Ziņas

Sabiedrība

Viduslaiki kļūst saprotamāki

Lai viss skaidrs. Vēsturnieks Gundars Kalniņš jaunajai paaudzei stāsta un rāda, kā viduslaikos cēla pilis.Foto: No albuma

Vasarā, kā jau vairākus gadus, Cēsīs būs Viduslaiku dienas. Šīgada tēma – “Bērnība viduslaikos”. Lai bērni un jaunieši varētu iesaistīties svētkos, aktīvi līdzdarboties, ne tikai vērot, būtu zinoši, martā Cēsu muzeja viduslaiku pils nodaļas darbinieki Ieva Kalniņa, Gundars Kalniņš un Alens Opoļskis rīko populārzinātnisku lekciju ciklu par Cēsu viduslaiku pils vēsturi, tās būvniecību, aizsardzību, kā arī iedzīvotājiem un to sadzīvi. Pils programmu koordinatore Ieva Kalniņa uzsver, ka lekciju saturs veidots īpaši bērnu auditorijai.

Trīs lekcijas jau notikušas, vēl būs viena. Katru apmeklējuši ap pussimts cēsnieku no astoņu līdz 14 gadu vecumam. Vēsturnieks Gundars Kalniņš stāstīja, kā uzbūvēt viduslaiku pili un kā to aizsargāt. Aizvadītajā sestdienā interesanta tēma – kāda bijusi Vācu ordeņa brāļu ikdiena Cēsu pilī, bet nākamsestdien klausītājus iepazīstinās ar sadzīves apstākļiem un dzīves ērtībām Cēsu pilī pirms 500 gadiem.

“Cenšamies izskaidrot sarežģīto, izmantot vizuālus materiālus un interaktīvus uzskates līdzekļus, ļaut bērniem darboties,” stāsta Ieva Kalniņa. To, kas ir čaulmūris un kā tas veidots, tagad zinās katrs, kurš bija lekcijā. Gundars, lai uzskatāmāk parādītu čaulmūra uzbūvi, izmantoja lego klucīšus un putukrējumu. Zēniem, protams, notikums bija bruņu uzlaikošana. Uzvilkuši bruņas, bērni paši varēja pārliecināties, cik ļoti bruņucepure aizsedz skatu un cik ērti ir bruņu cimdi.

“Bērni dzirdētajā grib dalīties. Uz otro lekciju atnākušie bērni ar aizrautību viens otram pārstāstīja pirms nedēļas dzirdēto un piedzīvoto. Viņi ir lepni, ka var uzzināt ko jaunu par savu pili. Lepnums veido piederību šai vietai, arī attieksmi pret to. Esam pārliecināti, ka ar jauniegūtajām zināšanām Cēsu bērni varēs bagātināt arī šīgada Viduslaiku dienu aktivitātes” domās dalās Ieva Kalniņa.

Aprīlī ar populārzinātniskajām lekcijām pils darbinieki plāno viesoties Cēsu novada skolās, lai par pils vēsturi stāstītu 2. līdz 8. klašu skolēniem. Izbraukuma lekcijas var pieteikt pa tālruni 26339342 (Ieva Kalniņa, viduslaiku pils programmu koordinatore).