Ziņas

Sabiedrība

Veidot Latviju ap sevi

Padarīts. Cēsu novada Jauniešu domes aktīvistes - priekšsēdētāja Edīte Mežciema (no kreisās)Foto: Māris Buholcs

Tuvākās nedēļas aizritēs nacionālo svētku gaisotnē, atzīmējot Lāčplēša dienu un Latvijas Republikas proklamēšanas dienu. Šis ir laiks, kad īpaši cenšamies akcentēt piederību savai valstij, atcerēties tos, kuri atdeva dzīvības par tās izveidošanu.

Turpinot tradīcijas, Lāčplēša dienu gaidot, Aizsardzības ministrija aicināja ikvienu Latvijas iedzīvotāju nēsāt pie apģērba sarkanbaltsarkano lentīti, kas norāda uz 1919. gada 11. novembri, kad tika izcīnīta izšķirošā uzvara pār Bermonta karaspēku.

Cēsīs sarkanbaltsarkano lentīšu locīšanas tradīciju uztur novada Jauniešu dome. Tās priekšsēdētāja Edīte Mežciema stāsta, ka arī šogad jaunieši kopīgi strādājot savā Jauniešu mājā un salocījuši apmēram divus tūkstošus lentīšu: “Šis ir darbs, ko darām ar prieku, jo valsts svētki ir arī katra mūsu svētki. Lentīšu locīšana Jauniešu domē kļuvusi par tradīciju, ko turpinām un turpināsim.

Salocītās lentītes pie īpašniekiem nonāks šonedēļ, kad katru dienu no četriem līdz sešiem pēcpusdienā Jauniešu domes pārstāvji Rožu laukumā garāmgājējiem dalīs lentītes.

E. Mežciema stāsta, ka arī lentīšu saņēmējiem būs jādod savs ieguldījums gaidāmajos svētkos: “Pretī lūgsim atbildēt, ko konkrētais cilvēks novēlētu Latvijas tautai gaidāmajā valsts simtgadē, kas nebūt nav aiz kalniem. Šīs atbildes filmēsim, un video būs redzams 18.novembra pasākumā.”

Savukārt šodien, Lāčplēša dienā, kad notiks lāpu gājiens un sveču aizdegšana Latvijas kontūrā Pils parkā, jaunieši staigās pa pilsētu un ikvienam dalīs pašu salocītās lentītes.

E. Mežciema, jautāta, cik jauniešiem svarīgi patriotiskie jautājumi, atzīst, ka tie ir ļoti nozīmīgi: “Tāpēc jau nākam kopā, lai uzturētu latviskās vērtības, svinētu valsts svētkus, arī paši veidotu Latviju ap sevi. Tieši mums, jauniešiem, ir šīs tradīcijas jāuztur, jāsaglabā, jāparāda, ka esam gatavi to darīt! Mēs lepojamies, ka esam piederīgi Latvijas valstij!”

Arī Cēsu novada pašvaldības jaunatnes lietu speciāliste Iveta Jermolajeva

atzīst, ka jauniešos patriotisms pēdējos gados arvien pieaug: “Tas ir ļoti jūtams. Manuprāt, tas saistīts ar to, ka viņi aizvien vairāk apzinās piederību šai vietai, valstij.To vairo arī kopīgā darbošanās. Tas ļauj jauniešiem apzināties, ka viņi dara to savai pilsētai, savai valstij, tādējādi arvien vairāk sevi sajūtot par savas valsts pilsoņiem, patriotiem.”

Aizsardzības ministrijas apkopotā informācija liecina, ka

sarkanbaltsarkano lentīšu locīšanas pasākumos no 2010. līdz 2013.gadam salocītas ap 27 kilometriem lentīšu. Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki šogad sagādājuši 15 kilometrus sarkanbaltsarkano lentīšu.

Jānis Gabrāns