Ziņas

Sabiedrība

Veselības ministre solījusi pārvērtēt finansējuma piešķīrumu reģionālajām slimnīcām

Jaunā veselības ministre Anda Čakša, šonedēļ tiekoties ar Latvijas Slimnīcu biedrību (LSB), solījusi pārvērtēt finansējuma piešķīrumu reģionāljām slimnīcām, aģentūru LETA informēja LSB vadītāja vietniece Egija Širova.

Sanāksmes laikā daudz ticis diskutēts par medicīnas pakalpojumu pieejamību pacientiem, ko negatīvi ietekmēja šogad būtiski samazinātais finansējums reģionu slimnīcām. Ministre norādīja, ka finansējuma piešķiršana atpakaļ slimnīcām vēl tiks vērtēta, bet līdz tam tiks izskatīta iespēja piedāvāt papildu finansējumu onkoloģijas diagnostikai ārpus kvotētajiem pakalpojumiem.

“Pašreizējā situācijā papildu iespējas onkoloģijas diagnostikai varētu būt īstermiņa risinājums. Nedrīkst aizmirst, ka pacientiem, īpaši reģionos, kur veselības pakalpojumu fiziskā pieejamība tā jau ir zemāka, nekā galvaspilsētā, jābūt vienlīdzīgam iespējai saņemt medicīnisko aprūpi bez nepieņemami garām rindām,” komentējis LSB vadītājs Jevgēņijs Kalējs.

Tāpat tikšanās laikā ministre iepazīstināja biedrību ar savu redzējumu par veselības aprūpes finansēšanas modeli un tika pārrunātas problēmas, kas jāatrisina pacientu pārvešanai no zemāka uz augstāka līmeņa slimnīcām.

Veselības ministre esot piekritusi biedrības redzējumam, ka ir jāmeklē iespējas, kā novērst medicīnas personāla trūkumu nozarē. Slimnīcas ir gatavas pašas apmaksāt rezidentūras vietas, lai sagatavotu sev vajadzīgos speciālistus. Taču, lai tas būtu iespējams, primāri ir nepieciešams radīt papildus rezidentūras vietas augstskolās. Savukārt sekundāri būtu jāatvieglo slimnīcas no lieka finanšu sloga, kas rodas rezidentūras izmaksas apliekot ar darbaspēka nodokļiem. LSB cer uz veselības un finanšu ministrijas sadarbību attiecīgo normatīvo aktu grozījumu izstrādē.

Veselības ministrija arī informējusi, ka plānotas korekcijas citos svarīgos veselības nozares jautājumos – normatīvajos aktos tiks precizēts, ka turpmāk laboratorijas varēs veikt brīvprātīgu akreditāciju. Tas ļaus to resursus izmantot tiešo darba pienākumu izpildei, nevis teorētisku uzdevumu veikšanai.

Sarunās esot panākta vienošanās par virkni darāmajiem darbiem un regulāra dialoga uzturēšanu arī turpmāk, vienlaikus biedrība vēlreiz kritizēja šogad samazināto finansējumu reģionu slimnīcām. “Katra jauna posma sākumā ar cerībām skatāmies uz sadarbību. Tikšanās ar ministri bija konstruktīva, ceram, ka ministrei izdosies īstenot iecerētās pārmaiņas un to īstenošanā aktīvi piedalīsies arī slimnīcas,” sacīja Širova.

LSB ir brīvprātīga organizācija, kurā apvienojušās dažāda līmeņa un specializācijas Latvijas slimnīcas. LSB mērķis ir uzlabot veselības aprūpes plānošanu un vadīšanu slimnīcās, kā arī Latvijas iedzīvotāju veselības aprūpi.