Ziņas

Sabiedrība

Vidzemes slimnīcā izsludina karantīnu

No šodienas, ņemot vērā pieaugošo saslimstību ar gripu un akūtām augšējo elpceļu infekcijām, Vidzemes slimnīcā tiek noteikta karantīna, aģentūru LETA informēja SIA “Vidzemes slimnīca” sabiedrisko attiecību speciāliste Benita Brila.

Lai ierobežotu vīrusu infekciju izplatību, karantīnas laikā nav atļauts apmeklēt pacientus palātās. Līdz šim brīdim saslimšana ar gripu laboratoriski apstiprināta diviem Vidzemes slimnīcas pacientiem.

Jau ziņots, ka aizvadītajā nedēļā Latvijā reģistrēti vairāki desmiti klīniski apstiprinātas gripas gadījumu, kā arī saņemts paziņojums par vienu nāves gadījumu slimniekam ar laboratoriski apstiprinātu gripu, aģentūru LETA informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

SPKC gripas un akūtu augšējo elpceļu infekcijas (AAEI) monitoringa dati liecina, ka aizvadītajā nedēļā pacientu skaits, kuri vērsās ambulatorajās iestādēs gripas gadījumos, bija vidēji 32 pacienti uz 100 000 iedzīvotāju. Salīdzinot šo rādītāju ar iepriekšējās nedēļas datiem, kad reģistrēti vidēji seši gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, var secināt, ka ir sākusies intensīva gripas izplatība un tuvākajā laikā saslimstība ar gripu turpinās pieaugt, skaidro SPKC epidemiologi.

Par gripas gadījumiem aizvadītajā nedēļā ziņojuši gan ģimenes ārsti, gan slimnīcas – pie ģimenes ārstiem reģistrēti 35 klīniski apstiprināti gripas gadījumi, slimnīcās ar gripas diagnozi ievietoti 32 pacienti, savukārt ar diagnozi “gripas izraisīta pneimonija” slimnīcā ievietoti pieci pacienti.

Gripas gadījumi reģistrēti vairākās Latvijas pilsētās – Daugavpilī, Jēkabpilī, Liepājā, Rēzeknē, Rīgā, Valmierā un Ventspilī. Saņemts paziņojums par vienu nāves gadījumu slimniekam ar laboratoriski apstiprinātu gripu. Slimnieks nebija vakcinējies pret gripu. Epidemiologi atgādina, ka gripa ir nopietna elpceļu infekcija, kas var izraisīt smagas komplikācijas un pat nāves gadījumus.

SPKC epidemioloģe Raina Nikiforova skaidro, ka pašlaik vairāki rādītāji liecina par gripas intensitātes pieaugumu un plašāku izplatību. Tādēļ tagad gripas profilakses pasākumu ievērošana ir īpaši svarīga.

Lai novērstu citu cilvēku inficēšanos vai izvairītos no smagas gripas norises, epidemiologi iesaka sekot līdzi savam veselības stāvoklim un, parādoties pirmajām gripas pazīmēm, doties pie ārsta vai palikt mājās un sazināties ar savu ģimenes ārstu pa telefonu. Svarīgi būtu sekot arī savu bērnu veselības stāvoklim un neļaut saslimušiem bērniem apmeklēt izglītības iestādes.

Gripai atšķirībā no citām elpceļu infekcijām raksturīgs straujš sākums – stipras galvassāpes, drudzis, paaugstināta temperatūra, nespēks, kaulu laušanas sajūta, aizlikts deguns bez iesnām un sauss klepus.

Informācija par gripas vakcināciju un citiem, nespecifiskajiem, gripas profilakses līdzekļiem pieejama SPKC mājaslapā “www.spkc.gov.lv/gripa/”.

LETA