Raksti

Viedokļi

Kā top Krievijas ietekme

Sallija Benfelde

Kā zināms, saistībā ar “Covid-19” krīzi Latvijā vairāk uzticas speciālistiem, nevis politiķiem, un Latvijas valdība strādā, nepārtraukti konsultējoties ar epidemiologiem, lēmumi netiek pieņemti kādas vienas vai divu partiju interesēs.

Tomēr vērts atcerēties, ka daudzi – ne tikai krievu valodā runājošie – informāciju iegūst arī no Krievijas medijiem, it sevišķi no Krievijas televīziju kanāliem. Raidījumiem, kuri ir politiski orientēti un kur Kremļa vēlmes ir labi redzamas, cilvēki gan īsti neuzticas un “vienīgo patiesību” tajos, manuprāt, meklē ne pārāk daudzi arī no tiem, kam cita informācija šķiet visai uzticama. Tomēr ir raidījumi, kuros par politiku netiek runāts. Piemēram, ir tāds arī Latvijā visai populārs raidījums “Dzīvot veselīgi”, kuru vada ārste Jeļena Mališeva. Viņa jau 23 gadus Krievijas TV kanālos ir, ja tā var sacīt, veselības guru, viņas raidījumos piedalās dažādu nozaru ārsti ar padomiem, ieteikumiem, atbildot uz skatītāju jautājumiem. Viņa ir medicīnas zinātņu doktore un pēc pašas apgalvojumiem bieži piedalās zinātniskās konferencēs ārzemēs. Tomēr – vai viss ir tik vienkārši? Viens no zināmākajiem Krievijas opozīcijas līderiem jurists Aleksejs Navaļnijs kanālā youtube.com publicē materiālus, ko veidojis, veicot izmeklēšanu ar Kremli cieši saistītu cilvēku darbību. Izrādās, Jeļenai Mališevai Amerikā, 20 km no Manhetenas pie Hudzonas upes, pieder grezna savrupmāja (videosižetā redzamais interjers laistās zeltā un marmorā, un Navaļnijs ironizē, ka varētu domāt – īpašums pieder vismaz britu karalienei vai ASV prezidentam), bet ārzemju komandējumi lielāko tiesu patiesībā ir braucieni uz savu māju. Vērienīgo īpašumu viņa nopirkusi 2016. gadā par 6,4 miljoniem dolāru, bet “tautas dakteres” milzīgais atalgojums nāk no Krievijas valsts budžeta.

Kāpēc tā notiek? Kāpēc valsts budžets dāsni apmaksā Mališevu? Atbildi var saņemt, noskatoties kaut vai tikai dažus fragmentus no viņas raidījumos paustā. Pirmkārt, viņa ir kļuvusi par Krievijas publiskās vides “galveno ekspertu” “Covid-19” jautājumos, un viņas apgalvojumi, maigi izsakoties, ir vismaz dīvaini, ja ne melīgi. Kā zināms, sākumā Krievijas vara ar Putinu priekšgalā apgalvoja, ka vīruss ir parastā gripa un ka to izdomājuši Rietumi, lai grautu Krievijas ekonomiku, un Mališeva atbalstīja šo nostāju. Protams, vīruss ir aktuālais jautājums šogad, bet Mališeva savrupnamu ir nopirkusi jau pirms četriem gadiem. Izrādās, viņa ar savām atziņām Kremlim ir piespēlējusi, piemēram, pensijas vecuma paaugstināšanas jautājumā. 2018. gada rudenī Putins gribēja pensijas vecumu paaugstināt līdz 67 gadiem, bet iedzīvotāju plašie protesti šo ieceri pilnībā neļāva veikt. Mališeva Putina plānus publiski komentēja, ka sievietes tik agri aiziet pensijā, ka viņām pēc tam 30 – 40 gadus lāgā vairs nav, ko darīt, tāpēc būtu ļoti pareizi, ja sievietes pensijā aizietu 67 gadu vecumā. “Tautas dakterīte” ir ne tikai atklāta Putina fane, bet bijusi arī politiķa, Maskavas mēra Sergeja Sobjaņina, varētu teikt, slepenā, PR kampaņas balstītāja, par ko saņēmusi milzu summas. Navaļnija veidotajā videosižetā ir fragments, kurā Mališeva pavisam koķeti publiski atzīst, cik ļoti mīl un dievina Maskavas mēru.

Kādēļ tik daudz rakstu par šo “dakterīti”? Kā jau minēju, viņas raidījumi ir skatāmi arī Latvijā, viņai kā mediķei uzticas, it īpaši vecākā gadagājuma cilvēki. Starp medicīniska rakstura padomiem tiek iepīta arī informācija, kas nemanāmi ietekmē un veido skatītāju uzskatus. Jā, tas nav nekas īpaši jauns – izmantot kādas jomas speciālistus politiķu interesēs, par to labi samaksājot. Un, protams, tā notiek ne tikai Krievijā. Lasītājiem un skatītājiem bieži vien ir ļoti grūti atšķirt objektīvu informāciju no PR kampaņas, it īpaši, ja uzklausām citas valsts ekspertus, par kuriem neko nezinām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *