Ziņas

Sabiedrība

Vidzemē samazinājies skolēnu autobusu maršrutu skaits

Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) pašvaldībās samazinājies skolēnu autobusu maršrutu skaits – no 212 maršrutiem 2014./15. mācību gadā uz 148 2016./2017. mācību gadā, aģentūru LETA informēja VPR pārstāvis Jānis Rubulis. Savukārt reisu skaits šajā laikā samazinājies no 291 uz 289.

“Maršrutu skaita samazinājums saistīts ar sabiedriskā transporta un skolēnu pārvadājumu reisu dublēšanās pakāpenisku novēršanu. Te gan jāpiebilst, ka ir vietas, kur maršrutu pārklāšanās ir palikusi. Pašvaldību organizētie reisi brauc tuvāk katra skolēna dzīves vietai, savukārt pārējiem pasažieriem kopīga reisa gadījumā tad nāktos pavadīt autobusā nesamērīgi ilgu laiku,” norāda VPR Sabiedriskā transporta nodaļas vadītāja Inita Ozoliņa.

“Otrs iemesls maršrutu skaita samazināšanai ir skolu reorganizācija, kas liek pārkārtot gan pašvaldību organizētos, gan pasažieru pārvadātāju veiktos reisus,” piebilst Ozoliņa.

Tāpat VPR Sabiedriskā transporta nodaļa apkopojusi, ka skolēnus VPR pašvaldībās vadā 97 autobusi un to skaits atsevišķās pašvaldībās svārstās no viena līdz 19 autobusiem.

Pašlaik skolēnu pārvadājumi ar pašvaldības īpašumā esošu transportu vai uz līguma pamata tiek veikti 23 VPR pašvaldībās, savukārt Valmieras pilsētā un Cēsu un Ērgļu novados tos nodrošina regulārā sabiedriskā transporta reisi.

“Kā zināms, valsts SIA “Autotransporta direkcija” tiek strādāts pie jaunas sabiedriskā transporta koncepcijas 2021. – 2030.gadam. Kā tā ietekmēs pašvaldību organizētos skolēnu pārvadājumus, grūti teikt, bet visās pašvaldībās pasažieru pārvadātāji nevarēs pārņemt šo funkciju jau iepriekš minētā iemesla dēļ – sabiedriskā transporta reisi kļūtu pārāk ilgi, ja dotos pēc iespējas tuvāk katra skolēna dzīves vietai,” saka Ozoliņa.

Ar pašvaldību nodrošinātajiem pakalpojumiem dienā tiek pārvadāti aptuveni 3 tūkstoši skolēnu, nobraucot 11 746 kilometrus. Ar pašvaldību organizētajiem autobusiem skolēniem un pirmskolas vecuma bērniem tiek nodrošināta nokļūšana gan uz mācību un pirmskolas izglītības iestādēm, gan uz vietām, kas piedāvā interešu izglītību. Daļa pašvaldību labprāt nodotu skolēnu pārvadājumu organizēšanu vietējiem pārvadātājiem, jo pašvaldību īpašumā esošie t.s. “Šveices programmas autobusi” noveco, tiek lietoti jau ilgus gadus, un to uzturēšana prasa lielus līdzekļus.

VPR skatījumā būtiskākais ir tas, lai skolēniem no attālākām vietām tiktu saglabāta iespēja nokļūt mācību iestādēs. VPR izsaka pateicību visām pašvaldībām par atsaucību un ieguldīto darbu datu sagatavošanā.