Ziņas

Sabiedrība

Vēl turamies pretim gripai

Foto: Marta Martinsone - Kaša

Latvijā izsludinātā gripas epidēmija, kā arī vispārējs satraukums par tās atnākšanu Cēsu apkaimes iedzīvotājus, šķiet, nav skāruši. Teju visur ziemas laikapstākļi un viegla neuzmanība vai nogurums pietuvinājis dažādu vīrusu saslimšanas, tomēr izteikti gripas uzliesmojumi nav novēroti pat galvaspilsētai tuvākajos novados.

Amatas pamatskolas direktors Indars Upītis laikrakstam apstiprināja: “Gripas vīruss pie mums nav vēl manīts.” Protams, kā jau aukstajā gadalaikā atsevišķi saslimšanas gadījumi esot, bet tie drīzāk ir saaukstēšanās, un izteiktāk tas ir pirmsskolas vecuma bērniem.

Turpat Drabešu pagasta Ieriķu dienas aprūpes centrā pagaidām nav fiksēts neviens gripas saslimšanas gadījums, informēja centra vadītāja un ambulatorā dienesta ārsta palīdze Ligita Špaca. “Ir vīrusu infekcijas, it sevišķi bērniem, bet gripas simptomu gan nav,” teic speciāliste. Par gripas vakcinācijas aktivitāti šogad mediķe saka īsi: “Tā, protams, ir naudas lieta.”

Arī Līgatnes novada vidusskolu nav sasniegusi epidēmija, apliecina skolas mācību pārzine Mudīte Grava. “Nē, mums bērni, paldies Dievam, patlaban vēl neslimo,” atviegloti viņa atzīst, piemetinot, ka atsevišķi skolēni pa vienam ir ziemīgi apslimuši, bet ir klases sākumskolā, kur visi bērni ir skolā.

Līdzīgos novērojumos dalās arī farmaceiti. “Gripa vēl nav sākusies, pagaidām jūtami vien parastie ziemas vīrusi, lielākoties augšējo elpceļu iekaisumi,” stāsta Cēsu Centra aptiekas vadītāja Iveta Zāģere. Katra sirdzēja simptomi kaut nedaudz atšķiras, un farmaceiti vērtē individuālas sūdzības, lai situācijas atvieglošanai klientam piedāvātu kādus medikamentus. “Ir jau visiem tā atruna, ka nevar atļauties slimot, ka obligāti jābūt darbā, bet nepadomājam, ka paaugstinātā temperatūra jau ir mūsu organisma cīņa ar sastapto vīrusu,” uz izsvērtiem lēmumiem mudina Iveta Zāģere, paskaidrojot, ka, neļaujot organismam pašam strādāt, var iegūt nelabvēlīgas sekas ilg­termiņā. Par profilaktiskiem pasākumiem aptiekas apmeklētāji gan interesējas, bet tas ir attiecināms uz piesardzību pret visiem vīrusiem, ne konkrēti gripu. Gripas vakcīnas biežāk iegādājas cilvēki, kuriem ir plānota kāda ķirurģiska manipulācija un vakcinēšanās ir medicīniska prasība.

“Latvijas aptiekas” Priekuļu filiāles vadītāja Svetlana Feokti­s­tova, runājot par gatavību iespējamajam gripas uzliesmojumam, norāda, ka ir priekulieši, kuri ik gadu apzinīgi iegādājas vakcīnas, bet to darījuši decembrī un janvārī, tagad vairs ne. Par gripas parādīšanos Priekuļos pagaidām vēl nekas neliecinot.

Raunā arī ar gripu vēl neslimo. Vietējās aptiekas farmaceite Dai­ga Strode pastāsta, ka par vakcināciju pagasta ļaudis interesējušies rudenī. Taujāta arī par vietējo iedzīvotāju ierasto rīcību, ja ir paaugstināta temperatūra, aptiekāre uzslavē raunēniešus: “Cilvēki ir izglītoti – zina, ka lietot medikamentus temperatūras pazemināšanai nav tas pareizākais veids.”

Vakcinēšanos profilaksei daudzi izmantojuši Straupes pagastā. Ārsta palīdze ģimenes ārsta un arodveselību praksē Plācī Inga Medne apstiprina: “Vakcinējam aktīvi. Piedāvāts tiek visiem.” Pagaidām arī šajā praksē vēl nav reģistrēts neviens ar gripu saslimušais.
Cēsīs ārsti gan pieļauj, ka kādam pacientam varētu būt arī gripa, tomēr pārliecinoši to vēl nevar teikt, un līdz ar to – par slimības uzliesmojumu nevar būt ne runas.

Tikai ģimenes ārste Iveta Olte sliecas minēt, ka šajās dienās pie viņas vērsies pacients ar, visticamāk, gripas pazīmēm. Līdz ar to viņa pieļauj, ka nudien drīz varētu sākties slimības uzliesmojums, tomēr cerīgi piebilst: “Dzīvosim – redzēsim!” Jautāta par pretgripas vakcīnu popularitāti, I.Olte atzīst, ka viņas ikdienas darbā ir visai maz pacientu, kuri būtu interesējušies par iespējām saņemt šo poti un vakcinējušies.
Ārste vēlreiz atgādina iedzīvotājiem par nepieciešamību ikdienā uzņemt daudz šķidruma un stiprinošas zāļu tējas, ēst ķiplokus, dzērvenes un citus produktus, kas satur daudz C vitamīna.

Reģistratūrā pie Cēsu ģimenes ārstiem Intas Blūmas un Brigitas Jaunzemas “Druvai” arī norāda, ka tikai dažiem saslimušajiem var novērot gripas simptomus. Arī ģimenes ārste Valentīna Ivanova apstiprina, ka tipiska gripas precedenta pagaidām nav bijis. Viņa paskaidro, ka mēdz būt pacienti, kuriem ir kāds simptoms, ko piedēvējam gripai, tomēr tā nav saslimšana ar gripu.

Lai arī epidēmija vēl nav tikusi līdz Cēsīm, pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle apstiprina, ka iestādē – saskaņā ar valstī izsludināto – jau kopš 1.februāra noteikta stingra karantīna. “Pagaidām neviena saslimšanas gadījuma pansionātā nav,” iestādes iemītnieku pašsajūtu komentē vadītāja un uzsver nepieciešamību ievērot striktus drošības pasākumus. Karantīnu atcels pēc konsultēšanās ar Cēsu ģimenes ārstiem par situāciju pilsētā, kā arī sekojot līdzi situācijai citviet Latvijā. Līdz ar to pagaidām pansionāta iemītniekus apmeklēt nedrīkst, jo durvis ir aizslēgtas, vien iespējams nodot paciņas.