Sestdiena, 20. aprīlis
Vārda dienas: Mirta, Ziedīte, Meija

Agrīna attīstības traucējumu diagnostika visiem bērniem

Līga Salnite
14:00
30.10.2019
3

Lai sniegtu atbalstu bērniem ar īpašām vajadzībām jau pašā skolas gaitu sākumā, nepieciešams ieviest jebkādu attīstības traucējumu agrīnu diagnostiku obligātā kārtā.

Par to pārliecināti Sa­ei­mas deputāti, divu parlamenta komisiju kopsēdē balsojot par konceptuālu atbalstu likumprojektam, kura mērķis ir noteikt vienotu kārtību, kā ģimenes ārsti konstatē esošos vai potenciālos attīstības traucējumus bērniem un kā izglītības iestādes novērtē nepieciešamos pasākumus bērna atbalstam pie konstatētajiem apgrūtinājumiem mācībās.

Četru politisko spēku, tajā skaitā arī opozīcijā esošās partijas “Saskaņa,” pārstāvju iesniegtie grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā paredz noteikt valsts pienākumu nodrošināt divu līdz divarpus gadu vecu bērnu attīstības izvērtējumu. Likumpro­jekts vēl paredz valsts vai pašvaldības atbildību par īpašo vajadzību izvērtējumu, kā arī individu­ālo pedagoģiskā atbalsta pasākumu nodrošināšanu, bērniem uzsākot obligāto izglītības apgūšanu valsts vai pašvaldības mācību iestādē.

Ģimenes ārsti jau patlaban veic bērnu veselības stāvokļa izvērtējumu, taču nav vienotas metodoloģijas attīstības traucējumu atklāšanai, un šāda prakse arī nav obligāta, novērtējumu mediķi veic, ja šādu prasību izsaka vecāki. Iecerēts, ka agrīnā vecumā veikta diagnostika palīdzēs laikus sniegt bērnam nepieciešamo profesionālu palīdzību un līdz ar to arī labāk sagatavot skolai. Par likumprojekta virzību atbildīgās Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (“Attīstībai/Par!”) plānotās pārmaiņas vērtē kā ieguvumu ģimenēm un valstij kopumā, vienlaikus norādot, ka ieceres īstenošanai vēl jāizstrādā praktiskā daļa. “Tas būs izaicinājums izpild­varai, jo jautājums ir starpdisciplinārs un ministrijām būs cieši jāsadarbojas,” uzsvēris tautas kalps.

Cēsu apkaimes skolās, kur darbs ar bērniem, kuriem ir dažādi attīstības traucējumi, ir ikdiena, “Druvai” norādīja, ka vissvarīgākais šajā kontekstā būtu vecāku informētības nodrošināšana – lai vecākiem būtu zināmi un arī vieglāk pieejami dažādi attīstību sekmējošie atbalsta pasākumi.
“Jābūt lielākam informatīvajam atbalstam vecākiem, jo, ja arī diagnoze zināma, ir svarīgi saprast, ko darīt tālāk un kur pieejami, piemēram, logopēdi,” pārdomās dalās Cēsu 2.pamatskolas direktore Ija Brammane. Viņa uzsver, ka sistēmisks atbalsts ir svarīgs, sākot no diagnozes brīža un tālāk, visu mācību laiku. “Tas, ko vairāk izjūtam, pietrūkst sadarbības starp speci­ālistiem un institūcijām visu bērna mācību laiku: ko uzņemas darīt izglītības iestāde, ko sociālais dienests, ko medicīnas personāls, kāda ir pašvaldības izglītības pārvaldes loma, piemēram, risinot novadā šo problēmu. Ir ļoti būtiska sadarbība, lai nesanāk tā, ka bērns ir nodots izglītības iestādei un tas ir tikai skolas jautājums.”

Bērniem iestājoties specializētajā Cēsu Bērzaines pamatskolā – attīstības centrā, visiem jau ir atzinumi par veselības stāvokli un potenciālajiem apgrūtinājumiem mācībās. Taču jau patlaban vērojams, ka, piemēram, bērniem, kas ienāk pirmajā klasē, vājāka ir sagatavotība runas attīstībā, tādēļ skola ieviesusi papildu logopēdiskās nodarbības, stāsta mācību iestādes direktora vietniece izglītības jomā Vineta Bērzi­ņa. “Ņe­mot vērā, ka no 2020.gada šie bērniņi ir iekļaujami vispārējās izglītības iestādēs, būtu īpaši nepieciešama papildu sagatavošanās skolas sākumam,” piekrīt V.Bērziņa, gan piemetinot, ka iespējas dažādās pašvaldībās, protams, ir ļoti atšķirīgas. Tomēr šī jaunieveduma sakarā noteikti būs jādomā par vecāku papildu informēšanu, nodarbību un atbalsta pasākumu nodrošināšanu, lai bērni ar attīstības traucējumiem varētu integrēties kopējā mācību vidē.

Arī Aleksandra Bieziņa Rais­ku­ma pamatskolā audzēkņi tiek uzņemti ar valsts vai pašvaldības pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinumiem, kas sagatavoti pirms mācību uzsākšanas. Skolas direktore Lolita Žagare un virsmāsa Iveta Briede “Druvai” piekrita, ka agrīna traucējumu diagnostika un atbilstoša profesionāla palīdzība bērnam ļoti noderētu, lai laikus uzsāktu kādas terapijas kursu. Viņas atzina, ka bieži saskaras ar situācijām, kad tikai mācību sākumā atklājas kādas bērna psiholoģiska rakstura problēmas, kuras būtu bijis iespējams risināt vēl pirms skolas sola. “Bet vecāki to nav zinājuši un neko nav darījuši,” teic I.Briede. Savukārt attiecībā uz normu tieši pirms skolas vēlreiz izvērtēt īpašās vajadzības un tām pielāgot pedagoģiskos paņēmienus abas pārstāves norādīja, ka visai produktīva ir pašreizējā kārtība, šo izvērtēšanas darbu uzticot pedagoģiski medicīniskajām komisijām. Dažādas komisijas gan atšķirīgi attiecas pret šo darbu, tomēr vairumā gadījumu ir ļoti izstrādāti atzinumi ar specifiskajiem ieteikumiem – kuram bērnam mācību procesā vairāk izmantot vizualizāciju, kam vēl citādi palīdzēt. Šos ieteikumus izvērtē skolas pedagogs, un tā kopīgi izdodas katram bērnam atrast to piemērotāko.

Iecerēts, ka šī jaunieveduma piemērošanas kārtība valdībai būtu jāizstrādā līdz nākamā gada 1.jūnijam. Likumprojekts vēl trīs lasījumos jāvērtē Saeimai.

Paredzams, ka likuma grozījumi palīdzēs mazināt bērnu skaitu ar mācīšanās traucējumiem, uzlabosies bērnu veselība un dzīves kvalitāte, kā arī mazināsies soci­ālā atstumtība.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
36

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
34

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
21

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

“Atkal viena ziema izaurēta. Izturēta". (M. Čaklais)

12:18
13.04.2024
29

Laiks ir skarbs ne tikai kara dēļ. Vairāki Eiropas Savienības (ES) institūciju lēmumi pēdējā laikā vismaz Latvijā rada neizpratni, spriedzi un arī nepatiku pret ES. Diemžēl vēlmi piedalīties Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās 8. jūnijā tas, visticamāk, nevairos, lai gan šie notikumi spilgti apliecina to, cik svarīgi, kādi cilvēki tiek ievēlēti Eiroparlamentā, jo EP var un drīkst […]

Katram sava loma

12:16
13.04.2024
30

“Īstais teātris ir dzīve,” secina aktrise Džūlija Lamberte (attēlo Vija Artmane) filmā “Teātris”. To sapratuši un lieliski izmanto televīzijas ļaudis, veidojot realitātes šovus, kas nudien bieži vien ir interesantāki un saistošāki par daudzām filmām un pat teātra izrādēm. Ja nu neinteresē šovi, ne mazāk saistoša ir politiskā skatuve, kas liek gan vilties, gan pasmieties, gan […]

Dažādas intereses vienā laivā

08:15
10.04.2024
26

Cik nav dzirdēta darba devēju neizpratne, ne sūkstīšanās, ka darbinieki prot pagarināt brīvdienas, vasarā atvaļinājumus. To izdara saslimstot un saņemot naudu gan no darba devēja, gan valsts. Uzņēmēji gadiem runā, ka ir cilvēki, kuri iemanījušies izmantot darbnespējas lapas, lai atpūstos. It kā jau – kas tur slikts, katram veselība ir tāda, kāda nu ir, un […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
29
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
27
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
42
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi