Ziņas

Sabiedrība

Veiksme uzsmaidīja visiem

Veiksminieki. Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš (centrā) kopā ar konkursantiem Ilzi Liepiņu (no kreisās), Agnesi Kronīti, Vizmu Kronīti un Eināru Gielu, kuri visi četri dosies uz Briseli.Foto: Māris Buholcs

Jau vairākus gadus Eiroparlamenta deputāts Krišjānis Kariņš sadarbībā ar laikrakstu “Druva” rīko konkursu lasītājiem, dodot iespēju balvā saņemt apmaksātu braucienu uz Eiropas Parlamentu Briselē. Ja iepriekšējos gados laikrakstā tika publicēti jautājumi par Eiropas Savienību, uz kuru lasītājiem bija jāatrod atbildes, šogad konkursa formāts bija pamainīts. Tika izsludināts fotokonkurss “Eiropa manā dzīvē”, kurā konkursa dalībniekus aicināja izcelt tās labās lietas, kas paveiktas 11 gadu laikā, kopš Latvija ir ES dalībvalsts. Dalībniekiem bija uzdevums nofotografēties pie kāda objekta, kura celtniecību, renovāciju atbalstījusi Eiropas Savienība.

Lai arī jautājums likās viegls, jo vēsturiskajā Cēsu rajonā ļoti daudz paveikts ar Eiropas fondu atbalstu, konkursam tika iesūtīts krietni mazāk darbu nekā iepriekšējos gados. Atsaucās vien seši konkursanti, no kuriem uz balvas izlozi ieradās četri.

Vizma Kronīte un Agnese Kronīte pastāstīja, ka šajā konkursā piedalās jau daudzus gadus, taču veiksme vienmēr gājusi secen, ceļojums uz Briseli joprojām palicis nesasniegts. V. Kronīte atzina, ka šis konkurss bijis vienkāršāks nekā iepriekšējie, jo katram vai turpat kaimiņos ir kāds objekts, kas atbilst prasībām, atliek tikai nofotografēties pie tā.

Arī Einārs Giels atzina, ka šis bijis visvienkāršākais uzdevums, citus gadus nācies krietni padomāt, pameklēt informāciju: “Iespēja bija, uzdevums kaulus nelauž, kāpēc nepamēģināt.”

Pirmo reizi konkursā piedalījās Ilze Liepiņa, kura atzina, ka zinājusi par tiem, bet nav piedalījusies: “Vienmēr likās, ka tas nav man, bet šoreiz nolēmu, ka jāpamēģina.”

Pats Eiropas Parlamenta deputāts atzina, ka nākotnē, iespējams, jāiet atpakaļ uz ierasto jautājumu – atbilžu formu: “Lai arī mums likās, ka šī gada uzdevums vieglāks, cilvēki varbūt domāja citādi, varbūt kādam bija grūtības ar fotografēšanu, fotogrāfiju nosūtīšanu. Lai arī dalībnieku maz, priecājos, ka ir cilvēki, kuri grib iesaistīties šajos konkursos.”

Laikraksta “Druva” redaktore Andra Gaņģe norādīja, ka sadarbība ar Eiropas Parlamenta deputātiem ļauj lasītājiem piedāvāt ko interesantu, ne tikai uzzināt ko vairāk par Eiropas Savienību, bet rezultātā arī nokļūt Briselē, iepazīt Eiropas Parlamentu.

Pirms ceļojuma ieguvēju noskaidrošanas K. Kariņš pastāstīja par šī brīža aktualitātēm. Stāstot par kopējo noskaņojumu, viņš atzina, ka, lai arī pasaule šobrīd nav ļoti mierīgā stāvoklī, situācija tomēr neesot pārāk sarežģīta: “Ja atskatāmies vēsturē, mūsu valstij nekad nav gājis viegli, bet to pašu teiks arī beļģi un citas tautas. Jānovērtē, ka Eiropā jau ilgi valda miers, ieguvums, ka esam Eiropas Savienībā, kur domstarpības tiek risinātas sarunu ceļā, kas ir daudz labāk, nekā to darīt ar spēka palīdzību.”

Tā kā konkurss saistīts ar Eiropas fondu līdzekļu izmantošanu, deputāts norādīja, ka Latvija joprojām ir pārāk atkarīga no Eiropas naudas. Tiklīdz finansējums neienāk, ekonomika bremzējas, kas nav pareizi.

“Protams, Eiropas līdzekļi izmantoti lietderīgi, uzlaboti ceļi, atjaunotas skolas, siltinātas ēkas, tās ir ilgstošas, paliekošas investīcijas, bet nevaram savu attīstības modeli balstīt tikai uz Eiropas fondu naudu, jo tā nebūs mūžīgi. Šobrīd zināms, kāds finansējums pieejams līdz 2020.gadam, tālāk ir neziņa, bet ir skaidrs, ka dalībvalstis nepalielinās finansējumu šiem fondiem. Optimistiskajā versijā – paliks līdzšinējā līmenī, bet reālāk, ka mazināsies. Jādomā, kā piesaistīt privātās investīcijas, bet tur jābūt labam piedāvājumam,” teica K. Kariņš.

Tika pārrunāts arī par ASV prezidenta vēlēšanām un Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, kas, pēc K. Kariņa domām, var būt ļoti ilgs process, un vēl nav zināms, kāds būs gala rezultāts.

Pirms uzvarētāja noteikšanas konkursanti pastāstīja par objektiem, pie kuriem fotografējušies Cēsīs – Jaunā pils, Cēsu Centrālā bibliotēka, Cēsu Profesionālās vidusskolas jaunās darbnīcas. Pēc tam kopīgi tika izlemts, ka balvas izlozē piedalās tikai tie, kuri ieradušies. Kad bija sagatavotas četras lapas ar uzvārdiem, K. Kariņš paziņoja, ka sākotnēji plānojis ceļojumu uz Briseli dāvāt diviem, bet, redzot, ka konkursantu skaits tik neliels, nolēmis dot šo iespēju visiem četriem! Šis paziņojums tika uztverts ar priecīgiem aplausiem un Agneses Kronītes izsaucienu: “Beidzot mans sapnis ir piepildījies!”

Jau novembrī konkursanti dosies apmaksātā braucienā uz Briseli, kur iepazīs Eiropas Parlamenta darbību.