Piektdiena, 19. aprīlis
Vārda dienas: Vēsma, Fanija

Demokrātijai vajag mugurkaulu

Sarmīte Feldmane
20:22
21.02.2021
3

Kurš gan šodien ir apmierināts ar dzīvi, ar to, kas notiek apkārt? Un katram par to, kādā viņš ir situācijā, protams, savs viedoklis. Tiesa, tas pārsvarā izgaismo citus vainīgos, kuri pielikuši savu roku, vai, gluži otrādi, kaut ko nav izdarījuši vai ir darījuši nepareizi.

Atbalsts krīzes skartajiem, dīkstāves pabalsti, atbalsti ģimenēm, skolēniem, medicīnas nozares novērtēšana un balstīšana un vēl vakcinācija – kuram pirmajam dot poti, kuram nepienākas, un vēl citi aktuāli jautājumi piepilda informatīvo telpu. Aiz­vainojums, neizpratne vieno tos, kuri nav apmierināti. Un tādi viņi ir, jo – vispirms jau visu nezina, tāpēc viedoklis būvēts emocijās, citu paustos uzskatos, tad vēl tas, ka sabiedrībā spēcīgs ir viedoklis – ja kaut ko saka amatpersona, tas, pašsaprotami, ir meli. Tāpat kā tas, ka citiem vienmēr tiek vairāk dots, kamēr man ņemts.

Dzīvojam demokrātiskā valstī, katram ir tiesības izteikt savu viedokli, aizstāvēt savas intereses. Šajā ziņā demokrātija Latvijā ir augstā kalnā. Par to vēsta ziņas – Ministru prezidents Krišjānis Kariņš tiekas ar Latvijas vadošiem ekonomistiem, lai pārrunātu nepieciešamos uzlabojumus atbalsta pasākumiem iedzīvotājiem un uzņēmējdarbībai “Covid-19” pandēmijas laikā.

Patlaban tiek spriests par sabiedrībai nepieciešamāko skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšanas atsākšanu. Jaunie “Covid-19” ierobežojumi, kas paredz skolotājiem valkāt masku arī stundā, bet bērniem nodrošināt trīs kvadrātmetrus telpā, ir ar zināmu cinisma devu – intervijā Latvijas Radio teikusi Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības līdere Inga Vanaga. Un tad sākās potēšana pret vīrusu, un atkal informācijas devītais vilnis – tā vakcīna laba, tā slikta, kāpēc kādu citu, ne mani potē pirmo. Vai vienas profesijas svarīgākas, vai viena vecuma cilvēki vairāk sargājami? Un tik runājam, simtiem viedokļu, saklausītu argumentu… Pārliecinošu faktu vietā nereti prasti pārmetumi par vispasaules sazvērestībām, kuras tiek noklusētas. Lēmējvara un izpildvara tikai uzklausa, cenšas skaidrot, kas ir kas, kāpēc jādara tā.

Tādā, lūk, demokrātijā dzīvojam – runājam, runājam, vēlreiz runājam, vienojamies, un atkal runājam. Varbūt no tās aplinku muldēšanas kādam vārdu krājums papildinās, bet smiltis pulkstenī nesastingst, tās vienkārši birst ar tādu pašu ātrumu kā gadsimtiem ilgi. Tā esam norunājuši jau gandrīz gadu. Vēl palikuši neuzklausītie? Jāuzklausa, ja ne, nāksies tikties tiesā.

Kurš gan nav dzirdējis Vin­stona Čērčila teikto, ka demokrātija ir šausmīga lieta, bet pagaidām cilvēce nav izdomājusi neko labāku. Pasaule arī pārliecinājusies, ka demokrātija ir galīgi nederīga krīzes situācijās. Tad ir jārīkojas, jāuzņemas atbildība. Nedrīkst tērēt bezgalīgi daudz laika apspriedēm ar sociālajiem partneriem, uzklausot aizvainojumus, ka kādam nav paprasīts padoms vai kāds ierosinājis darīt citādi un tas nav izvērtēts.

Sociālie mediji, arī radio, televīzija strādā uz priekšu – par to, ko varētu nolemt, pavēsta jau iepriekš. Ne reizi vien iznācis, ka pirms pāris stundām ziņotais izrādās nepareiza ziņa. Un atkal iemesls viedoklim – lēmēji paši nezina, ko darīt, mētājas no viena grāvja malas otrā. Gan jau iebrauks arī pašā grāvī.

Patiesībā ne jau demokrātija vai situācija, kurā dzīvojam, vainīga, ka tik daudz aizvainoto. Krīzes situācijā vajadzīgs skaidrs prāts un stingrs mugurkauls. Un vēl – valstiska, ne partejiska vai resoriska pieeja. Tā vien šķiet, ka tās šobrīd Latvijā trūkst. Vai laipošana – lai tik iespējami vairāk cilvēku būtu apmierināti -, ilgtermiņā atnesīs to, uz ko ceram?
Katrs cilvēks, protams, aizstāv sevi. To, kurš runā skaļāk, sadzird. Diemžēl. Lai gan krīzei galu neviens vēl neredz, valsts vadītājiem to jāspēj saskatīt, jāzina, kā dzīvosim, kad dzīve atgriezīsies. Dzēšot vienu ugunsgrēku, kad liesma jau iemetusies blakus mājā, skaidrs, ka kaut kur pieļauta kļūda, aprēķins nav bijis pareizs. Tā, šķiet, šobrīd strādā valdība. Un sabiedrība tik kliedz, izvirza prasības. Jo tai ir tiesības. Un viss buksē – redzējums, lēmumi, izpilde…

Pavisam ne tik sen, pēc ekonomiskās krīzes, pirms kuras netrūka piketu, pieprasot palielināt algas, aicinot tērēt, ne ieguldīt un taupīt, Ministru prezidentam Aigaram Kalvītim pārmeta, ka viņš vainojams krīzē, ka viņam par to jāatvainojas sabiedrībai. Viņa teikto būtu vērts atcerēties šodien: “Drīzāk esmu bijis pārāk labs un pārāk daudz demokrātijas atļāvis jautājumos, kas varbūt varēja būt daudz stingrāk skatīti kā valdības vadītājam. Varbūt par to man ir jāatvainojas, ka neesmu bijis pietiekoši stingrs, bet pakļāvies savu koalīcijas partneru, arodbiedrību spiedieniem tajā brīdī, kad bija jau skaidrs, ka ir kaut kas jāmaina politikā. Droši vien, ka man jāatvainojas par to, ka es neesmu bijis pārāk prasīgs, stingrs un esmu pieļāvis dažādu institūciju un dažādu amatpersonu bezatbildīgas rīcības atsevišķās situācijās.” To A.Kalvītis teicis 2010.gadā. Šķiet, to pašu varētu teikt K.Kariņš 2021. gadā.

Demokrātija nav vīģes lapa, aiz kuras aizslēpties. Tāpat visi zina tās vērtību. Arī tie, kuri ar tās vārdu uz lūpām, aizvainojumu sirdī un dunci rokās aizstāv vien savas – privātās vai nozares – intereses. Bet arī demokrātiskā valstī valsts un sabiedrības intereses stāv augstāk.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
27

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
30

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
20

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
27

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Katram sava loma

12:16
13.04.2024
28

“Īstais teātris ir dzīve,” secina aktrise Džūlija Lamberte (attēlo Vija Artmane) filmā “Teātris”. To sapratuši un lieliski izmanto televīzijas ļaudis, veidojot realitātes šovus, kas nudien bieži vien ir interesantāki un saistošāki par daudzām filmām un pat teātra izrādēm. Ja nu neinteresē šovi, ne mazāk saistoša ir politiskā skatuve, kas liek gan vilties, gan pasmieties, gan […]

Dažādas intereses vienā laivā

08:15
10.04.2024
25

Cik nav dzirdēta darba devēju neizpratne, ne sūkstīšanās, ka darbinieki prot pagarināt brīvdienas, vasarā atvaļinājumus. To izdara saslimstot un saņemot naudu gan no darba devēja, gan valsts. Uzņēmēji gadiem runā, ka ir cilvēki, kuri iemanījušies izmantot darbnespējas lapas, lai atpūstos. It kā jau – kas tur slikts, katram veselība ir tāda, kāda nu ir, un […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
26
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
16
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
26
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
42
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi