Ziņas

Izklaide

Vidzemes Augstskolā būs iespēja apskatīt fotoizstādi “Klimata liecinieki”

No 21.marta līdz 4.aprīlim Vidzemes Augstskolā (ViA) būs apskatāma fotoizstāde “Klimata liecinieki”, aģentūru LETA informēja projekta sabiedrisko attiecību vadītāja Laura Melne.

12 lielformāta bildēs atainoti 12 stāsti par klimata pārmaiņu liecību meklējumiem dažādās Latvijas vietās. Tie ir stāsti par izmaiņām dzīvnieku un augu valstī un dabas ritējumā, bet galvenokārt tie ir stāsti par cilvēkiem, kuri dzīvo saskaņā ar dabu, vērojot norises sev apkārt un mācoties ar pārmaiņām sadzīvot.

Klimats mainās – par to vienisprātis gan zinātnieki, gan Latvijas iedzīvotāji, kuri sabiedrības aptaujā apliecinājuši, ka klimata pārmaiņas ierindojas nozīmīgāko globālo problēmu skaitā. Lielākā daļa – 86% aptaujāto – ir novērojusi klimata pārmaiņu izpausmes arī Latvijā, piemēram, to, ka ziemas kļūst siltākas, vairojas dažādi kukaiņi un arvien biežāk uznāk vētras. Savukārt eksperti norāda, ka klimata pārmaiņas saistās ar dažāda veida izaicinājumiem nākotnē, kuras var uztvert kā iespējas un savlaicīgi tām pielāgoties.

Izstādē dokumentētie klimata liecinieki, viņu dzīvesstāsti un vērojumi uz klimata pārmaiņām ļauj paskatīties to cilvēku acīm, kuri izjūt savu piederību vietai, gadu desmitiem dzīvojot un strādājot noteiktā Latvijas apvidū.

“Mūsu uzmeklētie cilvēki reti lieto jēdzienus “klimata pārmaiņas” vai “globālā sasilšana”. Viņi stāsta par to, kas mainījies viņu dzīvēs, viņu tuvākajā apkaimē. Tie ir cilvēki no dažādām Latvijas vietām un viņu stāsti par dabu un darbu mijas ar latvisko dzīvesziņu un arī personīgiem pārdzīvojumiem. Viņus visus vieno rūpes par apkārt notiekošo – vai tie būtu vēja izgāzti koki, tomāti, kas nesārtojas, upes, kurās samazinās ūdens līmenis, vai putni, kuri neatgriežas. Tie ir cilvēki, kuri meklē izskaidrojumu notiekošajam un pielāgošanās iespējas tam. Brīnišķīgi cilvēki, no kuriem daudz var mācīties,” stāstījusi izstādes veidotāja Agita Pusvilka.

Cilvēku stāstus izstādē papildina vides ekspertu skaidrojumi par klimata pārmaiņām.

Izstāde “Klimata liecinieki” no Daugavpils dosies uz Valmieru, Jelgavu un Liepāju, bet aprīļa beigās būs apskatāma Rīgā.

Izstādes oficiālā atklāšana notiks 22.martā plkst.17.30 ar pārstāvju no “homo ecos:” un ViA uzrunām.

ViA pirmo reizi “Zaļā karoga” balvu saņēma 2013.gadā, kļūstot par pirmo eko augstskolu Baltijā un apliecinot, ka augstskolā ieviesta vides pārvades sistēma, kas veicina izpratni par videi draudzīgu dzīvesveidu un saimniekošanu, vienlaikus to savienojot ar studiju priekšmetiem. “Zaļās domāšanas” un ilgtspējas jautājumi tiek ieviesti ViA darbībās un aktualizēti dažādos pasākumos, akcijās, mudinot cilvēkus pievērst uzmanību vides un ilgtspējas tematiem.