Raksti

Viedokļi

Iedzīvotāji ir ieinteresēti palīdzēt, tas vairo drošību

Jānis Gabrāns

Cēsniekiem vēl svaigā atmiņā notikums 29.augustā, kad dienas vidū kāds vīrietis uz ielas uzbruka 14 gadus vecai meitenei, nodarot viņai miesas bojājumus. Taču jau pēc pāris dienām vainīgais tika aizturēts, pateicoties aktīvai iedzīvotāju līdzdalībai vainīgās personas atpazīšanā.

Ļoti palīdzēja pilsētas videonovērošanas kameru ieraksti, kuros vainīgais fiksēts, attēls tika publicēts internetā, un policija saņēma ziņas par vīrieša iespējamo atrašanās vietu. Apsekojot dažādas dzīvesvietas un pārbaudot vairākas aizdomās turamās personas, sekmīgi tika aizturēts 1992.gadā dzimis vīrietis.

Valsts policijas Vidzemes reģiona Cēsu iecirkņa priekšnieks Aldis Pāže saka vislielāko paldies sabiedrībai, jo ar tās palīdzību izdevās konkrēto personu identificēt: “Tā kā kamerās fiksētā persona mūsu redzes lokā nebija nonākusi, mums nebija zināma viņa personība, bet, pateicoties iedzīvotāju aktīvajai atsaucībai, varējām viņu identificēt un aizturēt. Priecē, ka cilvēki nav vienaldzīgi par notiekošo pilsētā, ka viņi cenšas palīdzēt policijai, nevis tikai izsaka negācijas, kā tas dažkārt dzirdams. Vainīgā aizturēšana ļoti labi parāda, ka sadarbojoties varam gūt rezultātus. Šis gadījums ļoti uzskatāmi parāda arī to, cik svarīgi pilsētās, arī mazāku novadu centros ierīkot videonovērošanas sistēmu. Tas atvieglo darbu policijai, palīdzot ātrāk atklāt noziedzīgos nodarījumus, gan dod arī papildu drošību iedzīvotājiem.”

Lai arī konkrētais notikums nedaudz sabangoja mierīgo pilsētu, drošības situāciju Cēsīs A. Pāže vērtē kā ļoti augstu, jo šādi notikumi tiek fiksēti ļoti reti un pēdējos gados nekas tāds nav konstatēts: “Ja kas līdzīgs notiktu regulāri, varētu runāt par drošības situācijas pasliktināšanos, bet šis ir izņēmums, no kura nevajadzētu izdarīt secinājumus, ka drošība mazinājusies.”

Arī bijušais Cēsu novada paš­valdības policijas priekšnieks Valdis Sviķis uzsver, ka no viena negadījuma nevajag izdarīt secinājumus par drošības situācijas pasliktināšanos: “Šādi negadījumi var notikt jebkurā, pat vismazākajā ciematā, no tā neviens nav pasargāts. Svarīgi, ka tā nav ikdienišķa parādība, tātad varam ar pārliecību teikt, ka pilsēta ir iedzīvotājiem droša un nekādam satraukumam nav pamata.”

Arī viņš uzteic sabiedrības iesaistīšanos, ziņojot par aizdomīgiem notikumiem, palīdzot vainīgo atpazīšanā: “Sabiedrība ir samērā aktīva, cilvēki arvien vairāk gatavi iesaistīties, informēt par visu, kas liekas aizdomīgs. Protams, ir gadījumi, kad izsaukums nav pamatots, bet labāk, lai desmit šādu zvanu, nekā vienreiz nepiezvana, kad tiešām tas nepieciešams. Bijuši zvani, kad cilvēkiem radušās aizdomas, ka kāds vīrietis parkā uzmācas nepilngadīgajiem, bet, kad patruļa aizbrauc, izrādās, ka tas ir viņu tēvs. Taču paldies cilvēkiem par katru zvanu, jo tas parāda, ka viņiem nav vienaldzīgs notiekošais. Esam gatavi reaģēt uz katru izsaukumu, katru zvanu, arī tas apliecina, ka visi kopā rūpējamies par drošību.”

Arī V. Sviķis uzsver videonovērošanas kameru pienesumu drošības situācijas uzlabošanā: “Šis nebūt nav vienīgais gadījums, kad videokameras palīdz notvert vainīgo. Kamerās tiek fiksēti pat zādzību izdarīšanas fakti, kas ļauj ļoti operatīvi aizturēt vainīgos ar visiem lietiskajiem pierādījumiem. Arī Valsts policija bieži izmanto kameru ierakstus, lai sadzītu pēdas vainīgajam, izsekotu viņa gaitām, noskaidrotu vainīgā personību.

Lai cilvēki ielās justos vēl drošāk, pašvaldībai vajadzētu parūpēties par ielu apgaismošanu vietās, kur tas vēl nav īstenots, jo tumšas ielas pašas par sevi rada ne pārāk drošu sajūtu, lai arī tajās nav nekādu bīstamības faktoru. Cilvēkiem ir dabiskas bailes no tumsas, ja visas ielas būtu apgaismotas, tas vēl vairāk uzlabotu drošības sajūtu. Taču ne jau ielu apgaismojums vai tā neesamība raksturo drošību pilsētā, bet dažādu noziedzīgu nodarījumu skaits. Cēsīs tas ir neliels, tāpēc var teikt, ka dzīvojam drošā pilsētā.

Protams, dažkārt dzirdēts par notikumiem pie dažiem nakts klubiem, kad apmeklētāji, būdami alkohola reibumā, paši kaut ko nevar sadalīt savā starpā, notiek ķildas, pat kautiņi, bet to nevajadzētu attiecināt uz kopējo drošības situāciju pilsētā.”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *