Ziņas

Kriminālziņas

Vidzemē internetā cilvēki krāpnieciskā veidā zaudē naudu

Šī mēneša laikā Valmieras iecirknī jau reģistrēti divi potenciāli krāpnieciski gadījumi, kuros cilvēki zaudējuši vairākus simtus eiro.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes pārstāve Sintija Virse, pirmais gadījums reģistrēts novembra vidū, kad policijā vērsās kāda sieviete, kura neveiksmīgi mēģinājusi ar interneta starpniecību iegādāties papagaiļus Kamerūnā. Sieviete zaudējusi 600 eiro un kārotos putnus tā arī nav ieguvusi. Kā liecina policijas rīcībā esošā informācija, sākotnēji sieviete atradusi kāroto pirkumu, tad sazinājusies ar potenciālo pārdevēju un vienojusies par summu, kuru pārskaitījusi.

Savukārt vakar Valmieras policijā ar iesniegumu par nesaņemtu mantojumu vērsies kāds vīrietis, kurš informēja, ka nav saņēmis viņam piedāvāto vairāku miljonu mantojumu no Āfrikas valsts Togo. Šo piedāvājumu vīrietis saņēmis e-pastā, kur kāds kungs informējis, ka ir lieliska iespēja tikt pie 10 700 000 ASV dolāru mantojuma, bet, lai to saņemtu, ir jāveic naudas pārskaitījums 250 eiro apmērā. Nauda pārskaitīta, bet solītais mantojums nav saņemts.

Abos gadījumos cietušie naudas pārskaitījumu veikuši, izmantojot naudas pārskaitījuma pakalpojumu “Western Union” un naudas saņēmējs – privātpersona. Sameklēt īsto naudas saņēmēju ir visai sarežģīts process, un bieži vien tas nevainagojas panākumiem, neskatoties pat uz starptautisko sadarbību starp tiesībsargājošām iestādēm.

Lai nekļūtu par krāpnieku upuri, ikviens piedāvājums ir kritiski jāizvērtē. Ar mūsdienās pieejamajiem resursiem nav pārāk sarežģīti noskaidrot, vai piedāvājums ir drošs, skaidro policijā. Vienkāršākā metode – ielūkoties meklētājā “Google”, kur bieži vien ir pieejama informācija gan par uzņēmumiem, gan personām, gan arī dažādas atsauksmes par iespējamiem krāpnieciskiem gadījumiem. Arī, ja šādā veidā informāciju, kas liecinātu par iespējamu krāpniecisku darījumu, nav iespējams atrast, tas nebūt nenozīmē, ka tas ir drošs, it īpaši, ja sadarbības partneris ir privātpersona, kura finanšu līdzekļus lūdz pārskaitīt uz citu kontinentu un prece vai pakalpojums redzēts tikai virtuāli.

Darījumu drošības pakāpe ir lielāka, ja sadarbības partneris ir juridiska persona, ar oficiālu kontu, darbībai atbilstošām licencēm. Protams, vislabāk dārgus pirkumus ir vērts veikt tikai tad, kad preci iespējams apskatīt. Tas pats attiecināms uz reaģēšanu uz mistiski izdevīgiem piedāvājumiem – loterijas, mantojumi. Ir naivi cerēt, ka kāds svešs cilvēks vēlēsies uzdāvināt savu naudu vai, ja iedzīvotājs nekad nav piedalījies nevienā loterijā, pēkšņi tiek informēts, ka laimējis miljonus, taču, lai tos saņemtu, lūdz ieguldīt naudu. Policija šādos gadījumos iesaka nereaģēt uz piedāvājumiem. Krāpnieki ir ļoti labi psihologi un izmanto cilvēciskās vājības ar pēc iespējas mazākām pūlēm iegūt pēc iespējas vairāk materiālo labumu.

LETA