Ceturtdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

Eiropieši, kuri augstu vērtē krievu kultūru un valodu

Jānis Gabrāns
06:31
18.10.2021
3

To, ka Latvijā ir zināma etniska problēma, šķiet, nenoliedz neviens, un sabiedrībā radies iespaids, ka krieviski runājošie vairāk ir Krievijas, nevis Latvijas patrioti. Taču kāds pētījums rāda, ka Latvijas krievvalodīgajā vidē iezīmējas plaisa.

Paaudžu plaisa, kas atklājas dzīves vērtību sfērā un pasaules uzskatu atšķirībās. Izrādās, Lat­vijas iedzīvotāji vecumā līdz 30 gadiem, kuri uzskata krievu valodu par dzimto un dzimuši jau pēc PSRS izjukšanas un Latvijas neatkarības iegūšanas, pēc pasaules uzskatu vērtībām daudzējādā ziņā atšķiras no Padomju Savienības paaudzes.

Šādus secinājumus ļāvis izdarīt pētījums, ko pērn veica žurnāls “Spektr. Press” kopā ar komunikācijas zinātņu doktori un stratēģisko konsultanti Olgu Pro­cevskuju un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījuma tēma “Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju attieksme pret Eiropas vērtībām un dažādiem politiskajiem un sociālajiem jautājumiem”.

Šī socioloģiskā aptauja tika veikta 2020. gada jūlijā – septembrī ar Nīderlandes vēstniecības un Zviedrijas vēstniecības Latvijā atbalstu un aptvēra vairāk nekā 1100 respondentu no krievvalodīgajiem Latvijas iedzīvotājiem. “Spektr” norāda, ka tas, iespējams, bija lielākais respondentu skaits Latvijas socioloģisko aptauju vēsturē, kuru galvenā saziņas valoda ir krievu. Galvenais secinājums, ka vairāk nekā 73% Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju pēc saviem uzskatiem ir eiropieši, viņi sevi tieši tā arī pozicionē; viņi ir cieši saistīti ar savu dzimteni, bet kategoriski nevēlas mainīt savu identitāti; augstu vērtē krievu kultūru un valodu.

“Sākotnēji “Spektr” pētījumi koncentrējās uz Eiropas uzskatiem, noskaidrojot, vai krievvalodīgie tos atbalsta Latvijā,” skaidro O. Procevskaja. “Bet tad mums kļuva interesanti, kā no paaudžu perspektīvas izskatās krievvalodīgo cilvēku pasaules uzskats. Dažādu paaudžu uzskatu atšķirība Latvijā principā ir maz pētīta, un, runājot par krievvalodīgo jaunatni, par viņiem gandrīz nekas nav zināms. Tātad krieviski runājošās jaunatnes uzskati Latvijā, to atšķirība no krievvalodīgo vecākās paaudzes uzskatiem, kā arī no Latvijas vienaudžu uzskatiem bija mūsu jaunā uzmanība.”

Pētījums rāda, ka vecuma grupā no18 līdz 30 gadiem ir visvairāk cilvēku, kas    uzticīgi eiropeiskajām vērtībām – 76,2%. Viņi labāk par citām paaudzēm pārvalda latviešu valodu: 60% respondentu līdz 30 gadu vecumam novērtējuši savas valsts valodas zināšanas kā labas. Salīdzināju­mam- par labām savas latviešu valodas zināšanas vērtē tikai 36,5% to, kuri ir vecumā no 51 līdz 75 gadiem.

Tāpēc “Spektr”secina, ka atrašanās krievvalodīgajā kultūras telpā, grāmatu lasīšana, filmu skatīšanās krievu valodā, jauniešiem vairs nav tik svarīga kā vecākajai paaudzei un tas jūtami ietekmē pasaules uztveri.

Krievvalodīgo jauniešu vidū ir mazāk neapmierināto ar Latvijas dalību ES (15,1%) nekā divās nākamajās vecuma grupās, kur rādītāji ir 22,1% (31 – 50 gadi) un — 23,7% (51 – 75 gadi).

45,4% krievvalodīgo līdz 30 gadu vecumam ir apmierināti ar Latvijas dalību NATO, savukārt vecuma grupā no 31 līdz 50 šādi atbildējuši tikai 35,1% respondentu, bet grupā, kas ir vecāka par 51 gadu, vēl mazāk— 25,2%.

Latvijas Universitātes profesors Juris Rozenvalds, komentējot pētījuma rezultātus žurnālā “Spektr”, norāda, ka krieviski runājošo iedzīvotāju vidū pastāv paaudžu plaisa attiecībā pret vērtībām, kuras var tradicionāli saukt par eiropeiskām: “Par to liecina, piemēram, atbalsts viendzimuma laulībām vai uzsvars uz liberālajām brīvībām pretstatā reliģijai.”

Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas vadošā pētniece Ieva Bērziņa, vērtējot pozitīvo attieksmi par Latvijas dalību NATO, to skaidro ar mediju ietekmi: “Jaunieši vairāk ir internetā, viņus neietekmē Kremlim pakļautie mediji, jo īpaši federālie Krievijas TV kanāli. Ir arī jaunieši, kas piedalās aktivitātēs, kuras Latvijas armija sadarbībā ar alianses partneriem veic skolās. ”

J. Rozenvalds gan secina, ka pagaidām nevajadzētu izdarīt pārāk optimistiskus secinājumus par krievvalodīgo un latviski runājošo jauniešu pasaules uzskatu konverģenci, jo daži pētījuma dati liek aizdomāties: “Ja mēs detalizētāk aplūkojam šo grupu, redzam, ka 18–24 gadus jauni cilvēki, kas tikai uzsāk neatkarīgu dzīvi, pauž zemāku piederības sajūtu Latvijai (62%), salīdzinot ar, piemēram, 25-34 gadus vecu cilvēku grupu, kur šī piederība    ievērojami lielāka – 72%.

Grupā no 18 līdz 24 gadiem ir zemākas latviešu valodas zināšanas    nekā, teiksim, 25-34 gadīgiem. Var teikt, ka jaunie cilvēki ne pārāk labas latviešu valodas zināšanas kompensē ar angļu valodas zināšanām. Iespējams, šie ir procesi, kas Igaunijā pamanīti pirms dažiem gadiem: jaunieši no dažādām etnolingvistiskām grupām savā starpā sazinās angļu valodā.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
17

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
39

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
20

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
62

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
60

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
30

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
31
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
38
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
38
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi