Ziņas

Sabiedrība

Vēja pavasarīgie nedarbi

Raunā. Vētra netaupīja mednieku māju, noraujot divas trešdaļas jumta un nometot to uz blakus esošās ēkas. Foto: facebook.com

Šajā pavasarī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbiniekiem regulāri nākas doties ne tikai uz kūlas ugunsgrēkiem, bet samērā regulāri tiek saņemtas ziņas par stipra vēja nodarītajiem postījumiem, kad krītošie koki sakrīt uz ceļiem.

VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Sandra Vējiņa informē, ka aizvadītajā ceturtdienā saistībā ar stiprā vēja radītajiem postījumiem Vidzemē tika saņemti 18 izsaukumi, no kuriem 17 gadījumos bija jānovāc nolūzuši un aizlūzuši koki. Visvairāk izsaukumu, sešus, saņēma Cēsu daļas ugunsdzēsēji glābēji, kuri devās novākt lūzušos kokus Līgatnes, Priekuļu, Jaun­piebalgas un Pārgaujas novadā. Lielākā daļa izsaukumu tika saņemti laikā no plkst. 12 līdz plkst.17.

Piektdien ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama arī divās vietās Vidzemē, kur uz ceļa braucamajām daļām bija uzkrituši koki. Viens no izsaukumiem bija uz Pārgaujas novada Raiskuma pagastu.

Par to, ka vējš pamatīgi plosījies Līgatnes pusē, ziņoja arī Latvijas Televīzija. Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins pastāstīja, ka spēcīgajā vējā nolauzts ļoti daudz koku: “Uz ceļiem bija sakritušas egles, priedes, vairākas arī ceļā uz Līgatnes dabas takām. Operatīvi visu novācām, lai netraucē transporta kustību. Braucot pa novadu, tagad daudzviet ceļu malās var redzēt sazāģētos kokus, vīriem nācās krietni pastrādāt. Pārsvarā tikām galā saviem spēkiem, bet zinu, ka vēja seku likvidēšanā mūsu pusē iesaistījās arī glābšanas dienests.”

A. Šteins stāsta, ka par norautiem jumtiem vai citiem lielākiem postījumiem novadā ziņu neesot, bet viens vēja nedarbs tomēr esot jāpiemin: “Tikko izbūvējām jaunas koka kāpnes no kultūras nama uz Skolas kalnu. Viens kāpņu posms gāja pāri milzīgas egles sak­nēm, spēcīgajā vējā šī egle neizturēja un gāžoties pacēla līdzi arī kāpņu posmu. Nebijām vēl paspējuši kāpnes nodot ekspluatācijā, tagad nāksies jau veikt remontu.”
Sociālajos tīklos bija arī fotogrāfija, kurā redzams, ka kādai ēkai norauts jumts, un ziņa, ka tas noticis Raunā. Raunēniete Iveta Lauciņa pastāstīja, ka vētra mednieku mājai norāvusi divas trešdaļas jumta, uzmetot to kaimiņu ēkai. Tai jumts jau saremontēts, tagad tiek atjaunots mednieku mājas jumts.

Aizvadītajās brīvdienās darbošanos atsāka kūlas dedzinātāji, un Cēsu daļas ugunsdzēsēji glābēji izbrauca uz 12 notikumiem: 11 ugunsgrēkiem, no kuriem deviņi kūlas ugunsgrēki, un vienu glābšanas darbu. Jāatzīmē, ka šoreiz neviens izsaukums par pērnās zāles degšanu netika saņemts no Līgatnes novada. Kūlas ugunsgrēki dzēsti Raunas novada Raunas pagastā (3000m2); Cēsu novada Vaives pagastā (400m2), kā arī Caunas ielā Cēsīs (200m2); divi ugunsgrēki Amatas novada Drabešu pagastā (350m2 un 30m2), viens – Zaubes pagastā (200m2) – likvidēts pirms VUGD ierašanās); Pārgaujas novada Rais­kuma pagastā (300m2); un Priekuļu novada Veselavas pagastā (50m2), kas arī likvidēts pirms VUGD ierašanās.
Vēl svētdien ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama arī Amatas novada Drabešu pagastā, kur dega atkritumi 15m2 platībā.

Līgatnē. Gāžoties eglei, cietušas arī tikko izbūvētās kāpnes no kultūras nama uz Skolas kalnu.

FOTO: Ainārs Šteins