Ziņas

Sabiedrība

Kaķukroga stāsti izstāstīti

Piemiņai Vaives pagasta svētkos ikviens apmeklētājs varēja atstāt savu vēlējumu pagasta kartē.Foto: Māris Buholcs

Savus pirmos svētkus nosvinējis Cēsu novada Vaives pagasts. Pagasta pārvaldes vadītāja Valda Zaļaiskalna, norādot, ka šie ir pirmie pagasta svētki, uzsvēra nepieciešamību pēc tiem: “Svētki padara dzīvi krāsaināku, tādēļ radās doma sarīkot Vaives pagasta svētkus, jo, cik atceros, nekad tādi nav bijuši. Ja nu varbūt kādā tālākā pagātnē. Ja kaimiņos var svinēt, kāpēc mēs to nevarētu.”

Par debijas svētku tēmu bija izraudzīti – “Kaķukroga stāsti”, jo šoruden aprit 90 gadi, kopš šajā ēkā atradusies vietējā vara. Dažādos laikos, politiskajās iekārtās, ar dažādiem nosaukumiem, bet vienmēr bijusi. Iespējams, tieši tas palīdzējis saglabāties ēkai, kuras vēsture stiepjas 150 gadu garumā. Netrūkst piemēru, kad ceļmalas krogus ēkas pamestas un laika zoba saārdītas.

Svētki sākās ar rīkotāju viesošanos ciematos – Mežmaļos, Rīdzenē, Rāmuļos, Krīvos-, kuru iedzīvotāji varēja ierakstīt savu vārdu vai vēlējumu pagasta kartē. Vēlāk tajā ierakstus varēja atstāt ikviens pasākuma apmeklētājs visas dienas garumā. Karte glabājas pagasta pārvaldē, un ikviens var iepazīt ierakstus, paskatīties, kas tos atstājis.

“Lai veicas visos darbos!”, “Visu gaišu mūsu nākotnei!”, “Lai topam vēl labāki un draudzīgā!”, “Ilgu mūžu Vaives pagastam!”. Šie un daudzi citi vēlējumi rotā pagasta karti.

Dienas gaitā pie Kaķugroga risinājās dažādas aktivitātes. Uzstājās vietējie pašdarbnieki, Cēsu, Raiskuma, Ozolkalna teātru kopas. Apmeklētāji varēja cept maizi uz ugunskura, garšot un skatīt, kā top siers, izmēģināt aušanas prasmes, ko izmēģināja arī Cēsu novada pašvaldības izpilddirektors Andris Mihaļovs, nogaršot vaivēniešu darinātus gardumus, iesaistīties dažādās citās aktivitātēs lieliem un maziem. Autobraukšanas piekritēji varēja piedalīties pirmajās Vaives pagasta auto orientēšanās sacensībās, un šoreiz tām pieteicās 11 ekipāžas, ne tikai vietējie, bet arī no Cēsīm, Amatas novada. Rīkotāji sola, ka auto orientēšanās būs arī nākamgad, protams, iekļaujot pagasta apdzīvotās vietas, kuras neizdevās apciemot šogad.

Pasākuma gaitā gaisā tika laists labo vārdu salūts. Katrs klātesošais varēja uzrakstīt savus vēlējumus, lai tad visi kopā palaistu gaisā balonus ar tiem.

Satiktie ļaudis atzina, ka svētki ir vajadzīgi, izsakot cerību, ka nākamgad apmeklētāju rindas būs vēl kuplākas. Gatis un Anete Apiņi, kuriem Vaives pagastā ir vecāku īpašums, bija ieradušies kopā ar savu mazo meitiņu. Viņi pastāstīja, ka abi dzimuši Vidzemē, tagad strādā Rīgā, bet katru nedēļu brauc uz šo pusi. “Bērnība pavadīta laukos, un nu velk atpakaļ pie dabas. Braucam regulāri, arī meita var pilnībā izbaudīt visus tos labumus, ko dod dzīve laukos. Mūsuprāt, svētki vajadzīgi, tie ļauj arī paskatīties, kādi ļaudis mīt pagastā, jo ikdienā jau nesanāk tikties,” teica Gatis.

Svētku apmeklētāji varēja nobaudīt Apolonijas Bīberes gatavotos mājas sierus, un visi teica tikai tos garšīgākos vārdus. Viņa pastāstīja, ka esot vaivēniete jau 35 gadus: “Man pagasts mīļš, savulaik esmu bijusi arī vietējā deputāte. Ar pašvaldību satiekam labi, te strādā ļoti labi cilvēki. Man patīk dzīvot šajā pagastā, un nodarbošanos var atrast, ja vien ir tāda vēlēšanās. Kādreiz liekas, ka laukos bezcerība, bet atliek pabraukāt apkārt, lai redzētu, ka situācija nav tik traka. Katrs jau kādu nodarbi atradis, tas kalpo kā stimuls kaut ko darīt, darīt vēl labāk.” Arī viņa atzina, ka svētki vajadzīgi, lai izrautos no ikdienas. Tā katrs teica labus vārdus par šo ieceri, vēlot tradīciju turpināt. Tā kā Kaķurogs atrodas ceļa malā, ik pa laikam, redzot kādas aktivitātes, piestāja arī garāmbraucēji.

V. Zaļaiskalna pēc svētkiem atzina, ka rīkotāji un brīvprātīgie jau sanākuši, lai pārrunātu pasākumu, un nolēmuši, ka tradīcija jāturpina: “Esam apmierināti ar paveikto, un skaidrs, ka arī nākamgad Vaives pagasta svētki būs. Visi atzinīgi novērtēja to, ka svētki notika vienkopus krogus pagalmā. Izanalizējām, ko vajadzētu darīt citādi, lai svētki būtu vēl raitāki, piepildītāki. Tagad tikai jādomā svētku tēma. Mums ir izcili brīvprātīgie, atbalstītāji, neviens neatteica palīdzību, jo budžets svētkiem bija ļoti minimāls. Pateicoties atbalstītājiem, varējām panākt iecerēto. Vaives ļaudis ir lieliski, kopā varam panākt daudz!”