Ziņas

Sabiedrība

Vēl viens Norvēģijas finansējums

Cīrulīšu ielā. Norvēģijas vēstnieks Kristians Ēdegors (trešais no labās) kopā cēsniekiem Ievu Gobu (pa kreisi no vēstnieka), Aleksandru Abramovu, kā arī Latvijas ministriju pārstāvjiem apskata neapbūvētās teritorijas, kurās cēsnieki paredzējuši celt zinātnes centru bērniem un jauniešiem.Foto: Mairita Kaņepe

Cēsu pašvaldība turpina kaldināt plānus, kā būtiski izmainīt Cīrulīšu apkaimi. Ar šo vietu, kuras pārveidē pašvaldībai ir lielas ieceres, proti, investīcijās piesaistīt miljoniem eiro, otrdien tika iepazīstināti Finanšu un Izglītības ministrijas pārstāvji, kā arī Norvēģijas vēstnieks Latvijā Kristians Ēdegors.

Cīrulīšu ielas galā daļa platību nav apbūvētas, bet daļa no būvēm, kas padomju gados kalpoja kūrorta vajadzībām, jau ilgstoši pamestas. Pašvaldībai ir vīzija par zinātnes centra ģimenēm ar bērniem veidošanu, jau piesaistīti arhitekti ēku un nepieciešamo komunikāciju izveidei. Pašvaldība pārbūvējusi ielu, kas no krustojuma ar Pētera ielu ved uz Cīrulīšu apkaimi.
Cēsu novada domes administrācijas vadītāja Ieva Goba un Komunikācijas nodaļas speciālists Aleksandrs Abramovs ciemiņus iepazīstināja ar brīvo teritoriju abpus Cīrulīšu ielai, kurā pēc laika pacelsies mācību un izziņas komplekss. Sarunu valodā pagaidām tas tiek dēvēts par kosmosa centru. Uz šo apkaimi pārcelsies zinātnes centrs bērniem un jauniešiem “Zinoo”, kas izveidots jau 2011.gadā. Mācību telpu izveidošanai un aprīkojuma iegādei toreiz līdzekļus ieguva, izmantojot Eiropas Ekonomiskās zonas un Norvēģijas finanšu instrumenta grantu. Šobrīd Cēsu, Pārgaujas, Priekuļu, Vecpiebalgas, Raunas un Amatas pašvaldību dibinātajā zinātnes centrā, kas iekārtots J. Poruka ielas divstāvu namā, skolēniem pieejami vairāk nekā 200 eksponāti.

Cīrulīšos satiktais vēstnieks Kristians Ēdegors laikrakstam “Druva” apliecināja, ka norvēģi apņēmušies palīdzēt Cēsīm kosmosa izziņas centra veidošanā. Viņš sacīja, ka pārliecinājies par cēsnieku gribu, kā arī to, kā pirms gadiem desmit jau uzticētais Norvēģijas finansējums ieguldīts. Turklāt skolēnu fizikas un ķīmijas procesu izziņas centrus cēsnieki izveidojuši arī Dau­gavpilī un Rīgā. Norvēģijā šāds centrs, kurā ģimenes ar bērniem var paplašināt zināšanas dabas zinībās, ir Tronheimā – pilsētā valsts Ziemeļu daļā, bet galvaspilsētā Oslo tagad izstrādājot jaunu ekspozīciju, kā caur spēlēm iepazīt bioloģiju. K.Ēdegors apstiprināja – kamēr Cēsīs taps zinātnes izziņas centra būve, Norvēģijā plānos un izveidos ekspozīciju tās iekārtošanai.
Vēstnieks Cēsīs ciemojās arī nepilngadīgo ieslodzījuma vietā. Arī viņu izglītošanai bija piešķirta Norvēģijas nauda. Radošā centra “Ruckas muiža” pārstāvis, fotogrāfs Kaspars Goba, viesi iepazīstināja ar paveikto un to, kāds bijis rezultāts Ruckas mākslas rezidencē izmitinātā viesa darbam, kurš vadījis fotografēšanas nodarbības ieslodzītajiem zēniem.