Ziņas

Sabiedrība

Veiksmīgi palaista kosmiskā zonde “Zinoo-3”

26.aprīlī no Priekuļu lidlauka “Kosmiskās talkas” laikā veiksmīgi tika palaista kosmiskā zonde “Zinoo-3”. Kā informēja jauniešu zinātnes centra “Z(in)oo” vadītājs un kosmosa entuziasts Pauls Irbins, atšķirībā no iepriekšējām zondēm, šajā tika izmēģinātas virkne svarīgas tehnoloģijas, kas nākotnē ļautu realizēt vēl ambiciozāku projektu, piemēram, uzbūvēt pašiem savu raķeti, kas spēj sasniegt vismaz 100 km augstumu.

“Zinoo-3” tika būvēta uz iepriekšējās zondes bāzes, tomēr šajā reizē uzdevums bija samazināt zondes svaru. Tas tika atrisināts, ievietojot jauna veida telemetrijas iekārtu. Bez jaunās telemtrijas sistēmas zondē tika ievietoti telemetrijas raidītāji, vadības dators, barības bloks, barometriskais augstuma sensors, iekšējās un ārējās temperatūras sensori divas videokameras, video raidītājs un divi GPS uztvērējs. Ieskaitot zondes korpusu un raidītājantenas kopējo svaru izdevās samazināt līdz vienam kilogramam.

Liels izaicinājums arī bija nodrošināt video signāla tiešraidi internetā. Speciāli “Kosmiskajai talkai” tika izveidots interneta televīzijas kanāls, kurā varēja vērot sagatavošanas darbus, tiešraidi no pašas zondes un ziņas no zondes glābšanas komandas. Kopumā uz zonde palaišanu bija iesaistīti 13 tehniskie eksperti un entuziasti.

Kā nākošo lielo izaicinājumu “Z(in)oo” kosmosa entuziasti ir nolēmuši līdz Latvijas simtgadei uzbūvēt un palaist vismaz 100 km augstumā īstu kosmisko raķeti. Šādas idejas realizācijai savu atbalstu jau solījušies sniegt vadošie Latvijas pirotehnikas speciālisti, Rīgas Tehniskā Universitāte un Latvijas Armija.

*Video materiāli no Zondes GoPro kameras pieejami te: https://drive.google.com/open?id=0BwL1Z8S9lEjDfkltdmpWMkxhMnpWY3BwRTd5SUpJaGFWNUtzX2c0TWxVTDJCdUJIQXpiRU0&authuser=0

*Video no sagatavošanās un glābšanas operācijas: https://drive.google.com/open?id=0BwL1Z8S9lEjDfkhOUE1IejdhNF9YcVJMVVBXQ2VDN2tFSV9wajhQMlNXdlF6X0Jsd19EWVU&authuser=0

Sagatavojusi Anda Dzenža