsrakstos, ir adrenalīnu mīlošie zemledus makšķernieki, kam katru gadu atgadās kāda nelaime, jo ledus izrādījies par nedrošu. Tas pats attiecas arī uz slidotmīļiem, kas nevar sagaidīt brīdi, lai izmēģinātu slidas uz tuvējās ūdenstilpes. Jāpārdomā, vai tiešām visi apstākļi ir droši, lai to drīkstētu darīt.

Visbeidzot par pašu un pārējo satiksmes dalībnieku drošība uz autoceļiem. Pirmās stipri sniegotās pirmdienas, 21.novembra, dienā vien tika reģistrēti vairāk nekā četrdesmit ceļu satiksmes negadījumi. Tas apliecina, ka pat labs braucējs tomēr vasaras mēnešu laikā piemirst to autovadīšanas specifiku, kas nepieciešama drošai braukšanai ziemas apstākļos, īpaši tad, kad ceļus klāj sniegs un grants, sāls un sniega putra.

Visvairāk pārdomu par atsevišķu sabiedrības pārstāvju intelekta līmeni raisa skats, caur priekšējo vējtstiklu vērojot, kā kāds pavecāka “BMW” vai “Au­di” vadītājs pat pa pilsētas ielām izņem līkumu tā, lai mašīnu sanes kā sacīkstēs. Kā jau teicu, adrenalīna atkarīgo pie mums nudien netrūkst! Tomēr savas un citu drošības dēļ aicinu atcerēties, ka no katra atkarīgs, cik drošā un patīkamā valstī dzīvojam.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *