
Nu jau aizvadīti ceturtie Vidzemes plānošanas reģiona Veiksmes stāstu dārza svētki. Kā jau kārtīgos dārza svētkos bija gan dārzs, gan organizatori, gan arī svētku dalībnieki.
Valmiermuižas alus dārzā bija sabraukuši cilvēki, kuri spēja atrast gan laiku, gan resursus ārpus saviem svarīgajiem darbiem, lai kopīgi svinētu, arī atzīmētu Vidzemes veiksmes stāstus uzņēmējdarbībā.
Šogad kopumā tika godināti 26 uzņēmēji, kas ar savu darbu ikdienā iedvesmo citus. Tostarp astoņi uzņēmēji bija no Cēsu puses: SIA „EKJU”, SIA”Kampenuss furniture”, SIA”Wenden furniture”, SIA „Akmens stils”, ZS „Eicēni”, ZS „Ieviņas”, ZS „Dabba” un Aivars Radziņš.
Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētājs Hardijs Vents stāsta, ka šāds pasākums ir ļoti nepieciešams, lai iedvesmotu viens otru un aizrautu līdzi citus. „Lielākais paldies ir jāsaka tieši darbīgajiem iedzīvotājiem, tiem, kas uzdrīkstas uzsākt, turpināt, un tiem, kas uzdrīkstas darīt kaut ko jaunu. Uzņēmēji katram novadam, katram pagastam, katrai vietai ir paši svarīgākie.”
Amatas novada Drabešu pagasta SIA „EKJU” pārstāvis atklāj, ka, viņaprāt, šādas veiksmes pamatā ir godīga attieksme pašam pret sevi, pret strādājošiem uzņēmumā un pret visiem sadarbības partneriem. Savukārt Normunds Brēmers no Jaunpiebalgas SIA „Wenden Furniture” dalās savās atziņās, sakot:” Pirmais un galvenais ir ticēt saviem sapņiem, būt mērķtiecīgam. Nākošā lielākā atslēga ir komandas darbs, un visbeidzot-centība ir nebeidzama.”
Pasākumā tika apbalvoti arī smalku mēbeļu radītāji, kas nāk tieši no Cēsu novada. SIA „Kampenuss Furniture” ir cēsnieka Ingusa Kampenusa veidots uzņēmums. Inguss jau mācību laikā pierādījis savu māku darboties ar koku. Gadu gaitā iekrāta pieredze un gūta klientu atzinība. Jaunā cilvēka ambīcijas un dažādu apstākļu sakritība mudinājusi Ingusu veidot savu uzņēmumu. Viņš uzsvaru licis ne vien uz mēbeļu dizainu un praktiskumu, bet arī uz to, lai viņa gatavotās mēbeles kalpotu vairākām paaudzēm. Inguss jaunajiem cilvēkiem novēl, lai viņi ”izmanto iespējas, ko dod šis laiks, kurā mēs dzīvojam. Ir jauni materiāli un tehnoloģijas, ar kurām var iesākt lielas lietas. Katram jaunam materiālam ir daudz un dažādu pielietojumu, kas varētu būt par jaunu veiksmes stāstu un panākumu atslēgu”.
Tā kā Inguss ir ieguvis ALTUM ESF programmas atbalstu un finansējumu, viņu apsveica Olita Untāla, sakot: „Šodien par jebkuru ALTUM uzņēmēju, kurš saņēmis atbalstu, ir gandarījums un sirdī prieka asara. Prieks, ka viņi ir lepni par to, ko viņi dara.” Pats Inguss ir pārliecinājies, ka idejas rodas, darot darbu. Tikai tā var saprast, ka var labāk vai citādāk. „Tas ir likumsakarīgi, ka tādā vidē mēs viens no otra iedvesmojamies,” saka Inguss, turpinot: „Katram ir savs izvēlētais ceļš. Es izvēlējos iet uz maksimālismu, augstāko kvalitāti, labākiem materiāliem, uz dizainu, pie kura daudz strādāts.” Tomēr par uzņēmējdarbības vidi Latvijā Inguss neizsakās pozitī-vi: „Varēja būt visiem uzņēmējiem līdzīgi kritēriji, lai konkurence nebūtu tik sadrumstalota. Šāda nesakārtotība pieļauj iespēju, ka netālu kāds cits rada līdzīgas mēbeles par citām izmaksām – ar nodokļiem, bez nodokļiem, to neviens tā īsti nekontrolē. Konkurence varētu būt stingrāk kontrolēta, bet godīga. Iespējas ir visiem. Ja cilvēkam ir ideja un viņš zina, ko grib, tad uzsākt uzņēmējdarbību ir viegli. Pašlaik pieejamas dažādas starta programmas. Pats reiz izmantoju ALTUM ESF programmu, tā ka var, ja grib.”
Inguss atzīst, ka palīdzība no vietējās pašvaldības diemžēl ir pavisam neliela: ”Kad meklēju telpas, pašvaldības darbinieki informatīvi man parādīja interneta vietni, kurā varēja apskatīties, kādi ir pieejamie īpašumi, bet vairāk manā problēmā neiedziļinājās. Vēl gāju uz Cēsu pašvaldību un uzdevu jautājumu, kādas ir iespējas jaunajiem uzņēmējiem, vai ir pieejams kāds atbalsts? Man nevarēja palīdzēt. Viss ir panākts ar saviem spēkiem.”
Uzņēmējs sarunas laikā uzsver labu darbinieku trūkumu, tādēļ neatsaka un labprāt nodod savas zināšanas topošajiem galdniekiem no Cēsu Profesionālās vidusskolas, skolas, kurā pats reiz mācījies. Nozarē, kurā strādā „Kampenuss Firniture”, profesionalitātei ir ļoti liela nozīme. Kā jebkurā uzņēmējdarbības jomā, arī mēbeļu ražošanā ir savi riski. „Manā gadījumā risks ir piekrist realizēt lielu projektu, šim projektam piesaistīt visus darbiniekus un beigās nesaņemt par to atalgojumu no klienta. Ja viss ir kvalitatīvi izdarīts, tad pat kaprīzākais klients neuzdrošinās nesamaksāt,” atzīst Inguss. Viņš uzsver, ka uzņēmuma produkta pievienotā vērtība slēpjas dizainā, idejā, funkcijā: „Domāju ne tikai par dizainu, bet arī par to, lai galaprodukts būtu ērts un praktisks. Ja tas ir galds, tad lai to būtu ērti izvilkt arī sievietei.”
Inguss ir kristietis un par savu atbalstu, pirmkārt, uzskata Dievu. ”Es zinu, ka Dievs man ir devis šo talantu, un tas ir likumsakarīgi, ka es to dodu tālāk citiem. Tad noteikti nāk ģimenes atbalsts. Lai varētu izturēt šādu spriedzi ilgtermiņā, ne mazāk svarīgas ir fiziskās aktivitātes,” atklāj veiksmes stāsta autors. Šis apbalvojums tikšot pielikts pie sienas un, iespējams, piesaistīs vairāk klientu, bet Inguss piebilst, ka “ne jau apbalvojuma dēļ daru to, ko daru.”
Gatis Tauriņš, Vidzemes plānošanas reģiona ES fondu informācijas un uzņēmējdarbības centra sabiedrisko attiecību speciālists, apzinot katru veiksmes stāsta varoni, ir nonācis pie secinājuma, ka visus uzņēmējus vieno trīs lietas: pārliecība, veiksme un centība. G. Tauriņš sarunā uzsver, ka daudzi uzņēmēji neuzskata sevi par veiksminiekiem, jo ar veiksmi viņu panākumiem esot maz sakara. Tie visi ir smaga un neatlaidīga darba rezultāti. „Tomēr viņi ar savu darbošanos Vidzemes reģionu kopumā ir padarījuši par veiksmīgu vietu uzņēmējdarbības attīstībai, un tas, lūk, jau ir veiksmes stāsts pats par sevi,” atzīst G.Tauriņš.