Ceturtdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

Izaicinājums sporta skolām

Jānis Gabrāns
10:30
26.02.2020
2

Par reformām izglītībā runāts sen, pēdējā laikā tās aptver arvien plašāku spektru, un tagad tās varētu skart arī sporta skolas. Izglītības un zinātnes ministrija šomēnes sporta skolām un sporta veidu federācijām izsūtījusi rosinātos grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos, kas paredz kārtību, kā valsts finansē profesionālās ievirzes programmas sporta skolās.

Sporta skolas īpaši satrauc divi piedāvājumi. Pirmais – dažos sporta veidos ievērojami palielināts minimālais izglītojamo skaits, kas nepieciešams treniņu grupas atvēršanai. Piemēram, futbolā grupas atvēršanai būs nepieciešami vismaz 16 bērni, pašreiz šis slieksnis ir desmit. Un 16 audzēkņiem jābūt visus gadus līdz vecākajai grupai. Taču jau tagad skaidrs, ka tas nebūs izpildāms. Ja vēl sākumā varētu dabūt šos 16 dalībniekus grupā, gadiem ejot, bērnu intereses mainās, viņi maina sporta veidu vai vispār aiziet no sporta, grupas kļūst arvien mazākas. Tas vērojams visos sporta veidos: gan komandu, gan individuālajos.

Otrs neizprotamais ierosinājums, ka, stājoties sporta skolā, sešus septiņus gadus veciem bērniem jāizpilda noteikti fiziskie normatīvi. Līdz šim audzēkņus sporta skolās uzņēma bez īpašiem papildnosacījumiem, galvenais bija vēlme trenēties.

Šīs pārmaiņas izraisījušas plašu neapmierinātību sporta skolās, to vadītāji un pedagogi iebilst pret šādiem jauninājumiem. Mazo pilsētu un novadu sporta skolu direktori norāda, ka šis grozījumu projekts radīts, nedomājot par mazajām sporta skolām.

Latvijas Sporta izglītības iestāžu direktoru padomes valdes priekšsēdētāja Diāna Zaļ­upe uzskata, ka, nosakot kontrolnormatīvus, jau pašā saknē tiek grauta bērnu iespēja nodarboties ar jebkādu sporta veidu: “Sporta skola tomēr nav mūzikas skola, kur svarīga muzikālā dzirde. Mēs zinām, kādi tagad ir bērni – kādam ir liekais svars, kādam vēl kaut kas. Gadu gaitā trenējoties, tas stabilizējas, parādās rezultāti un viss ir kārtībā. Taču tagad gribam uztaisīt selekciju un viņus neuzņemam. Tā būs liela netaisnība pret bērniem, ka nevar sākt nodarboties, ja kādi fiziskie parametri neatbilst kāda sporta veida prasībām.”

Cēsu Sporta skolas direktore Rudīte Vanadziņa norāda, ka šobrīd ministrijas ierosinājumi izskatās pēc norādījumiem no augšas, kas nav radušies diskusijās: “Sporta departaments gan saka, ka šis ir tikai viņu piedāvājums, bet bažas rada pieredze, ka bieži šādi piedāvājumi jau ir kā galīgais risinājums, kas nepieļauj izmaiņas. Taču rezonanse skaļāka, arī federācijas, cerams, iesaistīsies, un sāksies diskusijas, kuru rezultātā varbūt izdosies nonākt pie visiem pieņemamiem nosacījumiem.

Protams, jābūt kaut kādām vadlīnijām, uz kurām balstīties, taču sporta veidi ir atšķirīgi, katrā savas nianses, visiem nevar noteikt vienus kritērijus. Ministrija aicina jaunos kritērijus izstrādāt sadarbībā ar sporta skolām, bet, ja nebūs šo vadlīniju, katra federācija vilks to deķi uz savu pusi un rezultāta nebūs.”

Latvijā pēdējā laikā visas reformas saskaras ar pretestību, grūti izprast, kāpēc notiek tā. Vai tā ir nevēlēšanās kaut ko mainīt, vai reformu īstenotāji tiešām nav veikuši analīzi, diskutējuši, uzklausījuši.

R. Vanadziņa norāda, ka joma ir jāsakārto, bet to nevar darīt ar vienkāršu rīkojumu no augšas: “Ir jāsamēro realitāte, kāda ir Rīgā un kāda mazpilsētās, kur arī bērni vēlas nodarboties ar sportu. Varbūt mazā novadā ir bērni, kas ļoti vēlas nodarboties ar kādu sporta veidu, kuriem ir talants, no kuriem var izaugt olimpieši, bet, ja nebūs iespējas trenēties, olimpiskais sapnis paliks nesasniegts. Dažkārt funkcionāriem nav skaidrs, kas notiek reģionos, bet tur darbs dažkārt varbūt notiek kvalitatīvāk.”

Arī šie kontrolnormatīvi neesot pareizais risinājums, norāda Sporta skolas direktore: “Varbūt bērns, kurš nespēj izpildīt normatīvus, bet ļoti grib trenēties, pēc pāris gadiem būs līderis. Nosakot kontrolnormatīvus, izslēdzam iespēju bērnam attīstīties. Te ir jautājums, vai gribam dot iespēju nodarboties ar sportu. Mums interešu izglītībā ir plašs piedāvājums citās jomās, bet sportā – ļoti minimāli. Vecāki nereti vēlas, lai bērni nodarbojas ar kaut kādām fiziskajām aktivitātēm, nepretendējot uz kādiem panākumiem. Ja tam nav valsts atbalsta, kur ņemt finansējumu? Nevar taču visu uzkraut pašvaldībām. Būtu labi, ja ministrija domātu par attīstītību, nevis graušanu.”

Iespējams, visam pamatā ir valsts vēlme ietaupīt un no valsts puses notiek virzība uz to, lai sporta skolām samazinātu valsts finansējumu, pārliekot to uz paš­valdību pleciem. Naudas apjoms sporta skolām, klubiem nepalielinās, bet finansējuma pretendentu skaits gan, tāpēc valsts domā, kā šo pretendentu pulciņu samazināt. Lai sporta skolās paliek tikai profesionālā ievirze, bet tautas sportu kā interešu izglītību lai finansē pašvaldības. Tiesa, tās jau tagad sporta skolām atvēl finansējumu, lai nodrošinātu vismaz minimālās algas treneriem, papildinātu inventāru, segtu transporta izdevumus un tamlīdzīgi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
36

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
19

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
59

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
56

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
30

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
33

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
27
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
37
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi