Trešdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

Bez apstiprināta budžeta bremzējas attīstība

Sarmīte Feldmane
10:21
03.12.2018
2

Aizvien dzīvojam bez jaunās valdības. Kamēr vien 13. Saeimā ievēlētās partijas nespēs to izveidot, strādās iepriekšējās Saeimas apstiprinātā Ministru prezidenta Māra Kučinska valdība. Ne viens vien teicis – lai tikai strādā, darba jau netrūkst. Taču ir būtiskas lietas, ko tā vairs nedrīkst darīt.

Pēc Finanšu ministrijas indikatīvā laika grafika līdz 20.novembrim bija jābūt pieņemtiem visiem lēmumiem, kas attiecas uz nākamā gada budžetu, bet 11.decembrī budžeta likumprojektu pakete bija jāiesniedz Saeimā. Tā kā patlaban nav zināms, kad varētu izveidot un apstiprināt jauno Ministru kabinetu, nav arī skaidrības, kad 2019.gada budžets tiks pieņemts. Visticamāk, ne jau šogad, un 2019.gads Latvijā sāksies ar valsts pagaidu budžetu, kad finansējums tiks aprēķināts pēc vidējā finansējuma šā gada vienā mēnesī.

Katrs gads sākas ar kādām pārmaiņām, reformām, kuru īstenošana atkarīga no tā, kādu budžetu pieņems Saeima. Lai valsts arī pēc jaunā gada varētu pildīt savus uzdevumus, kamēr nav pieņemts jaunais budžets, likums paredz darbu turpināt pēc iepriekšējā gada valsts budžeta. Ja tā būs, visiem, kam šā gada vidū valsts paaugstinājusi algas vai pabalstus, janvārī naudas kļūs mazāk.

Skolotāji zaudēs septembrī apstiprināto algu palielinājumu, savukārt mediķi joprojām nesaņems pilnu samaksu par virsstundām. Tas pats attieksies uz pensiju indeksāciju. Savukārt Valsts prezidents, kuram algu katru gadu nosaka valsts budžeta likums, atalgojumu nesaņems vispār. Tāpat valsts nevarēs izpildīt Satversmes tiesas spriedumus gan par tiesnešu un prokuroru algu palielināšanu, gan par virsstundu apmaksu mediķiem. Samazinātos arī piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta par otro un katru nākamo bērnu, jo arī tās tika ieviestas 2018. gada vidū, nevis sākumā.

Latvijā pagaidu budžets līdz šim ticis apstiprināts divas reizes – 1999. un 2003.gadam, kad Saeima bija izteikusi neuzticību valdībai. Savukārt pārējos, to­starp Saeimas vēlēšanu gados, budžets ir pieņemts laikus un stājies spēkā 1. janvārī. Savulaik finanšu ministrs Andris Vilks sacījis: “Savlaicīgai budžeta pieņemšanai ir būtiska nozīme valsts attīstības un finanšu ilgtspējas nodrošināšanā, un kavēšanās var bremzēt valsts ekonomisko attīstību. Tāpat ir svarīgi uzsvērt, ka budžeta apstiprināšanu vērtē arī starptautiskās reitingu aģentūras, piešķirot valstij attiecīgu kredītreitingu, jo galvenā valsts finanšu dokumenta apstiprināšana raksturo valsts spēju sekmīgi vadīt publiskās finanses.”

Kā pašvaldību ikdienu janvārī ietekmēs neziņa par gada budžetu? Zināms, ka nākamgad pēc prognozēm lielākajai daļai naudas būs nedaudz mazāk. Ie­dzīvotāju paliek mazāk, samazinās deklarēto iedzīvotāju ienākuma nodoklis, ko saņem pašvaldība.

Laimis Šāvējs, Jaun­piebalgas novada domes priekšsēdētājs: “Janvārī parasti sapņu pilis nebūvē. Pašvaldībai ir konta atlikums. Nav plānots palielināt algas. Galvenais – lai pašvaldība varētu izpildīt savas funkcijas un sniegt iedzīvotājiem pakalpojumus. To nodrošināsim. Ikdienā ne­domājam, kā naudu tērēt, bet saprātīgi izlietot.”

Likums paredz, ka pašvaldības savus gada budžetus apstiprina ne vēlāk kā divus mēnešus pēc valsts budžeta pieņemšanas Saeimā.

“Pašvaldībai vietējo projektu īstenošanai, dažādām aktivitātēm naudas nebūs. Būs jāiemācās pateikt nē, jo ļoti daudz atbalstām dažādas iedzīvotāju iniciatīvas, aktivitātes. Nevarēsim to atļauties. Jārēķinās, ka nākamgad budžets būs mazāks. Vai tiks pildīts tas, ko apņēmās tagadējā valdība –dotācijas pieaugumu pašvaldībām, lai kompensētu iedzīvotāju ieņēmumu nodokļa samazināšanos,- nav zināms.

Politiķi daudz runā par algām. Vai būs kādas izmaiņas? Paš­valdībā vidējā alga nav tūkstoš eiro mēnesī. Aizvien grūtāk ir atrast darbiniekus sociālajā dienestā. Kādas algas būs pirmsskolas pedagogiem? Tie ir jautājumi, kas svarīgi gan darbiniekiem, gan domei, kurai jāvērtē, ko var atļauties. Neskaidrību ir ļoti daudz,” viedokli pauž Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte un uzsver, ka, protams, nekas traģisks nenotiks, būs izdzīvošana, bet attīstība novadā tiks piebremzēta.

Domājot, kā risināt nākamā gada budžeta pieņemšanas problēmas, valdība aicinājusi parlamentu pieņemt likuma par budžetu un finanšu vadību grozījumus. Ar tiem tiktu risināti problēmjautājumi, kas saistīti ar jomām, kuru finansēšanai budžeta pieņemšanas aizkavēšanās dēļ patlaban nav paredzēts nepieciešamais līdzekļu pieaugums.

“Mūsu uzdevums, lai patiešām parlaments apstiprinātu likuma grozījumus. Lai parlaments nepateiktu, ka šī ir pagaidu valdība, kurai mēs neuzticamies. Šis, mūsuprāt, ir labākais variants, lai lēmumu pieņem paši jaunie deputāti, bet tas ir sagatavots – iespējami labākais, kādu šajā situācijā var izdarīt. Mēs vienkārši rekomendējam ar to iet uz priekšu,” skaidroja premjers Māris Ku­činskis.
Saeimai, protams, pašai jālemj gan par valdību, gan valsts naudu nākamā gada tēriņiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
35

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
17

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
59

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
56

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
30

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
32

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
27
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
37
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
34
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi