Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Kad vārdi krājas rindās

Sarmīte Feldmane
19:48
12.11.2020
12

Latviešu valoda skan ikdienā, presē vai medijos ziņas un sev interesējošo lasām latviski. Un cik bieži šausmināmies – nemākam vairs ne runāt, ne rakstīt. Tāds vērtējums nav nekas jauns.

Visi dižie valodnieki un dzejnieki pagājušā gadsimta 20. gados, pēc tam 40. gados ir teikuši – cik slikta kvalitāte tagad ir latviešu valodai. Arī desmitgadēs uz priekšu nekas nemainījās. Tāpat kā tagad. Vajag tikai kādam atdzīvināt šo tēmu, lai kārtējo reizi izskanētu, ka latviešu valodā pazūd vārdi, ienāk sveši, ka necienām dzimto valodu, un tā tālāk.

Pasaules diktāts latviešu valodā ir viena no reizēm, kad latviešu valodai tiek pievērsta plašākas sabiedrības uzmanība. Šogad diktātu tiešsaistē rakstīja 2675 interesenti no 34 valstīm, kas ir par 31% vairāk nekā pērn.  Dalīb­nieku vecums – no deviņiem līdz 89 gadiem.

“Diktāts ir interesants pārbaudījums, kurā katrs pats var pārliecināties, ko prot. Esam gudri, kad jākritizē, bet kādas kļūdas ir pašiem,” saka latviešu valodas skolotāja Ina Gaiķe. Viņa iepriekšējos piecus gadus rakstījusi pasaules diktātu latviešu valodā, šajās brīvdienās bijuši citi darbi. Viņa atceras, kad pirmoreiz notika diktāts, vairāki skolēni brīvdienā nāca uz skolu, lai klātienē rakstītu diktātu.
“Diktāts – tā ir iespēja pašam pārbaudīt savas latviešu valodas zināšanas. Neviens neaizrādīs, nepamācīs, rezultāts būs zināms tikai pašam. Var arī to darīt anonīmi,” atgādina skolotāja un atklāj, ka diktātos pašai bijusi viena vai divas kļūdas. “Rakstīt ar roku vai datorā ir atšķirība. Rakstot datorā, komata vietā ieliku punktu,” ar smaidu teic I.Gaiķe.

Šīgada diktāta tekstu “Pasaka par vārdu tapšanu”, ko sarakstījis Ilmārs Šlāpins, viņa izlasījusi. “Tekstā gramatika, kas jāzina: tiešā runa, salikti sakārtoti teikumi, divdabji. Taču teksts šķiet tāds samocīts, pārbagāts ar neikdienišķiem vārdiem,” viedokli pauž skolotāja.

Lūk, neliels ieskats: “Pļāpu kules, kam patīk klāstīt un pātarot, šventerē aizjūru gudrības vai pļerkst, citiem un svešiem neslavu ceļot. Cilvēki nosauc šos par salašņu vērpelēm un niekkalbjiem, mēlnešiem un kladzenēm, gramšļām un mīstīklām, nespēdami ko tādu vairs ciest.

“Tam vienreiz ir jāpieliek punkts!” aizlūstot balsij, tie saka, sasmalsta, cik nu spēj, katrs savā ķeselē un iet uz visām četrām debesu pusēm. Tā top valodas – simtiem un tūkstošiem dažādu valodu, kuras mūs turpina.”

Zināmi, aizmirsti vārdi nožvadz kā krelles. Tā vien gribas uzzināt nezināmā nozīmi. Jācer, ka kāds arī pašķirstīs vārdnīcu, varbūt pat iekļaus savā sarunvalodas vārdu krājumā.
Ina Gaiķe nepiekrīt bieži izskanējušam viedoklim, ka jaunā paaudze slikti prot latviešu valodu, arī ar rakstīšanu daudziem ir problēmas. Kad mācības vidusskolas klasēs atsāksies klātienē, tāpat kā iepriekšējos gados, skolotāja arī audzēkņiem ļaus izmēģināt uzrakstīt diktātu, ko rakstīja visā pasaulē. Pieredze rāda, ka rezultāti ir ļoti dažādi. Daudziem vien pa vienai, divām kļūdām.

Pasaules diktāta latviešu valodā iniciatīvas mērķis ir attīstīt latviešu valodas rakstītprasmi, audzināt cieņu pret dzimto valodu jau no bērnības, veidot ciešākas saiknes ar ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu. Valoda ir katras tautas neaizstājama vērtība. Tikai divi miljoni cilvēku pasaulē runā un raksta latviski. Arī tā ir unikāla vērtība. Tas katram jāapzinās, ar to jālepojas. Valoda, arī tās rakstība kļūst mūsdienīgāka. Tajā ienāk sveš­vārdi, kuriem meklējam latvisko atbilstību. Internetā sarakstoties esam iemācījušies izteikties īsi, emocijas izpaust ar simboliem, ne vārdos. Cik gan bieži gribas pasmaidīt, dusmoties, brīžam kliegt, redzot, cik nepareizi lietots kāds vārds, neizpratnē nopūsties, kā var tik kļūdaini rakstīt. Tā ir katra attieksme pret savu valodu. Laikam taču ne tikai pagājušajā un šajā gadsimtā, bet arī jaunlatviešu laikos izskanēja satraukums par latviešu valodu, vārdu rakstību. Tam tā arī jābūt – par valodu ikkatram jātur rūpe. Tā jāmācās visu mūžu.

I.Šlāpins “Pasaka par vārdu” raksta: “ Cilvēki tiekoties gvelž un melš, triec jokus un tērgā, ne tikvien muti dzisina, bet arī mēli deldē bez savas jēgas. Palikdami divatā, tie savukārt bubina un dudina, un žūžina, maigi dvesdami niekus, līdz rīta gaismiņa aust. Uzrodas tādi, kas jau ar pirmajiem gaiļiem tarkšķ par deviņiem mēmiem, citi kā negudri čugunu lej un vāvuļo tirgus laukumos. Cits caur citu tautas sapulcēs tie vaukšķēdami un svepstēdami aizgūtnēm tervelē un vetelē, it kā būtu no ķēdes norāvušies, it kā no Mēness nokrituši.” Vai latviešu valoda nav skaista!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
33

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
16

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
58

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
52

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
29

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
32

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
15
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
35
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
19
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
31
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi