Raksti

Viedokļi

Aptaujas dati un izpirktās lidojumu biļetes

Sallija Benfelde

Trešdienas, 21. septembra, rītā Krievijas prezidents Putins ir paziņojis par daļēju mobilizāciju un jau pēc dažām stundām visas tiešo avioreisu biļetes uz Stambulu un Erevānu Krievijā bija izpirktas. Neatkarīgi no tā, vai Krievijas iedzīvotāji „specoperāciju” atbalsta tikai vārdos un cik pēc pārliecības, izskatās, ka lielākie karotāji joprojām ir gados vecie pilsoņi, kuri nedz spēj karot, nedz arī viņus kāds ņems armijā. Tikšot iesaukti rezervisti, aptuveni 300 tūkstoši, bet ir skaidrs, ka iesauks visus, kurus vien varēs „noķert”, un ļoti iespējams, ka Krievijas robežas vīriešiem drīz būs slēgtas arī uz trešajām valstīm.

Tiesa gan, vārdos Krievijas iedzīvotāji varas institūcijām augustā uzticējušies pat vairāk nekā pagājušā gada augustā. Aptaujās prezidentam Putinam pilnībā uzticoties 80 procenti, armijai – 77 procenti, bet drošības dienestiem – 61 procents iedzīvotāju. Var tikai minēt, cik daudzi tiešām atbalsta un cik daudz sacījuši to, kas, viņuprāt, jāsaka savas personīgās drošības, un cik daudzi – sava miera dēļ, lai nebūtu jāmokās pārdomās un šau­bās par nākotni. Lai nu kā, skaitļi visos varas institūciju rādītājos ir palielinājušies par 20-30 procentiem, ja salīdzina ar pagājušo gadu. Tiesa gan, salīdzinājumā ar šī gada jūliju mazliet ir pieaudzis to skaits, kuri saka, ka „specoperācija” ir visvairāk prātā palikušais notikums augustā, un mazlietiņ palielinājies protesta noskaņojums. Jebkurā gadījumā aptaujas jau sen vairs nerāda patieso Krievijas sabiedrības noskaņojuma un uzskatu ainu, daudz vairāk par to liecina dažu stundu laikā izpirktās biļetes.

Līdztekus daļējās mobilizācijas paziņojumam Kremlis arī beidzot pateicis, ka okupētajās teritorijās notiks referendumi par pievienošanos Krievijai un, kā jokoja kāds politikas vērotājs, ir taču skaidrs, ka „nobalsos” 101 procents tur palikušo iedzīvotāju. Šis farss Kremlim ir vajadzīgs kā formālais iemesls teritoriju aneksijai. Un, protams, ja jau ukraiņi karo „Krievijas teritorijā”, tad var izsludināt arī vispārēju mobilizāciju un karastāvokli valstī.

Vai tas viss var mainīt kara gaitu frontē? Nē, tas Putina režīmam dod cerības bez riska tikt galā ar mobilizāciju un iespēju ieviest vēl nežēlīgākas represijas pret tiem, kuri iedrošinās kaut ko bilst. Nemierus Krievijā mobilizācija gan var radīt, bet grūti spriest, cik cilvēku to uzdrošināsies darīt un vai tas ko mainīs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *