Raksti

Viedokļi

Izbrīna tūristu attieksme

M. Vītola nepatīkami pārsteigta arī par tualešu slikto kvalitāti ”Zaķīšos”. Pie tam nauda par apmeklējumu ņemta, bet ieejas biļetes neesot izsniegtas. M. Vītola neapmierināta par šādu neviesmīlīgu apkalpošanu un pauž nožēlu, ka viņai sabojāts svētku iespaids.

Lūdzām zemnieku saimniecības ”Zaķīši” saimnieku komentāru. Zigmunds Zaķis kipriešu grupas ne īpaši laipno apkalpošanu nenoliedz, bet izklāsta, kāpēc tā noticis: ”Pie mums pirms kipriešiem bija atbraukusi krievu tūristu grupa, kas uzvedās ļoti nekaunīgi. Viņi bija piedzērušies un gandrīz nožņaudza kazlēnu. Es pat negribu to atcerēties… Gandrīz līdz kautiņam nonāca. Saimniece tiešām bija nokaitināta, bet šādi starpgadījumi pie mums notiek ļoti reti, jo uz ”Zaķīšiem” parasti brauc ģimenes ar bērniem un par šejienes apmeklējumu ir ļoti apmierināti.

Lai arī kipriešu grupas vadītājai pirms apskates tika ļoti korekti paskaidrots, kādi ir noteikumi ekskursijas laikā, tūristi atļāvās pa-strādāt tādas lietas, par ko nebijām iedomājušies. Viņi ložņāja pa mūsu personīgo māju. Kaut ko tādu neviens pie mums nekad vēl nebija atļāvies! Un vēl – vai tad normāli, ka bez saimnieces atļaujas izslauc kazu māti, bez piena atstājot mazos kazlēnus, un priecīgi pēc tam pienu rāda citiem? Man sirds sāp… Runājot līdzībās – kura saimniece atļautu savu govi svešiem slaukt?

Pirms ekskursijas katram apmeklētājam izstāstu noteikumus – kas ir un kas nav atļauts, lai nenodarītu pāri dzīvniekiem. Apmeklētāji parasti šos noteikumus ievēro, tāpēc dzīvnieki cilvēkus uztver draudzīgi un ļaujas paijāt. Pie mums, “Zaķīšos” ir lauku klusums un miers, un cilvēki brīvā dabā var atpūsties kopā ar dzīvniekiem, tie nāk pie apmeklētājiem. ”Zaķīšos” atšķirībā no lielākās daļas dzīvnieku apskates vietu dzīvniekam ļauts pieskarties, jo citur tie tiek turēti aiz režģa, kas tos pasargā no cilvēkiem.”

Z. Zaķis domā, ka daļa vainas par notikušo jāuzņemas kipriešu tūristu grupas vadītājai, kura pirms ekskursijas nav

instruējusi un stāstījusi arī par to, kā Latvijā pieņemts uzvesties, īpaši ekskursijās. ”Es taču, aizbraucot uz citu valsti, nerautu, piemēram, sievietei nost parandžu. Grupas vadītājai bija jārēķinās, ka Latvijā tomēr citāda kultūra un tradīcijas, jo, piemēram, pie mums ir pieņemts, ka svešā mājā bez uzaicinājuma nav

atļauts iet,” situāciju mēģina skaidrot Z. Zaķis.

”Grupas vadītāja, skaidrojot kipriešu nepiedienīgo uzvedību, atbildēja, ka Kiprā tā esot pieņemts, pie tam te (”Zaķīšos – I.S.) iepriekš neesot teikts, ka tā nav atļauts darīt. Bet izbrīna tūristu attieksme un uzvedība, jo vai tad tiešām jāsaka, piemēram, ka trušiem ar lāpstu nedrīkst sist! Tās, šķiet, ir pašsaprotamas lietas, pieklājības normas, kas jāievēro,” tā Z. Zaķis, atzīdams, ka sava daļa vainas jāuzņemas pašiem saimniekiem, jo acīmredzot nav kārtīgi instruējuši ārzemju viesus. ”Nevarējām paredzēt šādu visatļautību. Tas, ko ekskursijas sākumā pateiks, tiks ievērots, bet kā ar nepateikto? Tūristu rīcība ir neparedzama. Ja teikšu, ka trusim nedrīkst sist ar lāpstu, nebūšu pateicis, ka tam nedrīkst sist ar dēli.”

”Zaķīšu” saimnieki jau atvainojušies kipriešu tūristiem un viņu grupas vadītājai par saimnieces izturēšanos pret viņiem.

Uz M. Vītolas iebildumu par tu-alešu slikto kvalitāti Z. Zaķis atbild, ka ”Zaķīšos” ir parasta lauku sirds mājiņa: ”Tualete ir tāda, kāda ir, bet tā vienmēr ir tīra un kārtīga. Mums te lauki, un tāpēc ”Zaķīši” nekad nebūs piecu zvaigžņu tūrisma objekts. Arī turpmāk saglabāsim vienkāršību – protams, tualete varētu būt izflīzēta un ar citām ērtībām, bet pagaidām visus darbus nespējam paveikt, jo, pirmkārt, vajag jaunu siena šķūni, trušu būdas un citas lietas. Tomēr ”Zaķīši” arī turpmāk būs vienkārša lauku sēta, kas arī ir mūsu galvenā vērtība, bet tas nenozīmē, ka neveicam uzlabojumus.” Savukārt sūdzību par biļešu neiz-sniegšanu Z. Zaķis uzskata par pārpratumu, jo saimnieks visiem apmeklētājiem kvītis piedāvājot, arī grupu vadītājiem: ”Bieži vien ekskursanti paši teic, ka viņiem kvītis nevajag. Ik dienas apmeklētājiem par kvītīm pirms mūsu saimniecības apskates stingri atgādinām; to zinām kā dzejolīti: ”Atstājiet rekvizītus, uzrakstīšu kvīti!”” Z. Zaķis pieļauj, ka M. Vītola ”Zaķīšos” iekļuvusi bez kvīts, jo vai nu ieklīdusi ārzemnieku grupā, vai saimnieki paši viņu nav pamanījuši, vai arī pati nav pievērsusi uzmanību saimnieku sacītajam: ”Protams, ir arī tādi apmeklētāji, kuri piebiedrojas lielajām grupām, tīši nesamaksājot biļetes cenu. Visus izsprukušos jau nevaram noķert. Parasti grupu vadītājiem prasām, cik ekskursantu ir viņu grupā, vai pazīst savējos; aicinām pārskaitīt, bet to citreiz neizdara. Svētdien kipriešu grupas vadītāja pirms trušu audzētavas apskates sacīja, ka grupā ir tikai savējie, bet redzējusi, ka mašīnā gaida citi cilvēki. Tā nu tos citus gaidījām, bet viņi neatnāca. Varbūt daļēji arī pats esmu vainīgs, jo viņus nepiefiksēju.”

“Zaķīšu” saimnieki atvainojas arī M. Vītolai, ja viņai ekskursija ”Zaķīšos” sagādājusi nepatīkamus brīžus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *