
Vecpiebalgā desmit dienas 20 jaunieši no Vācijas, Itālijas un Ungārijas kopā ar vecpiebaldzēniem diskutē, iepazītas ar vides problēmām, mēģina izprast, kā cilvēku dzīvesveids ietekmē vidi un mūsu planētu. “Eiropas Savienības programmas “ERASMUS+” projekts “One action can change the planet” (Viena darbība var izmainīt planētu) meklē atbildes, kā, mainot kādus paradumus, varam mainīt vidi, piemēram, iet kājām, nevis braukt ar transportu, nemest ārā, bet pārstrādāt, radīt ko jaunu no vecā – tas viss ietekmē vidi, kurā dzīvojam,” stāsta novada domes jaunatnes lietu nodaļas vadītāja Lelde Burdaja un atklāj, ka projekta dalībnieki – vācieši un itālieši – ir pilsētnieki, bet latvieši un ungāri – laucinieki. Arī tas būtiski, kad runā par vidi, jo katram ir citāds priekšstats.
Katra diena pilna dažādiem darbiem, nodarbēm un jaunu informāciju. Jaunieši radošajās darbnīcās apgleznoja maisiņus, lai varētu iet uz veikalu iepirkties, Dzērbenes Amatu mājā ikviens izmēģināja aust, gatavoja dekorus projekta noslēguma pasākumam. Interesantas bija sarunas ar vecpiebaldzēniem par vidi, lai viņi aizdomājas, ka tā jāsaudzē. Pārdomas raisīja ekskursija uz PET pārstrādes rūpnīcu Jelgavā un brauciens ar velosipēdiem pa Siguldu. “Agrāk nebiju domājusi, ka no vecā var izgatavot tik daudz ko foršu. To, ko paši izgatavojam, arī lietojam – apgleznotos maisiņus, noaustās lietas. Vakaros stāstām cits citam par savu zemi. Katru vakaru ir nacionālie ēdieni, tā iepazīstam labāk jaunos draugus,” saka Maira Asare. Marko Viglioko ir itāliešu grupas vadītājs.
“Svarīgākais, ko esmu sapratis – vairāk jādzīvo dabā. Mums bija spēle, kurā otrs tevi ar aizsietām acīm ieved mežā, tur tu izvēlies koku. Pēc tam pašam vaļā acīm jāatrod izraudzītais koks. Tas iemācīja, ka ar dabu jāsaprotas,” domās dalās Marko un pastāsta, ka Itālijā ekoloģijas problēmas jauniešu vidū nav īpaši populāras, bet aizvien vairāk arī viņi domā par vides nepiesārņošanu, tiek rīkotas dažādas aktivitātes, cilvēki cenšas šķirot atkritumus. “Kad ceļoju, man patīk būt laukos, redzēt dabas skaistumu. Latvijā starp mājām ir tik daudz zaļuma. Cilvēki ir draudzīgi, laipni. Saka, ka latvieši ir vēsi un itālieši karstasinīgi, te nemaz tā nav. Latvieši ir aktīvi un atvērti,” stāsta itālis.
Lelde Burdaja atzīst, lai saudzētu vidi, vispirms ir jāizprot sakarības. Projekta gaitā tiek gūtas atbildes uz daudziem jautājumiem. Un tas ir svarīgi.