Raksti

Viedokļi

Kādas marta pirmās dienas, tāds viss gads

Jānis Gabrāns

Pandēmijas ierobežojumi nespēj ietekmēt laika ritējumu, un, skat, jau sācies marts! Pirmais pavasara mēnesis!

Pirmā marta diena atnesa tik daudz jauna, un ne tikai ierobežojumu mīkstināšanā. Izrādās, atbilstoši laika zīmju vērotāja Viļa Bukša norādēm marta pirmās dienas svarīgas, ja vēlme uzzināt, kāds būs laiks turpmāk. Pirmās četras marta dienas esot Pavasara vēju dienas. Kāds 1. marts, tāds lielākoties pavasaris. 2. marts prognozē vasaru, 3. marts – rudeni, bet 4. marts – nākamo ziemu. Ja var ticēt, tad pavasarim jābūt jaukam. Un kā ne, ja beidzot cilvēki tiks pie friziera, manikīra, pedikīra! Šis jāatceras, lai vēlāk var veidot mūsdienu prognozes, kas notiek, teiksim, Lieldienās vai Jāņos, ja 1.martā atver frizētavas.

Manikīra, pedikīra, podologa un friziera pakalpojumu sniedzēji un pakalpojumu kārotāji šo brīdi gaidīja nepacietīgi, un tīmeklī bija rodami joki, ka vairāk par manavakcina.lv vajagot mansfrizie­ris.lv. Tagad var priecāties tie, kuri paspēja pieteikties tuvākajās nedēļās, pārējiem jādzīvo cerībās, ka epidemioloģiskā situācija nepasliktināsies un valdība atkal nepieņems lēmumus – slēgt šos pakalpojumus.

Bet šī jau nav vienīgā brīvestība, kas tautai dota no 1.marta. Var organizēt individuālas fotosesijas ārtelpās, kas bija liegtas kopš pagājušā gada 6.novembra. Ziemā nācās iztikt ar selfijiem, tagad iespēja tikt pie profesionālām bildēm, it īpaši, ja pirms tam paspēsi tikt pie friziera un manikīra. Pagaidām gan fotosesijas atļautas formātā 1+1=2, proti, pakalpojumu sniedz viens fotogrāfs vienai personai un starp abiem jāievēro divu metru distance. Tas liek secināt, ka ģimene pagaidām vēl kopā fotografēties nevar. Trakākais tiem, kuri šajā laikā vēlas precēties, jo atbilstoši likumdošanai jaunā pāra fotosesija jātaisa vispirms vienam laulātajam, tad otram, un pēc tam jāmontē kopā.

Vēl kopš vakardienas bēru ceremonijas var organizēt arī iekštelpās. Tā jau ir, aukstākais gada periods beidzies, tad ceremonijas varēja notikt tikai ārā, tagad varēs iet telpās, kur paslēpties no saules stariem. Joprojām atļauts pulcēties ne vairāk kā desmit cilvēkiem vienlaikus, bet ne vairāk kā no divām mājsaimniecībām. Starp desmit klātesošajiem netiek skaitītas personas, kas tieši saistītas ar bēru norises nodrošināšanu. Kā tauta joko, katram, kurš vairs neietilpst šajā atļautajā desmitā, iedod lāpstu, tad viņš tiek pieskaitīts pie personām, kas saistītas ar šī skumjā procesa nodrošināšanu.

Ir saprotams, ka ierobežojumi kļūst arvien smagāk izturami. Lai arī dienas kļūst gaišākas un garākas, pavasara apģērbs, kas neizprotamā kārtā kļuvis par šauru, rada jaunas problēmas. Internetā droši var pirkt tikai mājas treniņtērpus un T-kreklus, pārējo tomēr gribas uzlaikot. Tad nu atliek to lūkot pārtikas lielveikalu apģērbu stendos, jo mazie apģērbu veikaliņi, kā rādās, vēl kādu brīdi būs slēgti. Un ko vilkt bērniem, kuri pa ziemu pamatīgi izauguši?

Marta pirmā diena jau tradicionāli iezīmējas ar vēl kādu notikumu, kas tīmeklī tika nodēvēts par ikgadējo kiberuzbrukumu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) serverim. Sākusies 2020. gada ienākumu deklarāciju iesniegšana, un dažu stundu laikā VID jau bija saņēmis 62 414 deklarācijas. Lai arī tiek aicināts nesteigties, latviešiem patīk pārbaudīt IT sistēmu izturību. Tā visi uzreiz pirmajā minūtē gribēja pieteikties vakcīnai, tagad negāja gulēt, lai tikai iespējami ātrāk paspētu iesniegt deklarāciju. Saprotu, ka te atšķirībā no vakcīnas pieteikšanās brīdim ir nozīme, jo, kas ātrāk brauc, ātrāk maļ. Bet vai tiešām tā vajadzība ir tik spiedīga, ka cilvēki gatavi negulēt, lai tikai būtu starp pirmajiem, nav zināms.

Un laikam jau marta patīkamākā ziņa, vismaz tiem, kuriem bērni, ka šī mēneša laikā Latvijā izmaksās 500 eiro atbalstu par katru audzināšanā esošu bērnu, kopumā 364 097 bērniem. Un vēl jau atklāts jautājums par 200 eiro pabalstu pensionāriem.

Politologs Filips Rajevskis gan norāda, ka šāda pabalstu dalīšana ir klajš populisms un vēlme par nodokļu maksātāju naudu nopirkt vēlētājus. Viņš nenoliedz pabalstu nepieciešamību atsevišķām sabiedrības grupām, taču nedrīkstot aizmirst, ka tā nauda būs jāatdod: “Tad nāksies kārtējo reizi savilkt jostas, tajā mirklī nebūs naudas medicīnas darbinieku vai pedagogu algu pielikumam. Redzam, ka politiķi nespēj savā starpā sadarboties un sadarbības trūkums rada to izmisumu, ka jāķeras pie lēta populisma, lai tikai vēlētāju acīs saglabātu labā politiķa statusu. Patiesībā man šis atgādina prioritāro grupu meklējumus, kurus vakcinēt pirmos. Tā vietā, lai nodrošinātu nepārtrauktu vakcināciju, lai būtu, ar ko vakcinēt, notika rindu veidošana, prioritāro grupu noteikšana, un par to patiesībā ir kauns.”

Un vēl maza darvas pile, jo saskaņā ar grozījumiem likumā “Par akcīzes nodokli” 2021. gada 1. martā tiek paaugstinātas akcīzes nodokļa likmes alkoholiskajiem dzērieniem un cigaretēm. Ie­spējamā ietekme uz alkoholisko dzērienu cenām mazumtirdz­niecībā (akcīze un PVN) gan nav liela, alum tas būs viens cents uz 0,5l tilpumu, vīnam – pieci centi uz 0,75l tilpumu, bet degvīnam – 20 centi uz puslitru. It kā nieks, bet, skat, desmit polši, un divi eiro kā nebijuši!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *