Ceturtdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

Kad gribas māju laukos

Sarmīte Feldmane
22:11
14.01.2021
8

Šajā laikā, kad iespējami jāizvairās no tikšanās ar cilvēkiem, aizvien vairāk pilsētnieku pārceļas uz laukiem vai mazpilsētām.

Protams, tie, kam kādā pagastā dzīvo vecāki, vecvecāki, tas ir vienkāršāk. Lauku uzņēmēji atzīst, ka pircēju veikalos un arī pieprasījums pēc mājražotāju gardumiem krietni palielinājies. Savukārt tie, kuri strādā attālināti no laukiem, atzinuši, ka pie dzīves laukos varētu pierast. Citi jau nopietni apsver iespēju mainīt ierasto pilsētas ikdienu.

Sapņot par savu mājiņu laukos, mežmalā, upītes krastā nevienam nav liegts. Un sapni piepildīt nav grūti, vajag tikai naudu. Tomēr, jāatzīst, sludinājumu portālos viensētu piedāvājums nebūt nav plašs. Un īpašumi lielākoties ir dārgi. Dārgi un skaisti, vai arī dārgi un teju sabrukuši. Vecās lauku viensētas, ilgus gadus palikušas bez iemītnieka, pamazām vien brūk, bet īpašnieks par nu jau graustu prasa nesamērīgu cenu. Pārdot neizdodas, un senā godība brūk tālāk. Ja arī kāds pircējs atrastos, tad tādu īpašumu var nopirkt tikai bez kredīta. Jau sen zināms, ka naudas devēji vecas ēkas kreditē nelabprāt.

Kompānijas “Bonava Lat­vija”, kas sevi sauc par lielāko nekustamā īpašuma attīstītāju Latvijā, valdes priekšsēdētājs Mareks Kļaviņš uzsvēris, ka bankas aizvien konservatīvāk skatās uz vecām mājām, ņemot vērā, ka tīri objektīvi tajās būs vajadzīgi papildu ieguldījumi. Būs jāsāk atjaunot. Tas nozīmē, ka cilvēkam, dzīvojot šajā mājā, būs vēl papildu izdevumi.

Arī Finanšu nozares asociācijas kreditēšanas komitejas priekšsēdētājs, “Swedbank” Hipotekā­rās kreditēšanas atbalsta daļas vadītājs Baltijā Ainārs Balcers vērojis, ka bankas vairāk uzmanības pievērš ēku tehniskajam stāvoklim. Viņš arī atgādinājis, ka 80% nekustamā īpašuma tirgus Latvijā notiek Rīgā un Pierīgā. “ Vie­na interesanta tendence – cilvēki arvien vairāk izrāda interesi par iespēju iegādāties mājokli vai nu kādā klusākā piepilsētas rajonā, vai pat varbūt kaut kur ārpus pilsētām un lauku teritorijās. Cilvēki ir pārliecinājušies, ka daudzās profesijās darba pienākumus var veikt arī attālināti,” sacījis Ai­nārs Balcers.

Tā kā, lai cik ļoti kārojas savu namiņu laukos, bez bagātiem radiem vai kārtīga mantojuma pie tāda netikt. Mājiņas, kuras jau var pretendēt uz graustu statusu un vien ar pāris hektāriem zemes, lētāk par 30 tūkstošiem eiro var nopirkt vien tāltālu kādā nezināmā vietā. Piebalga, Straupe, Rauna, Zaube, Nītaure, Līgatne ir gana tuvu galvaspilsētai un arī pietiekami prestižas. Nemaz nerunājot par Cēsu piepilsētu.

Vēl – lai tiktu pie savas mājas laukos, var iegādāties zemi un uzbūvēt pats. Arī te jārēķinās ar krietnu naudas summu. Mūspusē apbūves zeme maksā no diviem līdz pat pieciem eiro kvadrātmetrā. Jo krāšņāka vieta, jo, protams, cena augstāka. Tā pie Ungura ezera 1,84 hektārus zemes var iegādāties par 49 tūkstošiem eiro. Ar to vienkārši jārēķinās. Tāpat kā ar to, ka būvniecības izmaksas aizvien turpinās kāpt kaut vai tāpēc, ka būvniekiem būs gana daudz darba tādā objektā kā “Rail Baltica”.

Taču, lai arī kāda ir reālā dzīve, sapņus aizmirst nedrīkst. Pēdējos gados dažādās auditorijās aizvien skaļāk tiek runāts par to, ka laukos cilvēku skaits sarūk, visi dodas uz pilsētām. Starp tiem vienmēr būs arī ģimenes, kuras vēlas dzīvot viensētās vai lauku ciematos. Diemžēl viņām tādu iespēju nav, jo nav naudas un nevar arī aizņemties.

Pierasts jau – gadiem jārunā par kādu problēmu, lai tad kāds to pasniegtu kā lielu jaunumu, gudrāko ceļu risinājumu labirintā. Ļoti iespējams, ka nepaies nemaz daudzi gadi, kad arī Latvijā tāpat kā citviet pasaulē tiem, kuri pārceļas uz laukiem, valsts piešķirs kādu pūra naudu. Vienalga – mājas, zemes iegādei vai biznesa uzsākšanai. Kaut nelielu atbalstu tagad var dabūt tad, ja pirms tam pastrādā ārzemēs. Ja esi tepat vien skolojies, strādājis, nodibinājis ģimeni, tad esi gana stiprs, lai pats tiktu galā.

Varam runāt par reģionu attīstību, cik gribam, izstrādāt vienalga cik gudras attīstības programmas un stratēģijas kaut katrai nozarei un vēl zaļās vārnas un vilku aizsardzībai. Tāpēc nekas nemainīsies. Laukos cilvēku skaits saruks. Saruks tāpēc, ka nav, kur dzīvot. Nav māju. Ja nav māju, nav arī cilvēku. Vai valsts nav atbildīga par ilgtspējīgu attīstību un vienmērīgu teritorijas apdzīvotību? Tas tāds retorisks jautā- jums.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
14

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
39

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
20

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
61

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
59

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
30

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
31
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
38
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
38
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi