Raksti

Viedokļi

Kā sarūpēt skandālu?

Sallija Benfelde

15 tūkstoši Rīgas iedzīvotāju parakstu, sižeti un raksti masu medijos, kaislības un minējumi sociālajos tīklos, līdz nupat pavisam oficiāli kļuvis zināms, ko plānots celt skvērā Brīvības ielā 207.

Proti, kā lasāms Valsts drošības dienesta mājas lapā: “At­bilstoši 2017. gadā pieņemtam valdības lēmumam Rīgā, Brīvības gatvē 207, ir plānota Valsts drošības dienesta (VDD) ēkas būvniecība, kas tiks sākta jau šogad.” Tālāk seko apstākļu, iepriekšējos gados veikto darbību un lēmumu izklāsts, un pēdējā rindkopā var izlasīt skaidrojumu, kāpēc viss ir bijis slepens, bet tagad vairs nav: “VDD līdz šim nebija tiesīgs publiskot informāciju par ēkas būvniecību, lai nepārkāptu likuma “Par valsts noslēpumu” normas. Ņemot vērā sabiedrības interesi, tika pieņemts lēmums deklasificēt daļu informācijas par plānoto VDD attīstības projektu.”

Pēc šīs informācijas izlasīšanas, manuprāt, kļūst daudz vieglāk atrast atbildes uz jautājumiem, kuri radās, vērojot augošo skandālu. Pirmkārt, pārsteidza tas, ka līdz šim iedzīvotājus skvērs neinteresēja, bet aktīva rīcība sākās tikai pēc tam, kad žurnālisti publiskoja ziņas par to, ka skvērā būvēs kaut kādu biroju ēku. Otrkārt, bija dīvaini, ka neesot arī būvatļaujas, kas bija jau ārpus veselā saprāta un likuma robežām, bet pēc tam tā esot parādījusies kā uz burvju mājiena. Sociālajos tīklos pavīdēja minējumi, ka ēka būšot saistīta ar Drošības dienestu un NATO, tāpēc, lūk, būvatļauja neesot dota, jo būvvaldi “diriģē” “Saskaņa”.

Jāteic, ka visai ticami ir tas, ka Teikas apkaimes biedrībai informācija par “negantajiem” apbūves plāniem tika “nopludināta” it kā nejauši un kā liels noslēpums. Minētajā VDD paziņojumā presei rakstīts: “VDD ēkas būvniecībai tika izraudzīta degradētā teritorija Brīvības gatvē 207, kas ilgus gadus stāvējusi neizmantota un nekopta. Saskaņā ar aktuālo Rīgas teritorijas plānojumu, kas ir spēkā esošs kopš 2006. gada, zemesgabals Brīvības gatvē 207 visu laiku ir bijis paredzēts apbūvei un tajā vienmēr ir bijusi plānota būvniecība. Sabiedrība ir tikusi maldināta, publiskajā vidē izplatot informāciju, ka šajā teritorijā kādreiz būtu bijusi plānota parka izveidošana. Konkrētā teritorija pilsētas attīstības plānošanas dokumentos nekad nav bijusi iezīmēta kā zaļā zona apstādījumiem vai parkam. Arī Rīgas teritorijas plānojumā līdz 2030. gadam konkrētā teritorija ir iezīmēta kā apbūves teritorija.”

Tātad tas nekad nav bijis noslēpums, ka bijušajā skvērā kaut kas tiks būvēts, bet par to neviens tā īpaši neinteresējās. Kad vajadzēja kādu skandāliņu un jezgu ap biroja ēku, tika pačukstēts, ka ir tādi slepeni un nodevīgi plāni, un vēlāk arī kādam acīmredzot pačukstēja, ka tas ir VDD un NATO, kuri negrib ievērot nekādus likumus un grib atņemt rīdziniekiem mazu un jauku parku, kuru tik vien vajadzētu, kā sakopt. “Saskaņa”, lūk, nav gribējusi dot būvatļauju, jo parks taču vajadzīgs, bet beigu beigās bijusi spiesta piekāpties.

Jāteic – profesionāli izdarīts darbs. Sabiedrība sašutusi, bet VDD un NATO mājienu ēnā izskatās kā nekaunīgi likumpārkāpēji.

Neesmu klasificētās informācijas jeb valsts noslēpuma normatīvu un to nianšu zinātāja un neapšaubu to, ka ar valsts noslēpumu nevar rīkoties kā ar publisku žurnālu, kas katram pieejams. Tomēr mazliet vairāk prasmes novērtēt situāciju, lai lemtu, kā nepalielināt spriedzi sabiedrībā, vajadzētu gan. Šobrīd sabiedrībā kārtējais sasprindzinājums un negatīva attieksme pret visu atkal krietni pieauguši. Domāju, ka bez tā varēja iztikt, ja vien situācija būtu izanalizēta un prognozēta.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *