Raksti

Viedokļi

Cik maksā Rīga?

Sallija Benfelde

Rīgas mērs ir ievēlēts, par viņu balsojot ne tikai “Saskaņas” un “Gods kalpot Rīgai” (GKR) deputātiem.

Ir vērts atgādināt, ka t.s. “ne­atkarīgo frakcija” ir no “Sa­skaņas” izslēgtie deputāti, kuri pēc Daiņa Turlā ievēlēšanas par Rīgas mēru no GKR 30. maijā atteicās balsot par  sava partijas biedra Sandra Bergmaņa ievēlēšanu vicemēra amatā. 20. jūnijā no amata tika gāzts arī Turlais. Savukārt frakciju “Rīgai!” izveidoja no savām partijām ( Jaunā konservatīvā partija un partija “Attīstībai”) izslēgtie deputāti, kuri neatbalstīja D.Turlā gāšanu no amata.

Ar vārdu sakot, pēc N.Uša­kova atstādināšanas un A.Ame­rika un N.Ušakova ievēlēšanas Eiropas Parlamentā, domē sākās jukas un lielais tirgus. Pozīcija gribēja palikt savos krēslos, savukārt opozīcijā vienprātības nebija, jo tikai daļa – “Vienotība” un Jau­nā konservatīvā partija – uzskatīja, ka ir vajadzīgas ārkārtas vēlēšanas. “Latvijas Attīstībai!” un Na­cionālajai apvienībai šķita, ka labāk mēģināt ievēlēt mēru no sava vidus. Par “neatkarīgajiem” bija skaidrs, ka viņi piesliesies tiem, kuri sola vairāk labumu, un līdzīgi droši vien bija ar frakcijas “Rī­gai!” deputātiem. Pat ja deputātus no frakcijas “Rīgai!” būtu izdevies dabūt savā pusē, bija skaidrs, ka koalīcijai joprojām ir vairākums. Un “pārpirkt” no “Saska­ņas” izslēgtos nebija ticami, nemaz nerunājot par to, ka “pircēji” neizskatītos ne par matu labāk par “pērkamajiem”. Izskatās, ka vēlme tikt pie “lielā pīrāga” un savējo ielikšanas amatos Nacionālās apvienības un “Latvijas Attīstībai!” deputātiem bija svarīgāka par principiem. Ar vēsu prātu raugoties, bija taču skaidrs, ka “Saskaņai” un GKR ir vairākums, un tad vismaz vajadzēja zaudēt ar godu. Neatkarīgās deputātes Baibas Brokas balss tika atzīta par nederīgu. Jāpiebilst, ka nepārsteidz no Nacionālās apvienības frakcijas aizgājušās Baibas Brokas nederīgais vēlēšanu biļetens – Ušakova ģimenes draudzene taču nevar balsot pret “Saskaņas” un GKR apvienoto kompāniju, arī atturēties acīmredzot būtu bijis liels grēks, tad nu laikam neatlika nekas cits, kā padarīt biļetenu nederīgu.

Droši vien vietā ir piebilst, ka Andris Ameriks kopā ar saskaņieti Nilu Ušakovu gandrīz desmit gados Rīgu ir novedis, ja ne līdz bankrotam, tad tālu no tā vairs nav. Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re:Baltica” noskaidrojis, ka pēdējo piecu gadu laikā partijai “Saskaņa” pietuvinātiem cilvēkiem par darbu dažādās domes struktūrvienībās izmaksāti vismaz 3,7 miljoni eiro no pašvaldības budžeta. Rīga šobrīd izskatās vairāk pēc mafijas perēkļa nekā pēc Latvijas galvaspilsētas.

Tikmēr jaunievēlētais Oļegs Burovs pauž, ka Rīgas domes vadības galvenais uzdevums ir atgūt rīdzinieku uzticību un viņa ievēlēšana par mēru ļaus beidzot normāli organizēt domes darbu, esot jānoņem “politizācija”.

Skan jauki, Rīgas domei tiešām būtu jānodarbojas ar saimniecisko darbību, tomēr lielais jautājums ir – vai tiešām O.Burovs, kurš Rīgas domē dažādos amatos ir strādājis no 2001. gada un deputāts ir kopš 2013. gada, nekad nav ne redzējis, ne manījis to, kas domē notiek? Vai O. Burovam mahinācijas, likumu pārkāpumi un nodokļu naudas šķērdēšana un atdošana “savējiem” ir likusies normāla prakse? Kādēļ viņš līdz šim ir klusējis? Kā lai tagad vēlētāji, kuru vienīgā interese nav bezmaksas sabiedriskā transporta biļetes un kuriem nav vienalga, ko tas patiesībā maksā visai Latvijai, uzticas O. Burovam? Starp citu, “Rīgas Satiksmes” izmaksas tagad nāksies iekļaut valsts pamatbudžetā, jo to prasa Eiropas Savienības lietu kārtība gadījumos, kad uzņēmums faktiski dzīvo no valsts un pašvaldības dotācijām. Savukārt tas nozīmē, ka no plānotajiem papildu aptuveni 500 miljoniem eiro nākamā gada valsts budžetā būs jāatskaita 72 miljoni eiro. Tātad vismaz dažām nozarēm ļoti vajadzīgās naudas būs mazāk, un tagad jau katrs Latvijas iedzīvotājs maksās par Rīgas iedzīvotāju pārvietošanos ar sabiedrisko transportu.

Protams, skumji un nožēlojami, ka daļai opozīcijas deputātu tik ļoti gribējās “tirgoties”, bet pārsteigums tas nebija. Viens no “Latvijas Attīstībai!” bīdītājiem un par “pelēko kardinālu” uzskatītais kādreizējais “Vienotības” politiķis Edgars Jaunups ne reizi vien jau bija publiski paudis, ka vajag izmantot izdevību un mēģināt tikt pie varas Rīgā. Par to, kā strādāt apstākļos, kad visos paš­valdības uzņēmumos un domes struktūrvienībās ir Saskaņas” un GKR ielikti cilvēki, kurus nevarēs atlaist, jo tad mērs tiks izbalsots no amata, E.Jaunups, protams, nerunāja.

Atliek cerēt, ka vismaz savus “adoptētos” kaķus jaunā Rīgas domes vadība pažēlos, jo ir skaidrs, ka nodokļu maksātājus un viņu naudas makus līdz šim domes koalīcija nav žēlojusi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *