Ziņas

Sabiedrība

Vēlēšanu komisijas gatavojas vēlēšanām

Vēlēšanās katrs sīkums svarīgs. Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars Cēsu puses novadu vēlēšanu iecirkņu priekšsēdētājiem un sekretāriem vēlreiz atgādināja vēlēšanu sagatavošanas un norises gaitu. Foto: Marta Martinsone - Kaša

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētājs Arnis Cimdars Cēsīs seminārā tikās ar astoņu novadu – Amatas, Cēsu, Jaunpiebalgas, Līgatnes, Pārgaujas, Priekuļu, Raunas un Vecpiebalgas – vēlēšanu iecirkņu komisiju priekšsēdētājiem un sekretāriem.

“Iecirkņu darba galamērķis ir nosūtīt vēlēšanu rezultātus,” atgādināja Arnis Cimdars, un vēlreiz tika pārrunāta vēlēšanu sagatavošanas un norises gaita.

Katrs, kurš kaut reizi piedalījies vēlēšanās, zina kārtību, kas jāievēro vēlētājam. Lai viss notiktu, kā nākas, gādā vēlēšanu komisija. CVK priekšsēdētājs vērsa uzmanību uz pašsaprotamām lietām. Pie iecirkņa jābūt norādēm, pie izejas jābūt galdam ar neizmantotajām vēlēšanu listēm, jāparedz iespējas savu darīt novērotājiem, un ir vēl daudz dažādu tehnisku lietu, kuras nedrīkst aizmirst. “Jāievēro personas datu aizsardzība. Ja iecirknī filmē un foto­grafē, pie ieejas jābūt informācijai un paskaidrojumam, kur izmantos foto un uzfilmēto materiālu,” atgādināja A.Cimdars.

Cēsu puses astoņos novados vēlēšanu komisijas ir pieredzējušas,ir tikai daži jauni iecirkņu komisiju priekšsēdētāji un novadu komisiju locekļi, bet arī viņiem ir pieredze darbā komisijā. “Jā­mācās, jāapgūst instrukcijas, datorprogramma. Komisijā atbildīgā amatā esmu pirmoreiz. Nav nekā sarežģīta, nesaprotama, bet ir jāapgūst daudz jauna,” “Dru­vai” atzina Cēsu novada vēlēšanu komisijas sekretārs Kaspars Blaumanis. Vēlēšanu iecirknī, kas atradīsies Pastariņa sākumskolā, pirmoreiz priekšsēdētājs būs Jānis Zālītis. Arī viņš pārliecināts, ka līdz vēlēšanu dienai ir gana daudz darāmā un pašam soli pa solim jāapgūst vēlēšanu norises gaita.

Vēlēšanu komisiju priekšsēdētāji un sekretāri pastāstīja, ka katrās vēlēšanās ir kas jauns, jo vispirms jau attīstās tehnoloģijas, kuras izmanto balsu skaitīšanā un datu nodošanā. “Komisijā noteikti jābūt kādam ar pieredzi. Ja visai komisijai pirmās vēlēšanas, tas ir pārlieku liels izaicinājums, jo katrs uzņēmies lielu atbildību. Arī pieredzējušajiem pirms katrām vēlēšanām instrukcijas jāizlasa, jo kaut kas mainās, kaut kas jauns, un bieži vien arī zināmais pa četriem gadiem aizmirstas,” pārdomas izteica pieredzējusī Mārsnēnu vēlēšanu iecirkņa priekšsēdētāja Rūta Ravinska un uzsvēra, ka tie, kuri uzņemas pienākumu strādāt vēlēšanu komisijā, apzinās arī atbildību.

Priekuļu novada iecirkņu vēlēšanu komisijās notikušas nelielas izmaiņas. “Tā kā vēlētāju skaits Mārsnēnu un Veselavas pagastā samazinājies, samazinājām arī komisijas locekļu skaitu. Vesela­vas iecirknim ir jauna priekšsēdētāja Margita Bērziņa, bet viņai ir pieredze darbā iecirknī,” pastāstīja Priekuļu novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Dace Ikauniece un piebilda, ka visos iecirkņos balsis tiks skenētas, nevis skaitītas ar rokām.

Arnis Cimdars pauda pārliecību, ka vēlēšanu komisijas savu darbu izdarīs atbildīgi. Kolēģiem viņš arī piebilda, ka viņu darbu, visticamāk, nenovērtēs, bet paveikto un iegūto pieredzi atņemt nevar neviens. “Tiešā veidā vēlēšanu rezultātu nosaka tie, kuri atnāk uz vēlēšanām, bet netieši tie, kuri neatnāk. Ar rezultātu vienmēr kāds būs neapmierināts.

Priekšvēlēšanu kampaņas ir vēlēšanu blakus produkts. Katram cilvēkam ir tiesības būt nepamierinātam ar dzīvi, un viņš to pauž sabiedrībai. Ja dzīvē neveicas, grūti pieņemt, ka kādam darbs sokas, ka kāds kaut ko spējis izdarīt. Un tad sākas sazvērestības teorijas. Tas nav nekas jauns,” pārdomās dalījās Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs A.Cim­dars.
“Druva” jau rakstīja, ka vēlēšanu komisiju locekļu atalgojums ir 2,70 eiro stundā pirms nodokļu nomaksas. Samaksa ir pieticīga, lai neteiktu simboliska. Vēlēšanu komisiju vadītāji pat neieminējās par atalgojumu. “To droši var saukt par neadekvātu. Par to arī liecina tas, ka cilvēki atsakās strādāt komisijās. Prasības ar katrām vēlēšanām palielinās, nāk klāt jaunas tehnoloģijas. Samaksai jābūt atbilstošai. Vienu nedēļu strādāt un vēl veltīt brīvdienu darbam komisijā, būt atbildīgam, tas ir daudz, bet to nenovērtē. Daudzi skolotāji ir komisijās, bet viņiem atteikties no pamatdarba uz vēlēšanu laiku ir neizdevīgi. Negribētos, ka pēc laika komisijās piekritīs strādāt tikai tie cilvēki, kuru zināšanu līmenis atbilst viņu minimālajam ienākumu līmenim,” par vēlēšanu komisiju locekļu atalgojumu viedokli pauda Arnis Cimdars un uzsvēra, ka nav šaubu, ka iecirkņos komisijas visu izdarīs atbilstoši demokrātiskām vēlēšanām.

13.Saeimas vēlēšanas notiks 6.oktobrī.