Ceturtdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

Izdarīt secinājumus no esošās situācijas

Jānis Gabrāns
16:25
08.04.2020
6

Šķiet, vien retais domāja, ka ierobežojumi beigsies pēc 14.aprīļa, kā sākotnēji tika noteikts. Protams, no ekonomiskā viedokļa tas būtu labākais
risinājums, jo dzīve sāktu atgriezties normālās sliedēs, taču notikumi pasaulē rāda, ka “Covid-19” vēl nav atzinis sakāvi un turpina bremzēt globālo ekonomiku, katru diennakti paņemot arī vairākus tūkstošus cilvēku dzīvību.

Lai arī šīs nedēļas pirmo divu dienu situācija Latvijā ir ļoti optimistiska (pirmdien fiksēti deviņi jauni saslimšanas gadījumi, otrdien – tikai seši), tas neļauj teikt, ka viss aiz muguras. Tāpēc valdība vakar lēma, ka ārkārtējais stāvoklis pēc 14.aprīļa jāturpina vēl četras nedēļas. Var piebilst, ka šo piektdien apritēs četras pilnas nedēļas kopš ārkārtējā stāvokļa izsludināšanas.

Intervijā Latvijas Radio vakar premjers Krišjānis Kariņš norādīja, ka netiek plānots pastiprināt ierobežojošos pasākumus, bet arī atslābt nevaram:

“Redzam, ka vētra vēl plosās, bet esam uz pareizās takas.”
Kaut sākotnēji izskanēja, ka pagarinājums varētu būt pat trīs mēneši, premjers norādīja, ka situācija rāda – ierobežojumus “stiept bezgalībā nav jēgas”, turklāt tas var lieki satraukt cilvēkus. Ja procesi saistībā ar “Covid-19” virzīsies uz labo pusi, tiks lemts, kādus ierobežojumus var samazināt, bet, situācijai pasliktinoties, nākšoties domāt par stingrākiem piesardzības nosacījumiem.

Aptaujātie atzina, ka pagarinājumu gaidījuši, jo vairākās pasaules valstīs jaunais koronavīruss vēl turpina plosīties. Uzņē­mējs Renārs Sproģis, kurš darbojas vairākās jomās, gan atzīst, ka nav īsti pareizi salīdzināt situāciju mūsu valstī ar Vāciju, Itāliju, Spāniju: “Esmu skatījies, analizējis informāciju par šīm valstīm, salīdzinājis to ar Latviju, un, manuprāt, būtu jāņem vērā, ka iedzīvotāju blīvums mums ir niecīgs, nav pat 30 cilvēku uz kvadrātkilometru.

Šis klusuma brīdis nenāk par labu ekonomikai, līdz ar to arī sabiedrībai, kas var nonākt finanšu problēmās, tāpēc, ņemot vērā pozitīvo situāciju ar saslimušo skaitu, valsts tomēr varētu mēģināt veicināt lielāku ekonomisko aktivitāti. Protams, saglābjot nosacījumu nepulcēties, nerīkot pasākumus vismaz nākamajā mēnesī.

Saprotu, ka globālais tirgus sāks kustēties vien tad, kad valstis atvērs robežas, kad sāksies ekonomikas atgūšanās Lielbritā­nijā, Vācijā, ASV, citur, tad arī atjaunosies eksports, bet vajadzētu veicināt mazo, vietējo tirgu, ļaut tam vairāk kustēties. Katra diena, nedēļa nes zaudējumus, arī Latvijas Bankas prezidents teica, ka katrs dīkstāves mēnesis nes līdzi mīnusus ekonomiskajā izaugsmē.”

Nenoliedzot, ka pasaulē situ­ācija ir satraucoša, R.Sproģis norāda, ka Latvijas situācija mūsu publiskajā telpā tiek pasniegta pārāk drūmos toņos: “Te grēko nacionālie, arī sabiedriskie mediji. Kāpēc jāsaka – vēl seši saslimušie -, varbūt labāk – tikai seši saslimušie. Kāpēc katrs nāves gadījums tiek izcelts kā sensācija, lai gan nav taču tā, ka šie cilvēki būtu miruši tieši no “Covid-19”. Tāda informācija cilvēkiem pamatīgi “sit pa smadzenēm”, tas savukārt traucē ekonomikai sākt atgūties, jo cilvēki labāk sēž mājās. Paies brīdis, kamēr psiholoģiski tiksim pāri pašreizējai situācijai. Ļoti ceru, ka šis laiks tomēr mainīs cilvēku paradumus, attieksmi pret dzīvi, drošību. Dzirdēju atziņu, ka labāk šis vīruss nekā trešais pasaules karš, un tam jāpiekrīt, jo pirms vīrusa pandēmijas pasaule tiešām bija kļuvusi ļoti nemierīga.”

Kempinga “Apaļkalns” īpašnieks Juris Leimanis saka, ka bijis pārliecināts par ārkārtējās situācijas pagarināšanu, jo vismaz pirmajās ārkārtējā stāvokļa nedēļās cilvēki pret noteiktajiem ierobežojumiem izturējušies bezatbildīgi: “Varbūt tagad sapratuši, ka prasību ievērošana ir pareizais ceļš. Jā, ierobežojumi pagarināti, bet jāsaskata arī pozitīvais, ka tikai uz mēnesi, nevis trim, kā izskanēja sākumā.

Ja skatos uz savu biznesu, no vienas puses, varu teikt, ka salīdzinājumā ar pagājušā gada aprīļa sākumu situācija nav mainījusies, jo šajā laikā tūristus negaidu. Kempings viesus gaida no maija, bet jau tagad skaidrs, ka šovasar ārzemju tūristu, visticamāk, nebūs, un jāmēģina ar to sadzīvot. Pat ja robežas pēc mēneša, diviem trim atvērs, maz ticams, ka cilvēki uzreiz metīsies ceļot aiz robežām, drīzāk valstīs būs iekšējais tūrisms, arī Latvijā jādomā, kā piesaistīt vietējos tūristus. Gaidāmā sezona noteikti būs citāda. Mums pluss, ka strādājam tikai ģimene, mīnuss, ka, gaidot jauno sezonu, līdzekļi tika ieguldīti attīstībā, būvniecībā. Ja notikumi būtu sākušies ziemā, droši nebūtu uzsākti labiekārtošanas, būvniecības darbi.

Skatoties nākotnē, manuprāt, tieši kemperi būs tie, ar kuriem atsāks ceļošanu. Tur mašīnā ir tikai vienas ģimenes cilvēki, viņi pārvietojas lielākā drošībā, nekā ceļojot ar lidmašīnu. Protams, vēl nekādas prognozes izdarīt nevar, bet nedrīkst ieslīgt arī pilnīgā pesimismā. Jācenšas meklēt pozitīvo kaut vai tajā, ka būsim paaudze, kas būs piedzīvojusi arī šādu notikumu, un esmu pārliecināts, ka mēs to pārdzīvosim!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
7

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
39

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
19

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
61

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
58

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
30

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
27
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
37
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi