Raksti

Viedokļi

Ja zinās vainīgo, vai būs labāk

Sarmīte Feldmane

Cilvēki visos laikos meklējuši un atraduši vainīgos gan ikdienas neveiksmēs, gan lielās katastrofās.

Senlaikos to, ko neizprata, izskaidroja ar Dieva dusmām, raganu un burvju izdarībām, citu cilvēku ļaunumu, mantas un varaskāri. Maz kas gadsimtos mainījies, jo vainīgie tāpat tiek meklēti un atrasti, savu reizi piesaucot arī mistiskus spēkus.

Pandēmiju un visu kas ar un ap to saistās, nepārtraukti pavada aizdomas, neizdarības, ķildas un pārmetumi. Sabiedrībai vajag skaidri zināt, kurš vainīgs, un pats galvenais – kādu sodu saņems. Laikam gan Latvijā nebūs neviena, lai kur viņš dzīvotu, kurš nebūtu dzirdējis sāgu par vakcīnām. Vai demokrātiskā valstī tikai daži ierēdņi vai ministrs lemj, ko un cik iepirkt? Laikam taču ne.

Lielākā daļa valdību veidojošās koalīcijas frakciju līderu pau­duši uzskatu, ka neredz nepieciešamību vērtēt arī Ministru kabineta locekļu krimināltiesisko atbildību par neveiksmīgo “Co­vid-19” vakcīnu iepirkumu. Bijušās veselības ministres Ilzes Viņķeles pārstāvētās “Attīstī­bai/Par!” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Marija Golubeva aģentūrai LETA norādījusi, ka uz politisku lēmumu pieņemšanu nevar attiekties krimināltiesiskā atbildība, ja vien tas nav lēmums par valstiskuma likvidēšanu vai ko tamlīdzīgu. Kriminālatbildību politiķim nevar piemērot, ja vien nav konstatētas kādas savtīgas intereses un korupcija. Deputāte arī atgādinājusi, ka krimināltiesiskā atbildība ir par konkrētiem nodarījumiem, savukārt par politiskiem lēmumiem ir koleģiāla un politiska atbildība. Saeimas deputāte skaidrojusi, ka politiskie lēmumi tiek pieņemti pēc situācijas un politiķu izpratnes par situāciju. Tie var būt kļūdaini, bet par tiem nav pamats piemērot kriminālatbildību.

M.Golubeva atgādina, ka vakcīnu iepirkums notika lielas nenoteiktības apstākļos, neviens nav varējis zināt, kurā datumā kura vakcīna tiks apstiprināta, neviens nevarēja zināt, ka ar vienu vai otru vakcīnu varētu rasties kaut kādi apgrūtinājumi, kuru dēļ nāksies vakcināciju uz laiku apturēt.

Sabiedrības spiediens, ka vainīgais jāatrod, ir tik liels, ka ģenerālprokurors nolēmis sākt pilnu pārbaudi par vakcīnu iepirkšanas lēmumiem Veselības ministrijā. Bijusī veselības ministre Ilze Viņķele publiski paudusi: “Es apsveicu šo lēmumu un esmu vērsusies ar iesniegumu Ģenerāl­prokuratūrā, lai nekavējoties sniegtu visu informāciju, ko zinu par tiem.” Tāpat bijusī ministre skaidro, ka vakcīnu portfeļa veidošana balstījās apsvērumos par vakcīnu drošumu un piemērotību raitai masu vakcinācijai Latvijā, ņemot vērā valsts veselības aprūpes sistēmas ierobežoto jaudu un cilvēkresursus. Šāda izvēle izrietējusi no Veselības ministrijas ekspertu vairākuma viedokļa, kā arī pārliecības, ka tiks pildīti Latvijas valdības un Eiropas Komisijas noslēgtie vakcīnu iepirkumu līgumi, kas pašlaik netiek pildīti.

Ministre iesniegumā Ģenerāl­prokuratūrai norāda: “Piedāvāt valdībai tādu vakcīnu pret “Co­vid-19” iepirkumu, kurā no to­brīd pieejamajām vakcīnām lielāko daļu veidoja “AstraZeneca” un “Johnson&Johnson” vakcīnas, bija mana stratēģiska, politiska un cilvēciska kļūda.” I. Viņķele lūgusi Valsts prezidentu Egilu Levitu un Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu “neturpināt paš­taisnu “tiesas spriešanu” par Imunizācijas valsts padomes, Slimību profilakses un kontroles centra, Zāļu valsts aģentūras, Nacionālā veselības dienesta un Veselības ministrijas speciālistu ieteikumiem un lēmumiem, kurus tie izdarīja pēc labākās zināšanas, tobrīd pieejamās informācijas, tiesiskuma, lietderības un pienākuma apziņas”. Reizē viņa arī aicina, pirms izdarīt galīgus spriedumus par vakcīnu portfeļa tapšanu, sagaidīt visu rosināto pārbaužu rezultātus.

No visas garās sāgas par “Covid – 19” vakcīnām, lēmumiem, ko, kad un kā darīt, varbūt taps komikss. Tāds īsts, no dzīves. Tad gan būs vienalga, kā kuru varoni vai nevaroni sauc, vienkārši situācijas šķitīs interesantas.Tā teikt, no tautas dzīves. Bet tas – nākotnē. Šodien apmētāt ar akmeņiem tos, kuri dara, vienkārši nav godīgi. Mēģināt saprast, piedot ir tik cilvēcīgi. Vai gatavojot ugunskuru vainīgajiem, sagaidām Pūpol­svētdienu? Dzīve taču turpinās, un tie, kuri gatavi darīt, tie arī dara. Ne jau tikai sevis labā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *