Ziņas

Uzņēmējdarbība

Vidzemnieki aktīvi izmanto iespēju no valsts saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu

SEB bankas veiktā aptauja liecina, ka gandrīz puse Vidzemes iedzīvotāju ir izmantojuši iespēju no valsts saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu 25% apmērā. Savukārt par šādu iespēju vispār nav informēti 36% aptaujāto vidzemnieku.

Vidēji valstī iespēju saņemt no valsts atpakaļ daļu samaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa izmantojuši tikai 38% respondentu, līdz ar to vidzemnieki šai ziņā ir bijuši aktīvākie Latvijā. 16% vidzemnieku ir bijuši informēti par šādu iespēju, bet atzinuši, ka dažādu iemeslu dēļ viņiem nav bijusi iespēja aizpildīt nepieciešamos dokumentus. Nedaudz vairāk kā viena trešdaļa jeb 36% Vidzemes respondentu pētījumā norādījuši, ka nebija informēti par iespēju saņemt atpakaļ daļu samaksātā nodokļa.

Vidzemnieki ir arī tālredzīgākie, domājot par savu nākotnes pensiju, – 16% jau šobrīd veido nākotnes uzkrājumus, kas ir augstākais rādītājs valstī. Vēl ceturto daļu jeb 26% Vidzemes respondentu valdības lēmumi samazināt iemaksas pensiju 2. līmenī mudinās vēl vairāk paļauties uz sevi un sākt veidot uzkrājumus tagad.

SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis: „Latvijā pensiju sistēmas izzināšanas process vēl turpinās. Pētījums liek secināt, ka šobrīd daļa ekonomiski aktīvo iedzīvotāju apzinās, ka paša līdzdalība uzkrājumu veidošanai tuvākai vai tālākai nākotnei ir būtiska, bet šī daļa ir salīdzinoši neliela. Cilvēkiem būtu jākļūst daudz apzinīgākiem, rūpējoties par savu labklājību. Pēc pētījumā iegūtajiem datiem redzams, ka 26% no visas Latvijas respondentiem atzīst, ka nodokļu atlaides nav izmantojuši tikai tāpēc, ka nebija iespēja aizpildīt iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarāciju. Vēlos uzsvērt, ka palīdzību šajā jautājumā noteikti var sniegt Valsts ieņēmumu dienests, kā arī SEB banka, savā mājas lapā nodrošinot pieeju visiem nepieciešamajiem dokumentiem, kā arī paraugiem šo dokumentu aizpildīšanā.”

SEB banka pētījumu veikusi sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju E-spy. Aptaujā piedalījās vairāk kā 1100 respondentu no visas Latvijas.

SEB grupa ir Ziemeļeiropas finanšu institūcija, kas sniedz bankas pakalpojumus 400 tūkstošiem uzņēmumu un institucionālo klientu un 5 miljoniem privātpersonu Skandināvijā, Baltijas valstīs, Vācijā, Polijā, Ukrainā, Krievijā un ir starptautiski pārstāvēta vēl 10 valstīs. SEB grupā strādā vairāk kā 20 000 darbinieku. Vairāk par SEB grupu: www.sebgroup.com.