Ziņas

Sabiedrība

Vētra plosījās arī Jaunpiebalgas pusē

Vētras sekas. 7.augusta vētra pamatīgus postījumus nodarīja arī Jaunpiebalgas puses mežos.Foto: no albuma

Vēja spēks, kas pirmdienas (07.08.) vakarpusē trakoja Madonas pusē, skāra arī Jaunpiebalgas pagastu. Gāzti un ar saknēm izrauti koki pagasta centrā, pie mājām, īpaši postīti meži.

Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere – Valdemiere stāsta, ka vētras nodarītais vēl tiek apzināts un seku likvidācija turpinās. Darbi jo vairāk jāsteidz, jo jau rīt Jaunpiebalgā plānots ikgadējais pasākums “Izvēlies Piebalgu” ar visai plašu programmu. Kā neliels mierinājums, ka vētra pagāja garām teritorijai ap kultūras namu, brīvdabas estrādi, kas ir galvenās svētku vietas.

“Pirmdienas rītā, nākot uz darbu, neviens nevarēja paredzēt, kā diena noslēgsies,” saka pārvaldes vadītāja. “Šajā dienā strādājām līdz sešiem vakarā, un īsi pirms darba laika beigām nāca šis “pārsteigums”. Tas notika tik pēkšņi, šķiet, dažas sekundes, un viss bija beidzies. Sapratām, ka jādodas apskatīt, kas noticis, un pirmais iespaids nebija tas labākais. Bija skaidrs, ka tūlīt jāķeras pie darbiem, pāri brauktuvēm bija sakrituši koki, cilvēki nevarēja nokļūt uz mājām. Izsaucām visus saimnieciskos darbiniekus, arī mūsu brīvprātīgo ugunsdzēsēju, un, lai arī pēc vētras sākās lietus, strādājām līdz kādiem desmitiem vakarā, kad brauktuves bija atbrīvotas.”

Vētrā cietis pašvaldības ūdenstornis, jumta skārds atplēsts, salocīts, šobrīd nevar tikt uz jumta, lai remontētu, visas lūkas aizlocītas. D. Bišere – Valdemiere stāsta, ka pamatīgi cietusi teritorija, kur Jaunpiebalgas pagasts robežojas ar Gulbenes novadu, tur dažiem saimniekiem meži burtiski noslaucīti, postījumi arī valsts mežā: “Pašreiz zinām, ka pāris privātmājām noplēsti jumti, viena māja trāpījās pašā epicentrā, tur vējš paņēma līdzi visus augļu kokus, arī siltumnīcu, no kuras vispār nekas nav palicis. Vēl kādam šķūnim norullēts jumts, bet postījumu apzināšana turpinās,” stāsta pārvaldes vadītāja.

Lauztie koki daudzus pagasta iedzīvotājus atstāja bez elektrības, kādam tas ilga dažas stundas, citam – vairākas dienas. D. Bišeres – Val­demieres mājā pāris dienu nācies gaidīt uz strāvas piegādes atjaunošanu. Viņu mājai vētra esot pagājusi garām apmēram 50 metru attālumā.

AS “Sadales tīkls” digitālajā kartē vēl vakardienas pusdienlaikā bija redzams, ka joprojām vairākas mājas Jaunpiebalgas pagastā ir bez elektrības.

D. Bišere – Valdemiere stāsta, ka vētras sekas netraucēs plānoto svētku “Izvēlies Piebalgu!” norisi, jo galvenā pasākumu zona nav skarta, arī citur viss lielums būs sakopts. Esot izsaukti papildspēki, kas novāc lauztos kokus, piemēram, kapsētā nolauzti apmēram desmit koki, arī citviet egles izgāztas ar saknēm.

Jaunpiebalgas Kultūras nama vadītāja Egita Zariņa stāsta, ka vētras laikā bijusi ceļā uz māju un redzējusi, kā vētra burtiski noslauka kokus: “Tas bija uzskatāms pierādījums, kā vētra iet noteiktā joslā, pēc tās no meža paliek tikai koku “zīmuļi” vai koki tiek izgāzti ar visām saknēm. Arī man pie mājas nogāzās pamatīgs koks, pārraujot elektrības vadus. Sākotnēji “Sadales tīklus” sazvanīt neizdevās, taču, kad sazvanīju, pusotras stundas laikā ieradās speciālisti un bojājumu novērsa. Biju pārsteigta par tādu operativitāti.”

AS “Latvijas valsts meži” vecākais mežizstrādes meistars Edžus Alksnītis stāsta, ka    valsts mežos vētras postījumi vērtējami ap kādiem 10 tūkstošiem kubikmetru: “Tas ir daudz, lai gan varēja būt vēl sliktāk. Plus vēl daudzie nogāztie koki, kas ir privātīpašnieku mežos, arī virzienā uz Drustu pusi, kur ne viens vien īpašumus pamatīgi nopostīts.”

Viņš norāda, ka Piebalgā tik lieli postījumi sen nav fiksēti. Vētra nākusi no Cesvaines puses, ārdījusies Lielmeža masīvā, tad nāca uz Jaunpiebalgu, izgāja cauri centram un aizgāja tālāk uz Ķeņģiem, kur esot milzīgi postījumi. Tie gan    vairs nav Cēsu novadā, bet dažviet uz auto ceļiem koki sagāzti tā, ka ar roku darbu attīrīt nav iespējams, jāsauc talkā nopietnāka tehnika.

E. Alksnītis saka, ka tagad operatīvi jācenšas kokus sagatavot: “Ar droniem apsekojam teritoriju, apzinot postījumus. Tad citi kolēģi jau plāno cirsmas sagatavošanu, centīsimies kokmateriālus sagatavot iespējami operatīvāk, lai tajos nerodas bojājumi. Visticamāk, vētras skartajās teritorijās jau nākamnedēļ sāksies mežizstrādes darbi.”

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta izplatītajā informācijā teikts, ka pirmdienas vakarpusē un naktī uz otrdienu Vidzemē saņemti 60 izsaukumi uz spēcīgā vēja un negaisa radīto postījumu novēršanas darbiem. Visvairāk, apmēram 40 gadījumos, uz ceļa braucamām daļām bija sakrituši koki, vienā situācijā koks bija uzkritis uz automašīnas, vēl četrās situācijās uz elektrolīnijām.

Cēsu novadā visvairāk izsaukumu (četri) uz Jaunpiebalgas pagastu, divi uz Raiskuma pagastu, pa vienam uz Stalbes, Līgatnes, Vaives, Taurenes pagastu, Līgatnes pilsētu. Visos gadījumos uz ceļa sakrituši koki tika sazāģēti un ceļa braucamās daļas sakārtotas.