Raksti

Viedokļi

Balsojums. Vai vienmēr sabiedrības nostāja

Andra Gaņģe

Šonedēļ platformā “ParvaiPret.lv” ir iespēja balsot par jautājumu – vai deputātiem ir jāatbrīvo no amata veselības ministre Ilze Viņķele.

Šādu platformu radījusi “ManaBalss.lv” komanda, “lai veicinātu saikni starp lēmējvaru un sabiedrību. Platformas mērķis ir katru nedēļu, kad notiek Saeimas plenārsēdes, plašākai auditorijai piedāvāt atbildēt uz dažiem jautājumiem, par kuriem ceturtdien lemj Saeima, lai dotu iespēju salīdzināt lēmējvaras lēmumus ar sabiedrības nostāju”. Tā skaidro šī projekta veidotāji.

Sabiedrības līdzdalība valstij svarīgu jautājumu vērtēšanā noteikti ir nepieciešama. Pilsoņu iesaistīšanās valsts, pašvaldību darbībā sākas jau ar vēlēšanām, pēc tam tai jāturpinās visdažādākajās formās. Lielākoties to īsteno caur nevalstiskajām organizācijām, kas pārzina kādas sociālās vai profesionālās iedzīvotāju grupas problēmas, ir valsts un vietējai varai līdzvērtīgs, cienījams sarunu partneris. Mazliet savdabīgi man vienmēr šķituši iedzīvotāju balsojumi par politiskām vai ekonomiskām norisēm dažādu televīzijas raidījumu, portālu rīkotajās aptaujās. Vai to rezultāti tiešām liecina par sabiedrības noskaņojumu? Vai par to var uzskatīt dažus simtus zvanītāju vērtējumu? Protams, uzzināt dažādu cilvēku viedokliir gan vajadzīgi, gan interesanti, taču to nedrīkstētu nosaukt par “sabiedrības nostāju”.

Nemaz ne tik sen vairākās paš­valdībās notika aptaujas par iespējamo administratīvi teritoriālo reformu, par to, vai konkrētas paš­valdības iedzīvotāji to atbalsta, un arī par to, ar kuru no apkaimes paš­valdībām labāk apvienotos. Dažos novados iedzīvotāju aktivitāte bija samērā liela, bet vairumā gadījumu tomēr piedalījās vien padsmit procentu no tiem, kuri atbilda aptaujas rīkotāju kritērijiem. Taču rezultātā tika paziņots – tāda un tāda novada iedzīvotāji vēlas to un to. Vai tiešām tā bija šīs teritorijas iedzīvotāju vēlme?

Tagad man līdzīga situācija šķiet ar jautājumu par Viņķeles kundzes demisijas tautas balsojumu. Manuprāt, vienīgie balsotāji, kuriem par ministres veikumu varētu būt izpratne, ir medicīnas darbinieki. Vai viņu viedoklis vienmēr būs balstīts sabiedrības kopējā domā un interesēs? Vienkāršs pacients, kurš pārtiek tikai no informācijas drumslām, ko sadzird plašsaziņas līdzekļos, domāju, nevar spriest par veselības ministres redzējumu un rīcības ieguvumiem vai zaudējumiem kaut vai tā vienkāršā iemesla dēļ, ka jāpaiet kādam laikam, lai saprastu, kas tad ir vai nav mainījies pacientam, vai ārst­niecība kļuvusi pieejamāka, vai gaidīšanas rindas uz izmeklējumiem īsākas.

Noteikti ir jautājumi, par kuriem sabiedrība var spriest objektīvi un izteikt viedokli, kas būtu pamatots kādā objektivitātē. Taču ne jau par katru konkrēto problēmu pietiek intereses un izpratnes, lai tautas balsojums būtu tiešām apliecinājums sabiedrības viedoklim.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *