Raksti

Viedokļi

Kā “Mērnieku laikos”

Jānis Gabrāns

Ziema atnākusi ar aukstumu un sniegu, kas ļauj izpausties ziemas prieku cienītājiem un sacensību rīkotājiem. Tiesa, tas radījis citu problēmu, proti, šajā sestdienā Vidzemē notiek trīs lielie slēpojumi, cits ar citu konkurējot.

Ja par tautas slēpojumu Alūksnē varētu teikt, ka tas tā patālāk, tepat blakus būs “Mērnieku laikos” aprakstītā cīkstēšanās starp slātaviešiem un čangaliešiem, jo 10.februārī notiks gan slēpojums “Apkārt Alaukstam” Vecpiebalgā, gan Vanagkalna slēpošanas festivāls Jaunpiebalgā. “Druva” uzrunāja slēpojumu rīkotājus, lai noskaidrotu, kādā gatavībā pasākumi un kāpēc izveidojusies situācija, ka slēpojumiem, kas varēja viens otru papildināt, tagad pārdala dalībniekus.

Sporta kluba “Alauksts” pārstāvis Uvis Avens stāsta, ka pēc divu gadu pauzes beidzot varēs notikt 25.slēpojums “Apkārt Alauk­stam”, trases sagatavotas, sniega ir pietiekami: “Trase ir ideālā stāvoklī, to atzinīgi novērtējuši sabiedrībā zināmi slēpotāji un sportisti. Sākumā bija iecere, ka rīkosim slēpojumu divos apļos, ja neizdosies savākt pietiekamu kilometrāžu, bet uznākušais sals un sniegs ļāva izveidot trasi vienā aplī, gandrīz pilnībā apbraucot Alauksta ezeru. Gandrīz, jo tā saucamajā “Cepļu” galā trase vedīs pāri ezeram. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem distance ies pretējā virzienā, kas būs interesanti tiem, kuri slēpojumā piedalījušies iepriekšējās reizēs. Dis­tancē iekļauti jauni posmi, esam pārliecināti, ka jubilejas slēpojums paliks atmiņā ne tikai ar piemiņas medaļām, ko saņems katrs finišējušais, bet arī ar patīkamām emocijām un labo distanci.”

Jau septīto reizi notiks Va­nagkalna slēpošanas festivāls Jaunpiebalgā. Tā idejas autors un rīkotājs Raimonds Dom­brovskis atzīst, ka viss būs uz to labāko. Viņš norāda, ka Vanagalnā būs ne tikai slēpojums: “Tas ir īsts slēpošanas festivāls, kas ilgst trīs dienas, kurā ir daudz citu pasākumu. Katru gadu līmenis paaugstinās, līdz ar to arī mums, rīkotājiem, kļūst emocionāli vieglāk strādāt.

Apzinos, ka jau piektdien un svētdien cilvēku nebūs daudz, bet jūtu, ka interese par šo piedāvājumu palielinās. Pagaidām cilvēkiem šis koncepts varbūt vēl nav saprotams, viņi pieraduši pie sacensībām, kurās jāierodas uz startu un pēc finiša var doties mājup. Bet var taču būt arī kas vairāk, redzam, ka cilvēki grib ko vairāk, tāpēc sestdien ir ļoti bagātīga programma, kas pēc slēpojuma turpināsies Jaunpiebalgas kultūras namā. Būs ne tikai dalībnieku balle, bet arī dažādas filmas par slēpošanu, lekcija, ko vadīs Norvēģijas Etnogrāfiskā muzeja direktors, kurš stāstīs par slēpju vēsturi, vikingu kuģiem.

Man svarīgi sarīkot pasākumu ar šādu pievienoto vērtību, esmu iedvesmojies no festivāla, kas ASV notiek Sun Valley (Saules ieleja) Aidaho štatā un ilgst nedēļu. Tur visas dienas ir piepildītas un interesantas. Notiek filmu festivāls, mūzika, gadatirgus, semināri, treniņi, protams, arī sacensību programma. Latvijā nekā šāda nav, tāpēc gribam veidot jaunu tradīciju, un rezultāts jau ir jūtams. Šobrīd mērķis ir piepildīt trīs dienas, tad var domāt par tālāko.”

Uz jautājumu, kāpēc abi slēpojumi notiek vienā dienā, konkurējot savā starpā, katram ir cits, atšķirīgs skaidrojums.
U. Avens norāda, ka mērnieku laiki tiešām sanākuši, esot žēl, ka nav izdevies vienoties par atšķirīgiem norises datumiem: “No­vem­bra beigās Raimondam rakstīju, vai viņš negrib pārcelt savu pasākumu par nedēļu vēlāk, jo vienmēr slēpojumu rīkojis nedēļu pēc “Alauksta”. Taču piekrišanu nesaņēmām. Žēl, ka tā, jo sanāk, ka dalām vietējos slēpotājus. Es arī Alūksnes slēpojuma rīkotājiem rakstīju, ka mums pasākums būs 10.februārī, taču arī viņi šo informāciju nav ņēmuši vērā, un tagad konkurēsim visi savā starpā, tādējādi visiem dalībnieku būs mazāk.”

R. Dombrovskis uzsver, ka viņam ļoti nepatīkot viltus ziņas jeb tā sauktās fake news, kas lasāmas arī šo slēpojumu sakarā: “Cilvēki man prasa, kāpēc mēs rīkojam slēpojumu tajā pašā datumā, kad Vecpiebalgā. Gribu teikt, ka te nav jārunā “mēs”, jo mūsu datums tiek izvēlēts pēc tradīcijas. Proti, mūsu festivāls vienmēr notiek nedēļu pirms Tartu maratona, jo piesaistām slēpotājus no ārzemēm, kuri te ierodas nedēļu agrāk, trenējas un tad brauc uz Tartu. Datumu paziņojām jau jūlijā. Vajadzētu atcerēties, ka slēpojums “Apkārt Alaukstam” tradicionāli vienmēr noticis februāra pirmās nedēļas nogalē. Tāpēc domāju, ka nav, ko diskutēt. Jā, rudens nogalē saņēmu e-pasta vēstuli ar piedāvājumu pārcelt mūsu festivālu, bet nesaprotu, kāpēc mums tas jādara, jo tikai turpinām savu tradīciju. Es ieteicu “Apkārt Alaukstam” rīkot svētdien, nākamajā dienā pēc mūsu pasākuma, jo tas, manuprāt, būtu ļoti pareizs risinājums, ieguvēji būtu ne tikai slēpotāji, bet abu novadu uzņēmēji. Tālāka ceļa braucēji brauktu šurp uz diviem labiem pasākumiem un dotu pienesumu arī abu novadu uzņēmējdarbībai, jo cilvēki nakšņotu, ēstu, iepirktos. Taču šis priekšlikums netika ņemts vērā.”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *