Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Kad atskan sirēnas

Jānis Gabrāns
07:08
04.06.2018
6

Aizritējusi kārtējā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) trauksmes sirēnu pārbaude. Pieļauju, ka pirmdienas rītā daudzus satrauca sirēnu kaukšana, lai gan liela sabiedrības daļa, visticamāk, pat nepamanīja, ka šāda pārbaude notiek.

Latvijā uzstādītas 164 trauksmes sirēnas (viena gan šobrīd demontēta jumta remonta dēļ), kuras izvietotas tā, lai raidītais skaņas signāls būtu dzirdams apmēram 1,5 kilometru rādiusā. Interesanti, vai ņemts vērā, ka mūsdienās mājām tiek likti logi ar augstu skaņas necaurlaidību?

Mūsu pusē uzstādītas trīs sirēnas, divas Cēsīs – uz Cēsu Valsts ģimnāzijas jumta un uz Cēsu Tehnoloģiju un Dizaina vidusskolas jumta, kā arī sirēna Līgatnē uz vidusskolas jumta.

VUGD informācija vēsta, ka no pārbaudītajām 163 trauksmes sirēnām Latvijā bez traucējumiem un bojājumiem automātiski nostrādāja 151 , sešas trauksmes sirēnas tika iedarbinātas manuāli, savukārt sešām konstatēti darbības traucējumi. Vidzemē no 28 pārbaudītajām sirēnām bez darbības traucējumiem automātiski nostrādāja 26, bet divas trauksmes sirēnas tika iedarbinātas manuāli.

Tiktāl sausa statistika, bet katru reizi, dzirdot trauksmes sirēnas skaņu, nākas aizdomāties, cik efektīva kopumā ir valsts agrīnās brīdināšanas sistēma. Likumdo­šanā jau viss it kā sakārtots, sarakstīts, kas par ko atbild, kas kuram jādara, bet vienmēr ir jautājums – vai viss darbosies, ja tiešām būs tāda vajadzība. Vai tiks sasniegts katrs cilvēks, kas atradīsies apdraudējuma zonā? Līdz šim vienīgā reize, kad tika iedarbināta valsts agrīnās brīdināšanas sistēma, bija 2005.gadā, kad kādā aprīļa naktī pusotru kilometru no Valmieras plīsa maģistrālais gāzesvads Tallina – Vireši. Pārskatot interneta portālos atrodamās ziņas par šo notikumu, nākas secināt, ka viss nenotika tik labi, kā vajadzētu. Iedzīvotāji atzina, ka vēl gandrīz divas stundas pēc notikuma nav saņēmuši nekādu informāciju, toties ārā bija dzirdama neierasta rēkoņa, ko radīja no plīsuma plūstošā gāze, gaisā bija jūtama gāzes smaka. Iedzīvotāji stāstīja, ka dzirdējuši tikai trauksmes signalizāciju, taču nekādas sīkākas informācijas par to, kā šādā situācijā jārīkojas, viņiem nav bijis, tāpēc daudzi sēdās mašīnās un steidza pamest pilsētu.

VUGD toreiz gan norādīja, ka jau 20 minūtes pēc notikuma iedarbinātas trauksmes sirēnas, kā arī Latvijas Radio un “Radio SWH” Valmieras studijai nosūtīts aicinājums iedzīvotājiem evaku­ēties Rīgas virzienā. Tātad viss tika izdarīts operatīvi, cits jautājums, cik daudzus sasniedza informācija un kāpēc nesasniedza pārējos.

Domājams, šis notikums analizēts, pārrunāts dažādos līmeņos, izvērtējot neizdarības, lai tāda situācija neatkārtotos. Bet to jau, visticamāk, uzzināsim, kad šāda vajadzība pienāks, lai gan jāpiesit pie koka, lai tādas vajadzības nebūtu. Viens no būtiskiem jautājumiem – kā iespējami operatīvāk sasniegt katru valsts iedzīvotāju vai konkrētajā notikuma vietā dzīvojošos. Tikpat svarīgi, lai iedzīvotāji zinātu, kā rīkoties trauksmes gadījumā. Tiesa, pirms diviem gadiem veiktā SKDS aptauja liecina, ka aptuveni trešdaļai iedzīvotāju nav ne jausmas, ko darīt, ja trauksmes sirēna sadzirdēta. Pozitīvais, ka 60 procenti zinājuši, kā jārīkojas, taču svarīgi būtu, lai to zina pilnīgi visi. Protams, ir informatīvie bukleti, informācija atrodama tīmeklī, taču kurš gan cenšas noskaidrot, kā rīkoties gadījumā, ja skan sirēna. Iespējams, kāds par to aizdomājas, vien izdzirdot griezīgo skaņu, bet droši vien netrūkst to, kas to vienaldzīgi uzklausa, nepievēršot nekādu uzmanību. Joprojām atmiņā bēdīgais Zolitūdē sabrukušā veikala notikums, kad, neraugoties uz skanošo signalizāciju, cilvēki turpināja iepirkties.

VUGD norāda, ka līdztekus trauksmes sirēnu iedarbināšanai, lai informētu par izveidojušos situāciju, ārkārtas situācijās operatīvie dienesti izmantos arī citus apziņošanas līdzekļus – paziņojumu nodošanu caur operatīvo transportlīdzekļu skaļruņiem, iedzīvotāju dzīvesvietu apsekošanu un citus.

Gadījumos, ja iedzīvotāji iepriekš nav brīdināti par sirēnu pārbaudi, tās izdzirdot, jāieslēdz radio vai televizors, kur tiks pārraidīta informācija par iespējamo apdraudējumu un rekomendācijas par aizsardzības pasākumiem un turpmāko rīcību. Bet varbūt šajā laikā, kad katram ir mobilais tālrunis, pareizāk kā galveno informatīvo līdzekli izmantot to? Dzirdēts, ka dažās valstīs, tostarp Lietuvā, iedzīvotāju apziņošanai izmanto mobilos sakarus, proti, paziņojumu par ārkārtas situāciju cilvēks saņem savā mobilajā tālrunī. Līdzīgi kā mobilā telefona aplikācijā “Cēsis 8911”, kur tās lietotāji saņem aktuālāko informāciju par ūdensvada avārijām, satiksmes ierobežojumiem, citu svarīgo.

Atbildīgās iestādes gan norādot, ka tas ir efektīvs, taču dārgs apziņošanas veids. Sistēmas ieviešana izmaksātu piecus miljonus eiro, bet uzturēšana – ap 250 tūkstošiem eiro gadā. Salīdzināju­mam – trauksmes sirēnām kopš 2006. gada iztērēti aptuveni 308 tūkstoši eiro. Protams, ekonomija ir, bet kam vajadzīga ekonomija, ja netiek nodrošināts galvenais, nenotiek operatīva, iespējami lielāka iedzīvotāju skaita apziņošana?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
34

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
16

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
58

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
52

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
29

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
32

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
16
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
35
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
19
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
31
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi