Sestdiena, 20. aprīlis
Vārda dienas: Mirta, Ziedīte, Meija

Ja kāds sarīkos, varbūt piedalīšos

Sarmīte Feldmane
07:42
07.05.2019
4

Pēdējās nedēļas galīgi izsitušās no ikdienas ritma. Tikko beidzās Lieldienas, pareizticīgie nosvinēja tikai svētdien, rīt atkal brīvdiena – darba svētki-, un tūlīt Latvijas neatkarības atjaunošana – valsts svētku trīs dienas.

Brīžam nevar saprast, kad brīvdiena, kad darba diena. Darba devējiem nākas nopietni apdomāt, lai paveiktu plānotos darbus.
Svētki ir jāsvin. Neviens laikam neteiks, ka tie nav vajadzīgi. Svētki noteikti ir vispirms jau katras ģimenes, tad tautas un kultūras neatņemama sastāvdaļa. Kādi tik mums nav svētki, ko nepieminam, negodinām, par ko nepriecājamies. Svētkos taču svarīgākais – būt kopā un priecāties. Senos laikos svētki bija tad, ka pabeigts kāds nozīmīgs darbs, notika kāds pagrieziens dabā.

Neviens jau svētkus neatved no nezin kurienes, un, ja arī tos pārņem no citām tautām, tad tikai no pašiem atkarīgs, vai tie izdosies tādi, kādi noskatīti. Un ne reizi vien iznāk vilties, un beigās secinājums –mēs jau nemākam tā svinēt, mums jau nekas neiznāk.

Jo vairāk brīvdienu, kuras jāpiepilda, jo vairāk jālauza galva, ko darīt. Saturīgi darīt, ne tikai sanākt kopā, pacept desas draugu pulkā, vai Lieldienās pavērot zaķu izdarības tradicionālajā pasākumā. Izdomāt un bagātināt ikdienu tomēr nav nemaz tik grūti. Kaut vai Šūpoļu festivāls Siguldā! Un cilvēki brauc no visas Latvijas, lai redzētu izdomu, īstenotas idejas. Neparastais, neierastais, lūk, tas kultūras un izklaides pasākumu piedāvājumu nogurdinātos ieinteresē.

Aizvadītajās brīvdienās Rundāles novadā pirmoreiz tika svinēti Asfalta svētki. Tie bija veltīti astoņus kilometrus garam ceļa posmam, kura sakārtošanu iedzīvotāji gaidījuši pusgadsimtu. Jauniešus sarīkot svētkus pamudinājis tas, ka paši nesen ieguvuši autovadītāja tiesības un gribas pabraukāties, un vairs nav jā­brauc pa to zemes ceļu. Viņiem piebiedrojās vēl trīs nevalstiskās organizācijas, finansiāli atbalstīja uzņēmēji. Jauniešu aicinājumam atsaucās vairāk nekā 150 lieli un mazi novadnieki, un visi kopā saturīgi, jautri pavadīja laiku.

Laikam gan no padomju gadiem iegājies, ka ikvienā vietā svētku un pasākumu rīkošana ir pašvaldības algota kultūras darbinieka ziņā. Tas ir viņa pienākums, lai visi apmierināti, izklaidēti. Un, protams, bez maksas. Taču pareizāk gan būtu, ja pašvaldības iestādes nodarbotos ar valsts nozīmes notikumu atceres un svinēšanas rīkošanu, bet pārējos svētkus – gadskārtas, sarīkojumus dažādām iedzīvotāju grupām – organizētu NVO. Vismaz Pārgaujas novadā ir jau tradīcija, ka regulāras tikšanās pensionāriem rīko pensionāru biedrība “Dzīvotprieks”, bet tradīciju pasākumus Rozulā biedrība “Rozbeķu saime”. Pro­tams, ar pašvaldības atbalstu, bet ne jau uzņemoties paveikt visu organizatorisko un finansēt. Līdzīgi stāsti ir arī citos novados, bet diemžēl maz.

Cik nav dzirdēts, ka ne jau paši svētki ir tie galvenie, būtiskākā ir gatavošanās, līdzdarbošanās. Kāpēc parasti tik daudziem ir tikai viena vēlēšanās – atnākt, apsēsties ērtā krēslā un gaidīt – tagad izklaidējiet mani. Lieki piebilst, bez maksas.

Un te jau sākas stāsts par patērētāju sabiedrību. Par to, ka gribam, lai kāds dara, rīko, tad varbūt, ja iznāks, ja gribēsies, ja nekā cita nebūs, ko darīt, – aiziesim. Un rīkotāji, kultūras darbinieki, saņem pārmetumus – naudu tērējat, bet cilvēki nenāk. Kad ciema ļaudīm prasa, ko jūs gribētu, parastā atbilde ir – nezinu, kaut ko interesantu. Arī valsts svētkos, ja neuzstājas kāds pazīstams mākslinieks, zāles nebūt nav klausītāju un skatītāju pilnas. Kas vienam patīk, cits to nevar ciest. Tā arī ripojam kā vāveres ritenī – svētki ir jāsvin, lai to darītu, kādam jāuzņemas iniciatīva rīkot. Un no atbildības aizbēgt ir daudz vienkāršāk nekā to uzņemties.

Rīt Darba svētki. Daudziem – vienkārši brīvdiena. Nav arī dzirdēts, ka tiktu rīkoti kādi pasākumi. Latvijā šie svētki pirmoreiz notika 1893. gadā Liepājā. 1904. gada 1. maijā pirmoreiz Latvijā tika uzvilkti sarkanie karogi ar revolūcijas lozungiem. 1905. gadā pirmoreiz svinēšanā piedalījās arī lauku ļaudis. Padomju gados 1. maija demonstrācijas izvērtās par raibiem un skaļiem svētkiem. Mūsdienās daudzās valstīs šajā dienā notiek skaļas demonstrācijas, kurās iedzīvotāji pieprasa ekonomikas attīstības veicināšanu, lielākas algas un sociālās garantijas. Vai tie nav svētki, kas saturīgi būtu jāorganizē arodbiedrībām un citām NVO? Ja jau brīvdienas datumam uzmanību nepievērš pat tie, uz kuriem tas vistiešākajā mērā attiecas, varbūt šo dienu nemaz nevajag brīvdienu. Ir tik daudz dažādu starptautiski atzīmējamu dienu, kuras ir parastas darba dienas. Tā, redz, ar to svinēšanu!

 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
36

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
34

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
21

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
29

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Katram sava loma

12:16
13.04.2024
30

“Īstais teātris ir dzīve,” secina aktrise Džūlija Lamberte (attēlo Vija Artmane) filmā “Teātris”. To sapratuši un lieliski izmanto televīzijas ļaudis, veidojot realitātes šovus, kas nudien bieži vien ir interesantāki un saistošāki par daudzām filmām un pat teātra izrādēm. Ja nu neinteresē šovi, ne mazāk saistoša ir politiskā skatuve, kas liek gan vilties, gan pasmieties, gan […]

Dažādas intereses vienā laivā

08:15
10.04.2024
26

Cik nav dzirdēta darba devēju neizpratne, ne sūkstīšanās, ka darbinieki prot pagarināt brīvdienas, vasarā atvaļinājumus. To izdara saslimstot un saņemot naudu gan no darba devēja, gan valsts. Uzņēmēji gadiem runā, ka ir cilvēki, kuri iemanījušies izmantot darbnespējas lapas, lai atpūstos. It kā jau – kas tur slikts, katram veselība ir tāda, kāda nu ir, un […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
29
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
27
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
42
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi